Irak: Wojsko odbiło Tikrit z rąk Państwa Islamskiego....

  Irak: Wojsko odbiło Tikrit z rąk Państwa Islamskiego. "Możemy wyzwolić resztę terytorium" [VIDEO]

  Aleksandra Gersz (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  - Wyzwolenie Tikritu stało się możliwe dzięki wysiłkom irackiej armii oraz policji, miejscowych wojowników oraz mieszkańców miasta. Dokonaliśmy tego dzięki militarnej interwencji irackiego lotnictwa oraz sił międzynarodowej koalicji wymierzonej w Państwo Islamskie - powiedział premier Hajdar al-Abadi w oświadczeniu wyemitowanym na antenie stacji Iraqita TV - podaje Wall Street Journal.

  IRAK | WALKI O TIKRIT | Wojsko odbiło miasto z rąk Państwa Islamskiego  Źródło: ENEX/x-news


  Jak informuje CNN, operacja wyzwolenia Tikritu, która trwała od początku marca, została nazwana przez irackiego premiera "sukcesem". Uwolnienie miasta spod kontroli sunnickiego ISIS może otworzyć drogę do najważniejszego etapu ofensywnej kampanii - wyzwolenia Mosulu, największego miasta na północy Iraku - podaje Reuters.

  ABU AZRAEL - IRACKI RAMBO - GROMI DŻIHADYSTÓW Z PAŃSTWA ISLAMSKIEGO. RODACY SĄ Z NIEGO BARDZO DUMNI


  - Sukces interwencji w Tikricie może być powtórzony w innych częściach Iraku. Podobnie jak tu, możemy wyzwolić resztę terytorium drogą militarną, ale w sposób humanitarny, ochraniając cywilów oraz nie ponosząc zbyt wielu ofiar śmiertelnych wśród żołnierzy - stwierdził al-Abadi, cytowany przez CNN.

  Z relacji premiera Iraku wynika, że żołnierze zajęli strategiczne centrum miasta, a na budynkach urzędowych flagi Państwa Islamskiego zostały już zastąpione przez sztandary państwowe. Według CNN, obecnie irackie siły przeczesują oraz rozbrajają miasto - ładunki wybuchowe znajdowane są między innymi na drogach oraz w budynkach.

  Podczas ofensywy, irackie siły były wspierane przez szyickie oddziały, lokalnych, sunnickich bojowników, a także żołnierzy z elitarnej, irańskiej Gwardii Republikańskiej. Działania wojenne zostały wstrzymane w połowie marca - Irak zaapelował wtedy do zagranicznych sojuszników o pomoc z powietrza.

  IRAK | WOJSKO ODBIŁO AL-ALAM Z RĄK PAŃSTWA ISLAMSKIEGO


  Międzynarodowa koalicja wymierzona w ekstremistyczne Państwo Islamskie, na której czele stoją Stany Zjednoczone, rozpoczęła naloty na Tikrit tydzień temu - podaje "Wall Street Journal".

  Ofensywa jest największą akcją wojskową zorganizowaną w Iraku przeciwko Państwu Islamskiemu. Tikrit, najlepiej znany na Zachodzie jako miejsce narodzin Saddama Husajna, dostał się w ręce ISIS w czerwcu ubiegłego roku. Dżihadyści przejęli znaczne obszary Iraku i Syrii i na tych terenach utworzyli ekstremistyczny kalifat.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   Dżihad zagrożeniem dla europy

   Józef Bierzyński

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Brawo, oby kolejne sukcesy. Musimy chronić Europe przed nimi. O co chodzi dżihadzystom wytłumaczone w bardzo przystępny sposób. http://tinyurl.com/oledvlq

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama