Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piękno tkwi w diecie. Odżywiaj się zdrowo!

Materiały Partnera
Kiedy lato zaczyna zbliżać się wielkimi krokami siłownie i kluby fitness są przepełnione. Każdy chce jak najszybciej osiągnąć wymarzoną sylwetkę, by cieszyć się wypoczynkiem na plaży. Wiele osób zapomina, że ćwiczenia to za mało. Bardzo ważna jest dieta, która powinna być zdrowa i zbilansowana. Wszelkie ulepszacze, konserwanty, sztuczne dodatki nie wpływają korzystnie na nasz wygląd i samopoczucie. Naszą dietę zacznijmy już na zakupach, kupujmy świadomie produkty spożywcze!

Przestrzegaj żelazne zasady

Zawsze czytaj etykiety! Brzmi banalnie? Nic bardziej mylnego warto wiedzieć co się je i jakie składniki zawiera nasza żywność. Bardzo często pięknie wyglądające opakowania i zachęcające reklamy nie idą w parze z jakością. Po zakupie okazuje się, że nasz sok ma 10 łyżeczek cukru. Nie musimy całymi godzinami studiować etykiet. Wystarczy zwrócić uwagę na zawartość tłuszczu, cukru i soli. Oczywiście jeśli nasz produkt zawiera zbyt dużą ilość sztucznych dodatków odłóżmy go na półkę. Najlepsza żywność jest naturalna i praktycznie nie przetworzona. Żywność nie poddana obróbce termicznej jest zdecydowania zdrowsza i ma wyższą jakość. Warto kupować produkty sezonowe od sprawdzonych dostawców. Na zakupy zawsze zabierajmy listę zakupów, unikniemy wtedy dodatkowych produktów, które zalegną w naszej lodówce. Do sklepu wybierajmy się po posiłku, głód nie jest najlepszym zakupowym doradcą. Z pustym żołądkiem łatwiej nam będzie się skusić na dodatkowe produkty. Zawsze sięgajmy po żywność z dłuższym terminem ważności. Wybierając produkty tuż przed terminem przydatności do spożycia narażamy się na zakup starego jedzenia. Na opakowaniach bardzo często mamy podaną też datę produkcji warto się nią kierować. Warto podkreślić, że długa data ważności nie jest dobrym znakiem, takie produkty zazwyczaj mają w składzie sporą ilość chemicznych dodatków i konserwantów.

Dowiedz się co jest dobre

Powróćmy jeszcze na chwilę do kłopotliwych etykiet. Wiele osób ma kłopot z oznaczeniami znajdującymi się na produktach. Warto powiedzieć o nich odrobinę więcej, bo każda żywność prócz daty ważności, producenta zawiera wiele innych istotnych informacji. Zwróćmy uwagę w pierwszej kolejności na zawartość cukru, która jest podana na 100 g produktu. Łyżeczka tego słodkiego specyfiku waży 5 g. Wyobrażając sobie to będzie nam łatwiej wybrać dobre produkty. Starajmy się zawsze wybierać żywność z niską zawartością cukru, czyli maksymalnie 2 g cukru przypadającymi na 100 g produktu. W mediach mówi się sporo o cukrze, jednak zapomina się o soli, która występuje w większości produktach spożywczych. Dzienne bezpieczna porcja soli dla człowieka wynosi 5 g. Niestety bardzo często spożywamy jej dużo więcej. Doskonałym przykładem są popularne chipsy. Zjadając ich 100 g konsumujemy 1,36 g soli. Ciężko jest nam odzwyczaić się od soli? Nic bardziej mylnego, wystarczy na ok. 2 tygodnie odstawić solniczkę, a pomidor czy ogórek posmakuje nam bez jej dodatku. W zamian za sól możemy wykorzystywać zioła i przyprawy takie jak kolendra, pietruszka, bazylia. Unikajmy gotowych przypraw, które najczęściej mają na pierwszym miejscu w składzie sól. Na koniec koniecznie warto zwrócić uwagę na tajemnicze "E", która skrywa wiele składników zawartych w naszych produktach. I tak barwniki oznaczane są przez literę E i liczby od 100 do 199. Konserwanty mieszczą się od 200 do 299, przeciwutleniacze od 300 do 399. Wszelkie emulgatory, zagęszczacze i stabilizatory są w przedziale od 400 do 499. Wszelki liczby powyżej to substancje dodatkowe. Warto podkreślić, że nie wszystkie "E" są szkodliwe, wybierajmy jednak produkty, które zawierają ich jak najmniejszą ilość. (źródło: http://www.nomaxtrading.eu/ )

Węglowodany niemile widziane

W drodze do wymarzonej sylwetki musimy ograniczyć węglowodany. Starajmy się unikać białej mąki, masła, cukrów, tłustego mięsa. Do naszej diety wprowadźmy za to mąkę pełnoziarnistą i chude mięsa, a także ryby. Bardzo kontrowersyjnym produktem jest mleko, którego nie toleruje wielu dorosłych. Złe samopoczucie po spożyciu mleka jest wynikiem nie wytwarzania enzymu potrzebnego do strawienia laktozy i kazeiny. Jedynie dzieci mogą spożywać mleko, bowiem produkują laktazę i podpuszkę, które umożliwiają trawienie mleka. Dla dorosłych lepszym rozwiązaniem są produkty fermentowane jak kefir, jogurt naturalny i sery. Nasz organizm bardzo dobrze radzi sobie z trawieniem tej żywności. Co najmniej raz w tygodniu spożywajmy chude mięso i ryby, które są ważnym źródłem składników odżywczych. Regularnie jedzmy warzywa i owoce z pewnego źródła. Nie zapominajmy, że piękne świecące jabłka w hipermarketach są najczęściej w sztuczny sposób pryskane, by osiągnąć wyjątkowy wygląd. Zakupy zawsze róbmy z głową. Od tego co przyniesiemy do domu zależy jakość naszych posiłków i sylwetka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska