Adwokat Maciej T. skazany na 25 lat więzienia za zabicie...

  Adwokat Maciej T. skazany na 25 lat więzienia za zabicie aplikantki (ZDJĘCIA)

  ask

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Wyrok jest prawomocny, ale przysługuje od niego kasacja do Sądu Najwyższego.
  1/5
  przejdź do galerii

  Wyrok jest prawomocny, ale przysługuje od niego kasacja do Sądu Najwyższego. ©Małgorzata Genca

  Sąd Apelacyjny w Lublinie utrzymał we wtorek wyrok 25 lat pozbawienia wolności dla Macieja T., adwokata z Białegostoku. Mężczyzna był oskarżony o zabójstwo aplikantki ze swojej kancelarii.
  2 stycznia 2010 r. Maciej T., adwokat i radca prawny powiadomił policję, o tym, że w mieszkaniu swojej aplikantki znalazł jej ciało. Kobieta została uduszona. Miała też na ciele wiele innych obrażeń.

  Podejrzenia padło na Macieja T. Zamordowana 31-latka odbywała praktyki w jego kancelarii adwokackiej. Między nimi nawiązał się też romans.

  Sprawa toczyła się w Lublinie. Wnioskowała o to rodzina zamordowanej bojąc się stronniczości sędziów z Białegostoku. Maciej T. był znany w tym środowisku, jego krewny pracował zaś jako sędzia tamtejszego sądu.

  Sąd Okręgowy w Lublinie po trzech latach od zabójstwa wydał wyrok skazujący Macieja T. na 25 lat pozbawienia wolności.

  Mężczyznę aresztowano na sali sądowej. Od wyroku odwołał się zarówno pełnomocnik Macieja T., prosząc o ponowne rozpatrzenie tej sprawy, jak i prokuratura, która wnioskowała o dożywocie. We wtorek Sąd Apelacyjny w Lublinie utrzymał wyrok w mocy.

  - Sąd pierwszej instancji prawidłowo procedował i w logiczny sposób ustalił stan faktyczny tej sprawy - podkreślił sędzia Jacek Michalski. - Wydając wyrok oparł się na wszystkich posiadanych dowodach, przy czym niektórym dał wiarę, a innym tego waloru odmówił.

  Podczas procesu toczącego się za drzwiami zamkniętymi Maciej T. utrzymywał, że do śmierci aplikantki doszło nieumyślnie. Twierdził, że nie działał z zamiarem zabicia.

  - Sprawa była bardzo trudna ponieważ nie było bezpośrednich świadków tego zdarzenia. Jednakże w oparciu o opinię biegłych z zakresu medycyny sądowej udało się ustalić, że wyjaśnienia Macieja T. pozostają w rażącej sprzeczności z obrażeniami pokrzywdzonej. Oprócz urazu szyi wskazującego na uduszenie było też wiele innych obrażeń m.in. głowy i narządów wewnętrznych świadczących o zadaniu także innych ciosów.

  Dlatego sąd uznał, że Maciej T. działał z bezpośrednim zamiarem pozbawienia życia, ale nie planował wcześniej popełnienia zbrodni.

  - Dlatego kara w wysokości 25 lat pozbawienia wolności jest wyrokiem sprawiedliwym. Daje też szansę na powrót oskarżonego do społeczeństwa po resocjalizacji - argumentował sędzia przyznając, że za okoliczność łagodzącą wzięto pod uwagę dotychczasową dobra opinię jaką cieszył się Maciej T. oraz to, że nie był wcześniej karany.

  Wyrok jest prawomocny, ale przysługuje od niego kasacja do Sądu Najwyższego.

  - Nie skorzystamy z niej - zapowiada Jadwiga Krupowicz, matka zamordowanej aplikantki. - Wyrok przyjęliśmy z ulgą. Po ponad pięciu latach od śmierci naszej ukochanej córki i ponad 30 rozprawach zakończyliśmy tę drogę przez mękę. Teraz możemy wrócić do domu i spróbować nauczyć się żyć po stracie.

  - Dziękujemy też mediom za wsparcie, bez którego nie byłoby dzisiejszego wyroku - dodał Jerzy Krupowicz, ojciec zamordowanej kobiety.  Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
  Zapisz się do newslettera!
  Czytaj także

   Komentarze (9)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sędzia Michalski

   Włodek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   klasa sama w sobie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   [naruszenie regulaminu forum]

   Tao (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   [naruszenie regulaminu forum]

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   władzuchna kochana....

   olo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

   5 lat śledztwo.....i tylko 25 lat ,kpina. Powinno byc dożywocie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dziwny ten wymiar sprawiedliwosci

   sss (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 4

   dziwny ten wymiar sprawiedliwosci w Lublinie, policjant po pijaku za kółkiem zamordował bezbronna dziewczyne na pasach dostał tylko 4 lata...a ten aż 25 lat


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wymiar

   tellchar (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5

   Jeżeli nie rozumiesz różnicy między przypadkowym potrąceniem kogoś na pasach a uduszeniem dziewczyny gołymi rękami, to może lepiej się nie wypowiadaj... no chyba że zakładasz, że policjant celowo...rozwiń całość

   Jeżeli nie rozumiesz różnicy między przypadkowym potrąceniem kogoś na pasach a uduszeniem dziewczyny gołymi rękami, to może lepiej się nie wypowiadaj... no chyba że zakładasz, że policjant celowo przejechał dziewczynę - to zgłoś się z dowodami do prokuraturyzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W przypadku pijanego policjanta

   Kot (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   nie można mówić o przypadkowym potrąceniu.
   Księdzu może się przypadkiem złe proporcje dobrać, ale nie policjantowi.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dożywocie

   Greg74 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 2

   dożywocie byłoby sprawiedliwszym wyrokiem. silny facet zadając ciosy i dusząc dużo słabszą fizycznie kobiecie musiał się liczyć z tym, że ofiara nie przeżyje.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pan oskarżóny nie zażądał doprowadzenia z aresztu na publikację?...

   iuris (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 1

   To dziwne. Miał niepowtarzalną okazję spojrzenia po raz ostatni w twarz rodzicom zamordowanej przez siebie aplikantki. Brawo lubelska apelacja!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Okropne, że nadal niektórzy szefowie wyznaja maksyme

   kariera przez łózko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 6

   I niektóre kobiety chętnie na to przystają, nie wiedząc, że to NIE MIŁOŚĆ, że dla takich są RZECZĄ, z którą ci faceci zrobią , co chcą

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama