Są wyniki kontroli NIK w KBW. Będzie wniosek do prokuratury...

  Są wyniki kontroli NIK w KBW. Będzie wniosek do prokuratury ws. systemu informatycznego

  Wojciech Rogacin, Damian Dragański (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Krzysztof Kwiatkowski, szef NIK

  Krzysztof Kwiatkowski, szef NIK ©Fot. Bartek Syta

  Krajowe Biuro Wyborcze kompletnie nie przygotowało systemów informatycznych do wyborów samorządowych 2014 roku i odpowiada za szereg bardzo poważnych nieprawidłowości przy przygotowaniu wyborów - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. Szef NIK Krzysztof Kwiatkowski zapowiedział, że Izba skieruje w sprawie zaniechań KBW zawiadomienie do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i prokuratury . Wyniki głosowania w tegorocznych wyborach prezydenckich i parlamentarnych będą liczone ręcznie.
  Krzysztof Kwiatkowski, szef NIK

  Krzysztof Kwiatkowski, szef NIK ©Fot. Bartek Syta

  Główne zarzuty NIK wobec Krajowego Biura Wyborczego, to wieloletnie zaniedbania i nieprawidłowości w informatycznym wsparciu dla kolejnych wyborów odbywających się w Polsce, co spowodowało, że na każde kolejne wybory trzeba było to wsparcie organizować od nowa. Z powodu braku długofalowych działań za każdym razem obsługa informatyczna wyborów organizowana była pospiesznie i nierzetelnie.


  Źródło: TVN24/x-news


  PROF. MAREK HOŁYŃSKI: SYSTEM DLA PKW POWINIEN BYĆ ZAMÓWIONY POZA PRZETARGIEM


  Szczególnie jaskrawym przykładem nieprawidłowości były ostatnie wybory samorządowe w październiku 2014 roku. Zaledwie niecałe cztery miesiące przed wyborami, w lipcu 2014 roku, KBW ogłosiła przetarg na moduł informatyczny do przeprowadzenia wyborów samorządowych. Firma Nabino, która wygrała przetarg dostarczyła ten moduł na niecały miesiąc przed wyborami.

  W dodatku KBW nie określiło precyzyjnie wymagań jakościowych dla modułu, który miał obsługiwać te wybory, ani też wymagań dotyczących metodyki zarządzani projektem oprogramowania.

  Zdaniem Kwiatkowskiego przetarg był prowadzony nierzetelnie. - Niemal na każdym jego etapie doszło do naruszeń przepisów prawa zamówień publicznych - powiedział na konferencji prasowej Krzysztof Kwiatkowski, szef NIK. Komisja przetargowa rozstrzygała w oparciu o oceny pracowników KBW nie dysponującymi obiektywnymi ocenami. - To stwarzało ryzyko wystąpienia korupcji - dodał Krzysztof Kwiatkowski.

  Ponadto, jak ustaliła NIK, KBW z opóźnieniem przekazywało do Państwowej Komisji Wyborczej projekty uchwał o wyglądzie i treści dokumentów, które miały być generowane przez system informatyczny. Wzory te podlegały ciągłym modyfikacjom, co jeszcze bardziej utrudniło prawidłowe przeprowadzenie wyborów.

  Sama procedura zakupu oprogramowania również przeprowadzona była wadliwie. KBW odebrało i zapłaciło za oprogramowanie bez żadnego sprawdzenia produktu. Zapłacono ponad 300 tys. zl. za oprogramowanie niezgodne z zamówieniem i umową. Po zapłaceniu za wadliwy produkt KBW utrudniła sobie możliwość wywalczenia kar umownych od wykonawcy.

  - Dlatego NIK kieruje wniosek do prokuratury w sprawie nieprawidłowości przy obsłudze i zapłacie za moduły informatyczne dotyczące wyborów samorządowych - powiedział Krzysztof Kwiatkowski.

  Szef NIK dodał ponadto, że KBW dopuściło do użytkowania system informatyczny wyborczy, który posiadał liczne i istotne błędy. Kod źródłowy oprogramowania miał wiele nieprawidłowości, z których wiele miało charakter krytyczny. Wykryte błędy w oprogramowaniu mogły prowadzić do uzyskania nieautoryzowanego dostępu z zewnątrz. Kontrolerzy nie stwierdzili wprawdzie, by ktoś uzyskał taki nieautoryzowany dostęp, ale przesłano informację o tym do ABW.

  Inne błędy w oprogramowaniu to brak wystarczającego zabezpieczenia kalkulatora wyborczego, błąd krytyczny dotyczący ustalania wyników wyborów przy tzw. remisie. Usunięto go dopiero w trakcie wyborów. W dniu wyborów dopuszczono wadliwy system mimo dwóch nieudanych testów.

  Również audyt bezpieczeństwa zamówiono zbyt późno bo dopiero 13 dni przed wyborami. Zaniedbania KBW sprawiły, że w dniu wyborów używano błędnego systemu.

  DR WITOLD SOKAŁA: WYNIKI WYBORÓW MOŻE ZMIENIĆ KAŻDY, ZABEZPIECZENIA TO FIKCJA. PKW ODPOWIADA: BZDURA


  KBW nie zapewniło sobie sprawdzonej infrastruktury serwerowej i serwisowej na odpowiednim poziomie do rangi zadania. W KBW nie zostały przygotowane i wdrożone adekwatne do zagrożeń plany awaryjne na wypadek niesprawności oprogramowania.

  Szkoleni użytkownicy systemu nie mieli szansy ćwiczyć na oprogramowaniu. Brak ćwiczeń mógł przyczynić się do części problemów w eksploatacji systemu w czasie wyborów. Programy zostały dostarczone dopiero 17 października, czyli na miesiąc przed wyborami, przez co członkowie terenowych komisji wyborczych nie mieli czasu na zapoznanie się z jego działaniem. - Szkolenia prowadzono na tzw. zrzutach ekranowych. Brak praktycznych ćwiczeń mógł przyczynić się do części problemów – powiedział szef NIK. Dodał on również, że KBW dopuściło program do użytkowania, mimo że nie zdał on egzaminu podczas dwóch nieudanych ogólnopolskich testów.

  W związku z brakiem odpowiedniego systemu do obsługi wyborów NIK rekomenduje przeprowadzenie wyborów prezydenckich i parlamentarnych bez zabezpieczenia informatycznego, gdyż takowe nie istnieje. Oznacza to, że liczenie głosów w tegorocznych wyborach będzie odbywało się ręcznie.

  Przedstawione wstępnie wyniki kontroli NIK w Krajowym Biurze Wyborczym znajdą się w raporcie, który zostanie opublikowany po odniesieniu się KBW do zarzutów kontrolerów.

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A co z systemem e-wuś?

   s (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Na stronie e-wus mam dostęp do kroju czcionk, ale nie mam dostępu do swoich danych. Aby go mieć, jeździłam do Gdańska do po login, a teraz po wielu poszukiwaniach dowiaduje się, że nie działa dla...rozwiń całość

   Na stronie e-wus mam dostęp do kroju czcionk, ale nie mam dostępu do swoich danych. Aby go mieć, jeździłam do Gdańska do po login, a teraz po wielu poszukiwaniach dowiaduje się, że nie działa dla prywatnych świadczeniobiorcow, a jedynie dla niektorych świadczeniodawców!
   Odtrąbiono wprowadzenie systemu i po cichu go zamknięto. Ale zapłacono za wykonanie?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co są warte wyniki wyborów

   XYZ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   skoro było tak dużo nieprawidłowości?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   komentarz?

   ob. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   proszę PANA pREZYDENTA o komentarz

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NabiNo nas w butelkę?

   spokojny

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Co można było przeczytać na oficjalnej stronie firmy Nabino?
   „Spółka Nabino powstała w lutym 2009 roku, przy współpracy dwojga ludzi zajmujących sie wszelkiego rodzaju usługami internetowymi. Nasz...rozwiń całość

   Co można było przeczytać na oficjalnej stronie firmy Nabino?
   „Spółka Nabino powstała w lutym 2009 roku, przy współpracy dwojga ludzi zajmujących sie wszelkiego rodzaju usługami internetowymi. Nasz ponad 6-cio letnie doświadczenie w branży informatycznej pozwoliło zdobyć wiedzę, jaka stała się fundamentem spółki.”.

   Już pierwsze zdanie jest znamienne. Co to znaczy „wszelkiego rodzaju usługami internetowymi”? To jest bardzo szeroki obszar, do obsługi systemu wyborczego potrzeba firmy z dużym doświadcyeniem w tym zakresie.

   A drugie zdanie zaczyna się od słów „Nasz ponad 6-cio letnie doświadczenie”. NASZ doświadczenie? Na własnej stronie internetowej firma nie potrafiła skorygować gramatycznego byka?

   Zresztą w i w pierwszym zdaniu piszą „po polskawemu” zamiast po polsku, bo SIĘ jest bez ogonka. Nawet tego nie potrafli skorygować. Niechlujstwo.

   Proszę o konkretne informacje: jakie doświadczenia miała ta firma w obsłudze wyborów na skalę tak dużego państwa jak Polska? Uważam, że do takich projektów powinny być wybierane firmy z doświadczeniem i dowodami na wiele udanych projektów w tym konkretnym zakresie. To gdzie są te dowody i referencje?

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   widzę, że nie wiesz o.....

   dlaczego to tak!! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   ....ostatnim sukcesie firmy, którą cytujesz, zalecam lekturę:
   http://www.prawo.vagla.pl/node/10162
   "Spółka od systemu wyborczego wygrała przetarg na hosting BIP. Musi zrealizować nieistniejące...rozwiń całość

   ....ostatnim sukcesie firmy, którą cytujesz, zalecam lekturę:
   http://www.prawo.vagla.pl/node/10162
   "Spółka od systemu wyborczego wygrała przetarg na hosting BIP. Musi zrealizować nieistniejące wymagania" - jest to projekt dla Ministerstwa termin wykonania usługi ma nastąpić od 31 marca 2015 roku.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @spokojny. Tu nie chodzi o doświadczenia czy licencje.

   Gdy w grę wchodzi przekręt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   na miliony, żadne doświadczenie czy referencje nie są tu nikomu potrzebne.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo!

   libe (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Jak tak dalej pojdzie, to pod rzadami tych niekompetentnych durni bedziemy rozpalac ogien pocierajac o siebie dwie galazki.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama