Wichura na Dolnym Śląsku. Jest śmiertelna ofiara wiatru...

  Wichura na Dolnym Śląsku. Jest śmiertelna ofiara wiatru (WASZE ZDJĘCIA)

  Adam Kuźniarski, Jarosław Jakubczak, Jerzy Wójcik, WSK

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Ul. Lubuska
  1/61
  przejdź do galerii

  Ul. Lubuska ©fot. Internauta

  Trwa usuwanie skutków wtorkowej wichury na Dolnym Śląsku. Bardzo silny wiatr nadciągnął nad Wrocław we wtorek ok. godz. 18. Przed godziną 19 wiatr osiągnął prognozowane 100 km/h - na stacji pomiarowej przy lotnisku na Strachowicach. Strażacy musieli interweniować ponad 800 razy. Niestety, nie obyło się bez ofiar. W Jeleniej Górze zginął mężczyzna, którego przygniotło drzewo. Trzy inne osoby zostały ranne. Jeden to kierowca tira, w którego wiatr przewrócił w Bagińcu pod Jaworzyną Śląską. Do innego wypadku z dwoma osobami rannymi doszło w Sokołowsku pod Wałbrzychem. Na jadący samochód zwaliło się drzewo. Na miejscu mężczyzn przebadał i opatrzył ich zespół ratownictwa medycznego.
  Macie zdjęcia skutków wichury we Wrocławiu? Prześlijcie je do nas: internet@gazeta.wroc.pl  Wichura była powodem kilkuset interwencji dolnośląskich strażaków, którzy najczęściej wyjeżdżali do powalonych drzew i konarów, odpadających elementów budynków i uszkodzonych samochodów.
  Do godz. 21, gdy wiatr był najmocniejszy, było ich niemal 600. Jak informuje dyżurny straży z wojewódzkiego stanowiska koordynacji, o godzinie 5 rano liczba zakończonych, zrealizowanych interwencji w województwie wyniosła około 800.

  WTOREK godz. 17.20 - POTĘŻNE DRZEWO SPADA NA SAMOCHODY JADĄCE UL. Grabiszyńską - FILM NADESŁAŁ NAM INTERNAUTA PIOTR


  Wrocławscy strażacy w nocy interweniowali głównie przy powalonych drzewach i złamanych konarach. Ostatnie interwencje miały miejsce przy ul. Wszystkich Świętych, Czarneckiego, Szewskiej, Wróblewskiego, Zachodniej/Legnickiej i Sikorskiego, a także na ul. Opatowickiej, Żwirowej i Stabłowickiej.

  Niestety, nie obyło się od ofiar. Do tragicznego wypadku doszło wczoraj wieczorem w rejonie tzw. garbatego mostku w Jeleniej Górze. Na 57-letniego mężczyznę spadło drzewo, które wycinał. Ofiarą wypadku jest mieszkaniec Podgórzyna. Na miejsce wezwano ratowników pogotowia. Mimo reanimacji, 57-latek zmarł w karetce. – Mężczyzna podjął decyzję o wycince drzewa mimo niesprzyjających warunków. W wyniku przygniecenia przez drzewo zginął pomimo podjętej reanimacji – relacjonuje mł. bryg.Krzysztof Gielsa, rzecznik KW PSP.

  Czy wciąż mamy obawiać się wichur? Piotr Mańczak, dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu uspokaja, że wiatr nie będzie wiał już z prędkością 100 km/h jak wczoraj.

  – W pierwszej połowie nocy z wtorku na środę wiatr osiągał jeszcze prędkość 90 km/h, a następnie słabł i teraz dochodzi w porywach do 65-70 km/h. Dzisiaj wiatr ponownie się nasili, ale osiągnie maksymalnie 90 km/h. Najsilniejszych porywów możemy się spodziewać w południe i popołudniu. Rozwiną się też lokalne burze na Dolnym Śląsku. Następnie pogoda będzie się szybko uspokajać. Wiatr w pierwszej połowie nocy osiągać będzie jeszcze w porywach do 60 km/h, a w drugiej połowie 50 km/h. Jutro będzie już spokojniej, w porywach do 60 km/h – prognozuje Piotr Mańczak.

  Przewrócone drzewo przy ul. Lubuskiej we Wrocławiu


  WICHURA WE WROCŁAWIU I NA DOLNYM ŚLĄSKU - TAK RELACJONOWALIŚMY TEN TEMAT WCZORAJ MINUTA PO MINUCIE

  Godz. 21.22
  Jak informuje wrocławskie Biuro Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, silne porywy wiatru (do 100 km/h) będą się utrzymywać we wtorek do północy. Później wiatr osłabnie do 80 km/h. Zapowiadane są też przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a w górach śniegu.

  KONAR SPADA NA JADĄCY SAMOCHÓD NA GRABISZYŃSKIEJ - ZOBACZ FILM NASZEGO INTERNAUTY


  Godz. 21.02
  Od godziny 18 do 21 strażacy zanotowali na Dolnym Śląsku około 600 zgłoszeń związanych z silnym wiatrem. Mieli zdecydowanie więcej pracy niż w poniedziałek. Nie są w stanie być wszędzie zaraz po wezwaniu, bo telefonów jest za dużo. - W pierwszej kolejności będziemy pomagać tam, gdzie wichura uszkadzała domy, następnie odblokowujemy drogi krajowe, później zajmiemy się usuwaniem drzew. W tym momencie sytuacja się stabilizuje, ale czeka nas bardzo pracowita noc i poranek -mówi Krzysztof Gielsa z wojewódzkiej państwowej straży pożarnej we Wrocławiu.

  Godz. 20.32
  Koniec utrudnień na drodze Wrocław - Poznań. Usunięto ciężarówkę, która blokowała przejazd

  Godz. 20.01
  Drzewo spadło na samochód dostawczy przy ulicy Pretficza, w pobliżu skrzyżowania z Energetyczną. Nie ma osób rannych, interweniują strażacy.


  Godz. 19.52
  Droga krajowa nr 5 Wrocław - Poznań będzie zablokowana mniej więcej do godziny 21. Przewrócona ciężarówka blokuje przejazd w miejscowości Borzęcin, między Trzebnicą a Żmigrodem w kierunku na Żmigród. Policja nie wyznaczyła objazdów, bo w tym miejscu nie ma takiej możliwości. Nie ma osób rannych.

  Godz. 19.43
  Drzewo runęło na samochód zaparkowany w pobliżu sklepu Lidl przy Grabiszyńskiej. Volkswagen jest zniszczony, ale całe szczęście, że nikogo nie było wówczas w środku

  Godz. 19.35
  Tir wywrócił się na wschodniej obwodnicy Wrocławia. Droga jest częściowo zablokowana. Na miejscu służby próbują podnieść pojazd. Trzeba się liczyć z utrudnieniami. Film ze wschodniej obwodnicy Wrocławia przesłany przez naszą internautkę znajdziecie TUTAJ - KLIKNIJ


  Drzewo runęło na samochód zaparkowany w pobliżu Lidla przy Grabiszyńskiej. Nie ma osób rannych


  Tir wywrócił się na wschodniej obwodnicy Wrocławia

  Godz. 19.27
  Mł. bryg. Krzysztof Gielsa, oficer prasowy wrocławskiej straży: - Wszystkie dyżurujące zastępy straży pożarnej we Wrocławiu w tym momencie interweniują. W ciągu 2 godz. mamy ponad 400 zgłoszeń, na szczęście na razie obeszło się bez ofiar.

  Godz. 19.24
  Silny wiatr przesuwa się z zachodu województwa do centrum regionu. W miejscowości Ścinawa podmuch wiatru przewrócił ciężarówkę. Na drodze 395 w pobliżu Strzelina wiatr przewrócił tira na samochód osobowy, nie ma ofiar.

  Godz. 19.22
  Na odcinku z Nowego Miasteczka do Polkowic drogę krajową nr 3 blokują powalone drzewa. Trasa jest zablokowana w miejscowości Potoczek, policja wyznaczyła objazd przez drogę krajową 12, przez Radwanice i dalej za Radwanicami zjazd w lewo drogą lokalną do Polkowic powrót na DK3.

  Godz. 19.20
  Kłopoty na Grabiszynku i Oporowie. Drzewo runęło na jezdnię przy cmentarzu Grabiszyńskim. Samochody częściowo jadą fragmentem ulicy, a częściowo.... przez park. Drzewo wywróciło się też na chodnik i część jezdni przy Solskiego.  Godz. 19.14
  Drzewo przewróciło się na drogę krajową nr 94 Wrocław - Oława. Konar zatarasował przejazd pomiędzy miejscowościami Groblice i Marcinkowice. Droga w kierunku Oławy jest całkiem zablokowana, w kierunku Wrocławia jedziemy poboczem. Na miejscu interweniują służby

  Droga Wrocław - Oława na wysokości Groblic

  Godz. 19.12
  Trudna sytuacja w rejonie Świdnicy. Straż zanotowała 30 interwencji w ciągu jednej godziny. Z informacji od strażaków wynika, że na 7 domach zostały uszkodzone bądź częściowo zerwane dachy.

  Godz. 18.50
  We Wrocławiu wiatr osiągnął prędkość 100 km/h! Takie wskazanie odnotowano przed godziną 19 na stacji pogodowej przy wrocławskim lotnisku! W Kłodzku wieje 80 km/h, a w Świeradowie-Zdroju w porywach do 110 km/h

  Godz. 18.42
  Przy Piłsudskiego 79 we Wrocławiu (na wysokości budynku NOT) z dachu spadła duża ilość dachówek. Nie ma osób rannych. Na miejscu strażacy zabezpieczają teren. Na Grabiszyńskiej drzewo runęło na jezdnię i tory tramwajowe. Nie ma przejazdu tramwajów.

  Godz. 18.38
  Wichura we Wrocławiu: - Mamy bardzo dużo zgłoszeń myślę że w ciągu pół godziny około 20 – mówi dyżurny wrocławskiej straży pożarnej. Internauci przesyłają nam zdjęcia połamanych drzew i wywróconych słupów reklamowych. W ciągu ostatnich 30 minut dostaliśmy zdjęcia z placu Legionów, ul. Wesołej i Kozanowskiej


  ul. Wesoła we Wrocławiu


  ul. Kozanowska

  Godz. 18.25
  Wichura w Jeleniej Górze: - Odnotowaliśmy w ciągu pół godziny ponad 10 interwencji. Można powiedzieć, że nagle nasze telefony się rozdzwoniły. Mieliśmy interwencje na Zabobrzu, na ul Grunwaldzkiej w Jeleniej Górze fragmenty zerwanego dachu z pustostanu spadły na chodnik – na szczęście nikomu nic się nie stało – mówi st. kpt. Andrzej Ciosek, rzecznik komendy miejskiej państwowej straży w Jeleniej Górze.

  Godz. 18.13
  Straż pożarna w województwie dolnośląskim dostała aż 200 zgłoszeń i próśb o interwencję w ciągu ostatniej godziny! Strażacy interweniują głównie przy złamanych drzewach, zerwanych dachówkach i fragmentach dachów. Najwięcej interwencji jest w tym momencie w rejonie Jeleniej Góry i na Przedgórzu Sudeckim.

  Godz. 17.50
  Wieje coraz mocniej! W Jeleniej Górze prędkość wiatru osiąga w porywach 90 km/h, w Legnicy - 86 km/h, a we Wrocławiu do tej pory - 61 km/h, ale wciąż wieje mocniej. Zdaniem synoptyków wszystko wskazuje na to, że we Wrocławiu, podobnie jak teraz w Jeleniej Górze, będzie wiało nawet 90 km/h! To mocniejszy wiatr niż wczoraj, a niestety już w poniedziałek wichura wyrządziła spore zniszczenia.

  Godz. 17.15
  Na Dolnym Śląsku od rana zanotowano ponad 40 interwencji straży pożarnej w związku z silnym wiatrem. Strażacy jeździli głównie do połamanych drzew znaków oraz bilbordów, które zagrażały przechodniom. Silne podmuchy wiatru przyczyniły się do przygniecenia konarem maski samochodu w powiecie wołowskim.

  - Ponad 20 razy wrocławscy strażacy interweniowali w mieście głównie są to zerwane fragmenty dachów i połamane konary drzew które przebiły dachówki. Sporą część z tych zdarzeń to nasze wyjazdy do połamanych drzew które zagrażały pieszym, bądź wisząc nad ulicami pojazdom – mówi rzecznik wrocławskiej straży pożarnej – mł. bryg. Krzysztof Gielsa.

  Wieczorem czeka nas druga fala wichry – jak zapowiada Wrocławskie Biuro Prognoz ma być mocniejsza niż wczorajszy atak.

  Godz. 13.50
  Z najnowszych prognoz synoptyków wynika, że silny wiatr zerwie się we Wrocławiu około godz. 18-19. - Wichura potrwa mniej więcej do 1 w nocy - przewiduje Janusz Zieliński, dyżurny synoptyk z IMGW we Wrocławiu. W środę również będzie mocno wiało, w porywach do 90 km/h. Przez następne dni, czyli w środę, czwartek i piątek wiatr może być porywisty, ale już słabszy, o prędkości między 30 a 60 km/h.

  Tak wiało w poniedziałek: Zobacz z jaką łatwością wiatr przekręcił sygnalizację świetlną na placu Bema. Teraz świeci ludziom w okna... - film internauty Mateusza Kowalskiego


  Noc z poniedziałku na wtorek była spokojna i strażacy nie musieli interweniować. - Wczoraj otrzymaliśmy kilkadziesiąt zgłoszeń dotyczących głównie połamanych drzew i gałęzi. Były także dwa zgłoszenia dotyczące zerwania pokrycia dachowego. Na szczęście obyło się bez ofiar - mówi Marta Libner rzeczniczka prasowa DUW. Wtorkowy poranek na razie przebiega spokojnie i nie ma miejsc, gdzie połamane drzewa czy gałęzie utrudniałyby przejazd. Ale dziś znów ma silnie wiać - początkowo z południa, później z zachodu (średnia prędkości wiatru wyniesie od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 100 km/h).  TAK RELACJONOWALIŚMY WYDARZENIA ZWIĄZANE Z WICHURĄ WE WROCŁAWIU W PONIEDZIAŁEK 30.03.2015:

  Wypadek na budowie hotelu Hilton. Silny podmuch wiatru przewrócił część z wysokiej na 10 metrów ściany z bloczków betonowych. Do zdarzenia doszło po godz. 13. Konstrukcja zawaliła się na zamknięty magazyn Poczty Polskiej (główny budynek poczty nie został naruszony). Nie ma osób rannych. Na miejscu interweniowali strażacy.

  Silny wiatr we Wrocławiu łamie drzewa jak zapałki. Straż Pożarna musiała już interweniować w ponad 30 miejscach. Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale połamane drzewa zagradzają drogi i chodniki. W tym momencie strażacy interweniują na Słubickiej, Żmigrodzkiej, Zielińskiego, Lotniczej, Piastowskiej, Lubuskiej i Celtyckiej. Na Żernickiej złamane drzewo zablokowało jeden pas ruchu. Aktualnie strażacy usuwają także gałęzie na ulicach: Celtyckiej, Sępiej, Borowskiej i Hirszfelda. Wcześniej byli m.in. na ul. Robotniczej, Kruczej, Górniczej, Wałbrzyskiej i Mikołaja Reja. Przed godziną 17 silny wiatr przewrócił drzewo na samochód jadący ulicą Kwidzyńską (na skrzyżowaniu z ul. Kościerzyńską, na osiedlu Kowale). Na szczęście kierującej fiatem Punto kobiecie nic się nie stało. Na miejsce pojechała straż pożarna, która usunęła powalone drzewo. Do podobnego zdarzenia doszło na Lubuskiej (zaraz obok skrzyżowania z ul. Zaporoską). Tam drzewo przewróciło się na zaparkowaną na chodniku skodę.

  W Magnicach, na drodze nr 8, silny wiatr przewrócił ciężarówkę, która dodatkowo zahaczyła o jadący z naprzeciwka samochód osobowy i zepchnęła go do rowu. Dwie osoby zostały ranne. Także na drodze krajowej nr 5 (odcinek łączący autostradę A4 ze Strzegomiem) na wysokości miejscowości Wichrów z powodu wiatru przewróciła się naczepa samochodu ciężarowego.

  Na ulicy Powstańców Śląskich niezabezpieczony styropian z placu budowy Nowego Centrum Południowego (między Hotelem Wrocław a Sky Tower) spadły na jezdnię i tory tramwajowe w całej okolicy. - To niepojęte. Jechałam samochodem ulicą i nagle przed szybą wyskoczył mi jakiś biały element. Wystraszyłam się - mówi Sandra Lewicka, wrocławianka. - Mogło dojść do nieszczęścia - dodaje.

  Robotnicy z placu budowy starali się posprzątać bałagan na ulicy. Problemy z wiatrem mają także robotnicy przebudowujący dawne Przejście Świdnickie. Powiewy co rusz przewracają blaszany płot, którym ogrodzony jest teren budowy od ulicy Świdnickiej. Robotnicy zamiast zajmować się budową, dociążają więc płot, by jego elementy nie poleciały na przechodniów.

  Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega, że we Wrocławiu silny wiatr będzie wiał do późnego popołudnia. W mieście może osiągać prędkość nawet 95 km/h. - Prosimy mieszkańców o zabezpieczenie wszystkich przedmiotów ruchomych, znajdujących się na zewnątrz (balkony, ogródki, podwórka) oraz parkowanie samochodów w miejscach nie narażonych na spadające konary lub inne ruchome i ciężkie przedmioty - czytamy w ostrzeżeniu wydanym przez Centrum. CZK apeluje też, by na ulicach dostosować prędkości jazdy do warunków atmosferycznych.

  Porywisty wiatr może powodować zniszczenia w energetyce, budownictwie i utrudniać ruch na drogach. Lepiej nie wychodzić z domu, jeśli porywy wiatru przekraczają 70 kilometrów na godzinę. Warto unikać przebywania pod drzewami, tablicami reklamowymi oraz liniami energetycznymi. Nie prowadzić prac na otwartej przestrzeni, ani na dachach budynków.

  Macie zdjęcia skutków wichury we Wrocławiu? Prześlijcie je do nas: internet@gazeta.wroc.pl

  Czytaj także

   Komentarze (134)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mocno wiało bardzo

   Bananos Cabanos (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Wyłączyli prąd na 17,4 godziny!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   w tytule brakuje tylko...

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   nareszcie jest ofiara śmiertelna. Ohyda!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pogrom

   Zbigniew Kulczak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Bagieńcu, głupcy...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wieżowiec

   Przechodzień (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Na Zakrzowie zawalił się wieżowiec (były hotel Polaru), to jest dopiero tragedia

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ?

   121 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Wiemy, wiemy! Prima aprilis!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   won z filmami

   czytelniczka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 51 / 1

   Nienawidzę tych automatycznie włączających się filmów ! wyłączcie to badziewie, jak będę chciała,to sobie filmik obejrzę!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Re: won z filmami

   Redaktor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Liczy się tylko ilość kliknięć na stronie, bo z tego jest kasa od reklamodawców. Czytacze to "mięso armatnie" w walce o kase.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   wrocławianka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Współczuję rodzinie. Tak naprawdę większość z nas wychodziła z domu i mogło to spotkać każdego z nas..

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kiepsko z tym drwalem z Jeleniej Góry

   haiku (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   ale jak to mówią, karma wraca...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Stop wycince drzew we Wrocławiu

   x (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   .....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak obstawiacie

   Wrocławianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 12

   Czy to są skutki chemitrails? W zeszłym i tym roku samoloty jak wściekłe rozpylają na niebie chemię, która powoduje masową zachorowalność na przykład na grypę ale i zmienia nam pogodę w takie...rozwiń całość

   Czy to są skutki chemitrails? W zeszłym i tym roku samoloty jak wściekłe rozpylają na niebie chemię, która powoduje masową zachorowalność na przykład na grypę ale i zmienia nam pogodę w takie właśnie zjawisko.
   Jak długo Polacy będą tolerować trucie?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   kamillo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

   Człowieku, zmień portal na swój ulubiony w stylu "tylko my znamy przerażającą prawdę" albo jakieś inne archiwum X.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama