Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie ma już schodów w Przejściu Świdnickim. Ściany poszły do muzeum (ZDJĘCIA)

Malwina Szczygłowska
Przebudowa Przejścia Świdnickiego. Rozkopano kultowe schody w przejściu
Przebudowa Przejścia Świdnickiego. Rozkopano kultowe schody w przejściu Fot. Tomasz Hołod/Polska Press
To definitywny koniec najbardziej krytykowanych schodów w tej części Europy. Z dawnego Przejścia Świdnickiego zniknęły niewygodne i niewymiarowe płyty, o które przez lata potykaliśmy się i krzywiliśmy nogi w przejściu pod Kazimierza Wielkiego. Od dwóch tygodni wrocławianie korzystają już z tymczasowego przejścia naziemnego. A teraz właśnie rozkopano kultowe schody. Dodatkowo granitowa płyta, która do tej pory pokrywała ściany przejścia, trafiła do wrocławskiego muzeum.

Trwa już kolejny etap przebudowy Przejścia Świdnickiego. Dwa tygodnie temu zostało zamknięte dla ruchu pieszych. Robotnicy właśnie całkowicie je rozkopali, a popularne schody zniknęły na dobre. Nie ma już granitowych płyt schodowych, które pochodziły z okolic Strzegomia i Sobótki, zostały zniszczone.

KULTOWE SCHODY W PRZEJŚCIU ŚWIDNICKIM - ZOBACZ ARCHIWALNE ZDJĘCIA

Lepszy los spotkał granitowe płyty pokrywające ściany przejścia. Elementy wykonane z granitu karkonoskiego, które przez ponad 40 lat znajdowały się na ścianach, trafiły teraz do Muzeum Geologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Okazuje się, że płyty z Przejścia Świdnickiego to wyjątkowy eksponat. Kopalnie granitu karkonoskiego w Polsce nie są używane od wielu lat. Kiedyś takie kopalnie działały w Michałowicach, pod Janowicami oraz w Szklarskiej Porębie – Hucie. Ostatnie przestały działać w latach 90 tych.

Obecnie granit karkonoski wydobywa się jeszcze w Czechach. Wyjątkowość granitowej ściany z Przejścia Świdnickiego polega na tym, że jest bardzo ozdobna. Ma ciemniejszy kolor od innych granitów z Dolnego Śląska. Płyta ma wielkie, różowe kryształy skaleni.

Po zakończeniu przebudowy przejścia pod ziemią znajdzie się galeria sztuki. Będzie można się tamtędy przedostać na druga stronę ulicy przez szeroki na 4 metry tunel. Inwestycja ma być gotowa 30 listopada tego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska