Fundusze Europejskie: Młodzi ludzie bez pracy dostaną...

  Fundusze Europejskie: Młodzi ludzie bez pracy dostaną wsparcie. Pomoc dla 700 tys. osób

  j

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Fundusze Europejskie: Młodzi ludzie bez pracy dostaną wsparcie. Pomoc dla 700 tys. osób
  1/3
  przejdź do galerii

  ©fot. Maciej Stanik

  Brak możliwości zatrudnienia na starcie w dorosłe życie to najbardziej destrukcyjna forma bezrobocia. Młodzi ludzie, którzy nie dostają szansy na rozwój zawodowy, stają się często w konsekwencji ofiarami wykluczenia społecznego. Dlatego w programie Wiedza, Edukacja i Rozwój (PO WER) szczególny nacisk położony został na dofinansowanie projektów z zakresu aktywizacji zawodowej ludzi młodych. Z 5,43 mld euro w PO WER aż ponad 2 mld zostały przeznaczone właśnie na ten cel. W najbliższych latach wsparciem zostanie objętych około 700 tys. osób.
  Fundusze Europejskie - nowe rozdanie. 5,43 mld euro - cały PO WER na rozwój społeczny

  Przy czym niezwykle istotne jest oddziaływanie na cały proces edukacji, a nie tylko reagowanie dopiero wtedy, gdy mamy już do czynienia z bezrobotnym absolwentem. Młodzi ludzie zbyt często dokonują bowiem nie do końca przemyślane wybory edukacyjne, nie kierując się możliwościami na rynku pracy po ukończeniu danej szkoły.
  Niektórzy z kolei z różnych względów przerywają naukę, stawiając się w jeszcze trudniejszej sytuacji. Dlatego część środków z PO WER zostanie przeznaczona na programy skierowane do młodzieży od 15. roku życia. Fundusze pomogą im w przygotowaniu się do przyszłej pracy, zdobyciu umiejętności wymaganych przez pracodawców czy ponownym podjęciu przerwanej nauki. Kolejny element to sam system edukacji i konieczność zbliżania programów nauczania do potrzeb rynku pracy. Konieczna jest współpraca z przedsiębiorcami przy tworzeniu programów szkoleń, praktyk i warsztatów.

  PRZECZYTAJ TEŻ: Fundusze Europejskie. Unijne miliardy są już do wzięcia

  I wreszcie ostatni krok to reagowanie na bezrobocie zastane i pomoc osobom, które samodzielnie nie są w stanie znaleźć zatrudnienia. Właśnie I i II kwartał to okres, w którym wojewódzkie urzędy pracy prowadzą nabory konkursowe z zakresu projektów wspierających inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych. Wnioski składają z kolei powiatowe urzędy pracy, które obok ochotniczych hufców pracy i innych lokalnych podmiotów zajmujących się tą tematyką znają najlepiej problemy na swoim terenie i są w stanie w optymalny sposób wykorzystać dofinansowanie. Przykładami działań pomagających w walce z bezrobociem wśród młodych są projekty poszerzające kwalifikacje czy wręcz zmieniające profil wykształcenia. Wspierana jest też mobilność pracowników, czyli np. dofinansowanie dojazdów czy przeprowadzek do miejsca pracy oraz programy pracy zdalnej. To także np. dofinansowanie do płatnych staży pozwalających na zdobycie wymaganego na rynku pracy doświadczenia zawodowego.  PRZECZYTAJ: Chcesz założyć swój biznesie? Skorzystaj z inkubatora

  Programem PO WER zostaną objęte osoby bezrobotne do 30. roku życia, w szczególności te, które nie uczą się już i nie szkolą. Nacisk został położony na wsparcie grup, które znajdują się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy. Dlatego część funduszy została wydzielona i skierowana na pomoc dla osób opuszczających pieczę zastępczą, zakłady karne czy młodzieżowe ośrodki wychowawcze i socjoterapii.

  Inną grupą, która uzyska szczególne wsparcie, są osoby z niepełnosprawnościami. Przedsiębiorcy i instytucje będą mogły uzyskać dofinansowanie do pracy asystenta osoby niepełnosprawnej czy doposażenia stanowiska pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych. Kolejnym ze sposobów na walkę z bezrobociem jest wspieranie samozatrudnienia, np. poprzez przekazywanie bezzwrotnych dotacji na zakładanie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

  Kontakt
  Więcej na stronie: www.funduszeeuropejskie.gov.pl
  Główny Punkt Informacyjny: Wrocław – tel.: 71 776 95 01, e-mail: pife@dolnyslask.pl


  CZYTAJ WIĘCEJ O FUNDUSZACH EUROPEJSKICH. SPRAWDŹ, JAK ZDOBYĆ PIENIĄDZE

  Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bezrobocie

   bertsi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   W Polsce są bezrobotni nie dlatego, że mają nieodpowiednie wykształcenie lub mieszkają w złym miejscu (we Wrocławiu robotnicy budujący kanalizację pochodzą w całej Polski), ale dlatego, że jest...rozwiń całość

   W Polsce są bezrobotni nie dlatego, że mają nieodpowiednie wykształcenie lub mieszkają w złym miejscu (we Wrocławiu robotnicy budujący kanalizację pochodzą w całej Polski), ale dlatego, że jest zbyt mało miejsc pracy. Program PO (Platforma Obywatelska?) WER zapewni pracę, jedynie tym którzy będą w nim pracować (sympatycy PO?). Jedynym sensownym jego punktem jest finansowanie biletów do miejsca pracy, jak rozumiem chodzi również o Wielką Brytanię, Irlandię, Mozambik... .

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   lola

   lola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   PO to... Program Operacyjny ciulu....

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama