Paweł Szajda o pracy na planie filmu "Wygrany"

  Paweł Szajda o pracy na planie filmu "Wygrany"

  Justyna Kościelna

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Paweł Szajda o pracy na planie filmu "Wygrany"

  ©Fot. Paweł Relikowski

  Z Pawłem Szajdą, filmowym Olivierem z filmu "Wygrany" w reż. Wiesława Saniewskiego, po wrocławskim pokazie rozmawiała Justyna Kościelna
  Paweł Szajda o pracy na planie filmu "Wygrany"

  ©Fot. Paweł Relikowski

  Jestem podekscytowany - przed chwilą pierwszy raz obejrzałem "Wygranego" na dużym ekranie. Trudno o dystans - przypomniał mi się każdy dzień zdjęciowy, każda scena, każde ujęcie.

  Które najbardziej się Panu podobało?
  Wiele scen z panem Gajosem było dla mnie ważnych, ale jednej nie zapomnę do końca życia. Myślę, że jest bardzo mocna, mimo że trwa dosłownie sekundę. Chodzi mi o moment, w której grany przez pana Janusza Franek opowiada mi - Olivierowi - o milionowej wygranej.
  W tej jednej sekundzie patrzy na mnie jak dziecko - w jego oczach jest radość pomieszana z ekscytacją, która momentalnie przechodzi w strach. To niesamowite, że dwie tak skrajne emocje można pokazać niemal w tej samej chwili.

  Niezła lekcja dla młodego aktora.
  Podczas pracy było ich wiele. Właściwie codziennie rano, przed każdą sceną długo z panem Gajosem rozmawialiśmy, chcąc poznać motywacje naszych bohaterów. To było niesamowite. Przy okazji zobaczyłem, jak bardzo jesteśmy podobni - poza planem bardzo wyciszeni i skupieni, dopiero na planie stajemy się pełni energii i werwy.

  Obawiał się Pan konfrontacji z mistrzem?
  Nie, odczuwałem raczej pewien rodzaj ekscytacji. Nie mogłem się doczekać rozpoczęcia zdjęć.

  Praca z Januszem Gajosem, a wcześniej z Krystyną Jandą i Andrzejem Wajdą pewnie większe wrażenie robiła na pana rodzicach, wychowanych w Polsce. Oni - w przeciwieństwie do Pana - dorastali z ich filmami.

  Rzeczywiście, chyba tak było. Prosty przykład - jak pracuję nad amerykańskim filmem, to dzwonią i pytają, jak minął dzień. W przypadku "Tataraku" i "Wygranego" podpytywali także o to, jak współpracuje się z panem Januszem i panią Krystyną. Byli ich ciekawi.

  Świat artystów pokazany w "Wygranym" jest przekupny i bezwzględny. Podziela Pan tę opinię reżysera?
  Nie, nie zgadzam się z nią. Może to kwestia wieku? Ciągle wierzę, a w zasadzie wiem na pewno, że istnieją konkursy, w których wygrywają najlepsi.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Koszmarny wywiad

   agnes (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 60 / 55

   Co za słaby wywiad!!! Chryste, przewidywalny i jakby dziennikarka w ogóle nie była przygotowana - "która scena najbaradziej się Panu podobała" - ałłł... jak z liceum

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama