Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik z XIX wieku odnaleźliśmy w zoo (FILM I ZDJĘCIA)

Ewa Wilczyńska
Dyrektor Mirosław Piasecki ogląda tablicę z pomnika upamiętniającego żołnierzy poległych w wojnach pruskich
Dyrektor Mirosław Piasecki ogląda tablicę z pomnika upamiętniającego żołnierzy poległych w wojnach pruskich fot. Janusz Wójtowicz
Fragmenty nagrobków, pomników i gruz po rozbiórkach dróg i chodników leżą odłogiem w części niedostępnej dla zwiedzających, tuż za klatkami wilków. Część z nich przywieziono jeszcze w latach 70. XX wieku. Ówczesny dyrektor ogrodu zoologicznego Antoni Gucwiński tłumaczy, że przywieziono je z ulicy Legnickiej.

Ponad 40 lat temu do ogrodu zoologicznego przywieziono fragmenty nagrobków. Wśród nich mogły być resztki pomnika Zwycięstwa.

Gucwiński wspomina:
Na Legnickiej wcześniej gromadzono nagrobki, pomniki i fragmenty innych zniszczonych budowli, na których wyryte były niemieckie napisy. W pewnym momencie hałda była tak duża, że postanowiono ją usunąć.
- Najkosztowniejsze marmury były rozkradane przez szabrowników, a potem przewożone do centralnej Polski. Tam odwracano je napisami do dołu i mogły służyć jako nowe nagrobki - wspomina Antoni Gucwiński.
Do ogrodu zoologicznego trafiły głównie granity i tu niewykorzystane leżą po dziś dzień. Część z nich miała posłużyć do budowy nowych obiektów. Antoni Gucwiński wspomina, że nie było wówczas pieniędzy na inwestycje.

Blokami granitu i piaskowca długo nikt się nie interesował. Przyjrzał się im dopiero Mirosław Piasecki, dyrektor zoo ds. hodowlanych. Znalazł fragment pomnika, który upamiętnia bohaterów wojen pruskich. Napisy pochwalne są po niemiecku, ale nazwiska poległych mają też polski wygląd (np. Czajka, Wrubel).

ZOBACZ:Niezwykłe znalezisko na Bulwarze Dunikowskiego. Tu stał pomnik z XIX wieku

Kiedy Mirosław Piasecki przeczytał w naszej gazecie o historii pomnika Zwycięstwa, skojarzył fakty. Zgadzają się daty i inskrypcja - pomnik powstał w 1897 r., by upamiętnić poległych w wojnach z Danią, Austrią i Francją. W 1945 r. został rozebrany.
Mirosław Piasecki nie jest historykiem, ale uważa, że pomnik się marnuje. Nikt nie był zainteresowany, żeby się nim zająć i tak leży przy płocie, obrastając mchem.

Podobny los spotkał również wiele nagrobków składowanych w zoo, na części widać jeszcze napisy i krzyże. O ile fragmenty granitu bez napisów można jeszcze wykorzystać w zoo, chociażby na wybiegach dla zwierząt, to krzyży nikt tam nie ustawi.
Ogród zoologiczny kryje więcej tajemnic. Ostatnio odwracając jeden z głazów odkryto, że jest to tablica upamiętniająca Fritza Grabowskiego, który kierował zoo przed II wojną światową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pomnik z XIX wieku odnaleźliśmy w zoo (FILM I ZDJĘCIA) - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska