Pomnik Kazimierza Górskiego został odsłonięty przed...

  Pomnik Kazimierza Górskiego został odsłonięty przed Stadionem Narodowym w Warszawie [ZDJĘCIA+VIDEO]

  baw (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Pomnik Kazimierza Górskiego został odsłonięty przed Stadionem Narodowym w Warszawie
  1/19
  przejdź do galerii

  Pomnik Kazimierza Górskiego został odsłonięty przed Stadionem Narodowym w Warszawie ©Fot. Szymon Starnawski

  Pomnik Kazimierza Górskiego, legendarnego polskiego trenera piłkarskiego, został odsłonięty przed Stadionem Narodowym w Warszawie. Zaprojektowany przez krakowskiego rzeźbiarza Marka Maślańca monument ma ok. 3 metrów wysokości. Przedstawia trenera z piłką przy ramieniu.
  Pomnik Kazimierza Góskiego stanął w części frontowej Stadionu Narodowego, na promenadzie od strony Ronda Waszyngtona. - Przed Stadionem Narodowym w Warszawie odsłonięto pomnik najwybitniejszego polskiego trenera. Jest to ważny i szczęśliwy dzień dla całej Rodziny Kazimierza Górskiego. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego wspaniałego monumentu. Mamy pewność, że dzięki temu pomnikowi dokonania i osobowość Kazimierza utrwalone zostaną w pamięci Polaków - mówił Dariusz Górski, syn Kazimierza Górskiego.


  Pomnik Kazimierza Górskiego stanął przed Stadionem Narodowym  Źródło: TVP/x-news


  Ponad trzymetrowa sylwetka Kazimierza Górskiego zaprojektowana została przez rzeźbiarza Marka Maślańca i powstała w jego krakowskiej pracowni. - Pomnik Kazimierza Górskiego jest największym monumentem w mojej dotychczasowej karierze – mówi Marek Maślaniec. - Rzeźba jest bardzo dynamiczna. Wybrałem pozę, która ukazuje charakter Górskiego. Trener ubrany jest w dres, trzyma piłkę pod pachą, ‘porusza się’ sprężystym, żwawym krokiem. Inspiracją do stworzenia pomnika było oglądanie fragmentów meczów. Najbardziej utkwiło mi w pamięci zdjęcie z 1974 roku, na którym Kazimierz Górski kroczy po murawie boiska. Skojarzył mi się z idącym tygrysem, wojownikiem, stwierdziłem, że takie ujęcie odzwierciedla ideę gry ofensywnej i postanowiłem je uwiecznić - dodaje.

  Oprócz pomnika odsłonięta została także tablica, na której znajdą się informacje biograficzne i opis najważniejszych osiągnięć trenera oraz wybrany przez kibiców cytat: „Dopóki piłka w grze, wszystko jest możliwe”. Inicjatorem budowy pomnika jest powołana w 2011 roku Fundacja Kazimierza Górskiego.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama