Wałbrzych: Rusza remont XIX-wiecznej kopalni Julia

  Wałbrzych: Rusza remont XIX-wiecznej kopalni Julia

  Artur Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Większość obiektów XIX-wiecznej kopalni Julia w Wałbrzychu jest obecnie zrujnowana

  Większość obiektów XIX-wiecznej kopalni Julia w Wałbrzychu jest obecnie zrujnowana ©Fot. Dariusz Gdesz

  Na renowację Wałbrzych ma niecałe dwa lata. Jeśli miasto nie zdąży, przepadnie unijna dotacja
  Większość obiektów XIX-wiecznej kopalni Julia w Wałbrzychu jest obecnie zrujnowana

  Większość obiektów XIX-wiecznej kopalni Julia w Wałbrzychu jest obecnie zrujnowana ©Fot. Dariusz Gdesz

  Jeszcze w tym tygodniu gmina Wałbrzych zamierza ogłosić przetarg na remont budynku maszynowni. Będzie to pierwszy etap prac remontowo-konserwatorskich Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia, który został utworzony na terenie nieczynnej, XIX-wiecznej kopalni Julia. Ogłoszenie przetargu ucina spekulacje, że miasto będzie się musiało wycofać z projektu ze względu na brak wkładu własnego w jego realizację.


  - W tym roku na prace remontowe w Starej Kopalni zarezerwowaliśmy w budżecie gminy ponad 8,3 mln zł - wyjaśnia Ewa Frąckowiak, rzecznik prasowy prezydenta Wałbrzycha. - Do tego zostanie dołożona kwota prawie 26,2 mln zł, które gmina pozyskała z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

  Remont budynku maszynowni Starej Kopalni ma się rozpocząć na przełomie kwietnia i maja. Pod warunkiem że przetarg wyłoni wykonawcę w terminie i nie będzie procedury odwoławczej.
  W tym roku planowany jest również remont jeszcze trzech innych obiektów. Najtrudniejsze zadanie czeka ekipę remontowo-konserwatorską, która będzie prowadziła prace w zrujnowanym obiekcie dawnej kotłowni.

  Ze względów bezpieczeństwa kilka lat temu inspektor nadzoru budowlanego zakazał ruchu turystycznego w pobliżu obiektu. Po odnowieniu będzie w nim ulokowane Europejskie Centrum Ceramiki Unikatowej .

  Cały projekt związany z pierwszym etapem przekształcania dawnego zakładu wydobywczego w Park Wielokulturowy Stara Kopalnia pochłonie prawie 53 mln zł. W tym ponad 35,7 mln zł stanowi dotacja z Unii Europejskiej, którą Wałbrzych pozyskał za pośrednictwem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pozostałe prawie 17 mln zł stanowi wkład własny miasta. Według projektu, wszy-stkie zabytkowe obiekty kopalni Julia zostaną zachowane i zrekonstruowane.

  Wyburzone zostaną natomiast obiekty markowni, warsztat elektryczny oraz niewielkie obiekty techniczne.

  Wszystkim budynkom mają być przywrócone ich pierwotne kształty, stąd decyzja o zlikwidowaniu przybudówek. Inwestycja musi zostać ukończona do końca 2012 roku.

  Podstawą statutu gminnej instytucji kultury Park Wielokulturowy Stara Kopalnia nie była ustawa o muzeach. Dlatego pojawiły się pytania, czy po jej wyodrębnieniu ze struktur Muzeum w Wałbrzychu nie doszło do nieprawidłowości i czy nie spowodują one utraty przyznanej gminie Wałbrzych dotacji. Chodziło o wykreślenie zabytkowych obiektów górniczych i geologicznych z ewidencji Muzeum w Wałbrzychu i przekazywanie ich do Starej Kopalni. Rzecz w tym, że skreślenie zabytkowego obiektu z inwentarza muzealiów wymaga zgody ministra kultury.

  - Eksponaty przekazane do Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia zostały zewidencjonowane i zabezpieczone - uspokaja Ewa Frąckowiak. - Zabytkowe obiekty są pod fachową opieką kustoszy i adiunktów z podzielonego muzeum.


  Czy Park Wielokulturowy Stara Kopalnia w Wałbrzychu ma szansę stać się atrakcją turystyczną regionu?

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bez nadzieja

   hook (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 57 / 40

   witam wlasnie na kopalni teras robie kopalna strasznie wyglada jest strasznie zrujnowana jak mogli sie takiego czynu sie doprowaszic po remoncie nie bedzie to samo a tak wogule powina hulac nadal...rozwiń całość

   witam wlasnie na kopalni teras robie kopalna strasznie wyglada jest strasznie zrujnowana jak mogli sie takiego czynu sie doprowaszic po remoncie nie bedzie to samo a tak wogule powina hulac nadal tak jak kiedys a le unas walbrzychu nic sie nie oplaca z** asz nato paczeczwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zniewolony rynek

   tss (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 70 / 66

   polecam - http://www.stachurska.eu/?p=2237

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A co z Rivendellem

   Krysia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 45 / 57

   Czy Redakcja mogłaby się zająć ogłoszoną właśnie aukcją na sprzedaż nieruchomości państwowej firmy Rivendell? Kiedyś o tym pisaliście, teraz jest dalszy ciąg. To bardzo ciekawy materiał.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama