Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marihuana może być skutecznym lekiem dla chorych na padaczkę?

Redakcja
Medyczna marihuana jest nadzieją dla pacjentów z padaczką. Łódzka neurolog nie wyklucza, że terapia będzie możliwa też w naszym regionie.

Jeden ze składników konopi indyjskich może być ratunkiem dla dzieci chorych na padaczkę. Udowodnił to jeden z warszawskich lekarzy, który jako pierwszy w Polsce rozpoczął leczenie padaczki marihuaną medyczną. Terapia okazała się skuteczna. Od kilku dni rodziny małych pacjentów z Łodzi dopytują o możliwość prowadzenia terapii w łódzkich szpitalach. Łódzki konsultant w dziedzinie neurologii dziecięcej nie wyklucza tego.

- Przyglądamy się zastosowaniu marihuany w leczeniu padaczki, ale w naszym województwie nie była jeszcze stosowana - mówi dr Dorota Sokołowska, wojewódzki konsultant do spraw neurologii dziecięcej.

Optymistyczne wyniki dało leczenie 5-letniego Maksa, który jest pacjentem Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Chłopiec spędził półtora miesiąca w śpiączce farmakologicznej po nieustępujących napadach padaczki. Urodził się z zespołem Downa. Jego mama zgłosiła się do centrum po receptę na leczniczą marihuanę. Na sprowadzenie jej z Holandii zgodził się tylko jeden lekarz. Wcześniej musiał wystąpić o zgodę ministra zdrowia na leczenie marihuaną. Dzięki terapii, dziś ataki padaczki Maksa zmniejszyły się aż o 90 proc., chłopiec próbuje nawet siadać i ma kontakt z otoczeniem.

Po sukcesie w mediach pojawiły się informacje o programie leczenia marihuaną, którym objęto dziewięcioro małych pacjentów Centrum Zdrowia Dziecka. Od zeszłego tygodnia pracownicy szpitala nie chcą jednak wypowiadać się na temat terapii.

- Nie udzielamy już żadnych informacji na ten temat - słyszymy od rzeczniczki szpitala Joanny Komolki.

Okazuje się jednak, że marihuana lecznicza może być skuteczna nie tylko w leczeniu padaczki. Polscy doktorzy pracują nad pozyskaniem z konopi środka do leczenia pacjentów onkologicznych. Pracują nad tym m.in. pracownicy Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu. Instytut jest jednym z partnerów projektu "Opracowanie technologii pozyskiwania kannabinoidów z konopi o niskiej zawartości THC, jako środków wspomagających leczenie pacjentów onkologicznych".

- Celem jest opracowanie ekstraktu kannabinoidowego o zmniejszonej ilości składnika psychoaktywnego (THC) - tłumaczy dr Karolina Wielgut, kierownik Zakładu Biotechnologii Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu. - Ze względu na wysoką zawartość kannabidiolu (CBD) będzie miał on właściwości przeciwbólowe, jednocześnie obniży ryzyko związane z uzależnieniem i przedawkowaniem.

Prace nad lekiem rozpoczęto w 2014 r. Jednym z etapów jest pozyskanie surowca roślinnego z konopi do wytworzenia ekstraktu, zgodnie z procedurami farmaceutycznymi.

- W odniesieniu do 30 proc. pacjentów z padaczką, podawanie leków przeciwpadaczkowych nie jest w stanie całkowicie zahamować napadów drgawkowych - mówi Prof. Stanisław J. Czuczwar, kierownik Katedry i Zakładu Patofizjologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. - Stale poszukuje się nowych strategii terapeutycznych. Wyniki badań doświadczalnych wskazują, że syntetyczne kannabinoidy (organiczne związki występujące w konopiach indyjskich - red.) mają działanie przeciwdrgawkowe. Potrzebne są jednak dalsze badania kliniczne z udziałem znacznie większej liczby pacjentów. Dopiero ich wyniki mogą pozwolić na wyciągnięcie bardziej uzasadnionych wniosków o efektywności takiej metody leczenia.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki