Ekolodzy: Powietrze na Biskupinie gorsze niż w Nowej Rudzie...

  Ekolodzy: Powietrze na Biskupinie gorsze niż w Nowej Rudzie (INFOGRAFIKA)

  Marcin Walków

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Średnie godzinowe stężenie PM10 w dniu 27.02. wg danych z Karłowic i Biskupina
  1/3
  przejdź do galerii

  Średnie godzinowe stężenie PM10 w dniu 27.02. wg danych z Karłowic i Biskupina ©mat. Dolnośląski Alarm Smogowy

  - Choć wielu tak uważa, powietrze na Biskupinie wcale nie jest najczystsze w mieście - mówią ekolodzy z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego. I przedstawiają wyniki niezależnych pomiarów stężenia pyłów w powietrzu na Wielkiej Wyspie.
  Dolnośląski Alarm Smogowy badał jakość powietrza na Biskupinie w ostatnim tygodniu lutego. - Badanie wykazało przekroczenia normy dziennej dla pyłu zawieszonego PM10. 27 lutego było to 100 mikrogramów na metr sześcienny - tłumaczy Krzysztof Smolnicki z DAS. Norma jest dwukrotnie niższa. Co więcej, zgodnie z przepisami, może być przekroczona tylko przez 35 dni w roku. - A we Wrocławiu w ubiegłym roku takich dni było 104 - mówi Krzysztof Smolnicki.

  Ekolodzy porównali swoje wyniki z pomiarami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu. - Tego dnia zanieczyszczenie powietrza na Biskupinie było wyższe niż w Nowej Rudzie, uważanej za najbardziej zapylone miasto na Dolnym Śląsku - dodaje Smolnicki.

  Dolnośląski Alarm Smogowy porównał dane z Biskupina oraz ze stacji pomiarowej przy Wybrzeżu Conrada-Korzeniowskiego, która na bieżąco monitoruje stężenie pyłów PM10 w powietrzu. W czasie przeprowadzonych badań, tylko jednego dnia pomiary były niemal identyczne. - To oznacza, że do oceny jakości powietrza w całym mieście nie wystarczą dane z jednego punktu pomiarowego - podkreślają działacze DAS.

  We Wrocławiu pomiarów zanieczyszczenia powietrza dokonuje też automatyczna stacja obserwatorium meteorologicznego na Biskupinie, należąca do Uniwersytetu Wrocławskiego, i stacja pomiarowa przy ul. Wiśniowej. Obie mierzą stężenie pyłów PM2,5.

  Dr Anetta Drzeniecka Osiadacz, koordynator projektu Life-Apis/Pl na Uniwersytecie Wrocławskim, zajmuje się opracowaniem systemu informowania o jakości powietrza w mieście. To tzw. indeks jakości powietrza, który w prostej graficznej formie pokazuje, czy jakość powietrza w danym dniu pozwala np. na spędzanie dużej ilości czasu wolnego na świeżym powietrzu, czy też lepiej pozostać w domu.

  Takie informacje są przydatne zwłaszcza dla rowerzystów, biegaczy, ale i osób cierpiących na alergie lub schorzenia układu oddechowego.

  Dr Drzeniecka-Osiadacz zwraca uwagę, że na wyniki pomiarów wpływa wiele czynników, np. temperatura, prędkość i kierunek wiatru. Trudno też jednoznacznie wskazać obszary świeżego powietrza we Wrocławiu i te najbardziej zanieczyszczone. - Głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza w naszym mieście jest tzw. niska emisja, czyli spalanie kiepskiej jakości węgla i odpadów w piecach - wyjaśnia ekspertka. Dlatego najwyższe przekroczenia parametrów odnotowywane są w sezonie grzewczym, gdy piece w domkach jednorodzinnych i kamienicach pracują pełną parą.

  Nie ma też reguły, że mieszkanie na wyższych piętrach, pozwala oddychać bardziej czystym powietrzem. - W tak zwanych kanionach ulicznych może być wręcz odwrotnie za sprawą zjawiska recyrkulacji powietrza. Trzeba też pamiętać, że niska emisja do atmosfery obejmuje 40 metrów od poziomu gruntu. Mało kto mieszka wyżej - dodaje dr Anetta Drzeniecka-Osiadacz.

  Działacze Dolnośląskiego Alarmu Smogowego planują jeszcze w tym roku odwiedzić z mobilnym pyłomierzem również inne wrocławskie osiedla.

  Czytaj także

   Komentarze (45)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zachód ma czyściej bo wiatr głównie zachodni

   Wrocław Zachodni (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Stąd Biskupin może mieć najgorzej

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   morowe powietrze

   pachnący (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

   Emeryci za dużo żrą ciastek i dlatego pierdzą !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hehehehe

   tebor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   no prosze , a myslalem ze wielka wyspa to w miare czyste miejsce jesli chodzi o powietrze

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Najczyściej jest w Maśliczanach-Zdroju

   xxx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   To są piękne okolice, bardzo zielone i z otwarta przestrzenią, z bardzo dobrymi drogami. Czuję się tu jak na wczasach.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   co tu się dziwić ...

   mieszkaniec biskupina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

   kiedyś ze znajomym byłem u sąsiada podczas jakiegoś tam remontu i przy okazji podejrzeliśmy czym on pali w piecu bo zawsze wieczorem czarny dym z komina mu wychodził ... a on miał w garażu pocięte...rozwiń całość

   kiedyś ze znajomym byłem u sąsiada podczas jakiegoś tam remontu i przy okazji podejrzeliśmy czym on pali w piecu bo zawsze wieczorem czarny dym z komina mu wychodził ... a on miał w garażu pocięte opony samochodowe, rowerowe w takie plasterki aby się mieściły do pieca poukładane ładnie pod sam sufit :)
   my mu na to że to nieekologiczne, że smród, że trucizna, że truje przy tym siebie i innych .. a on na to że wszystko wie, ale "wungiel" drogi jest, a poza tym to on pali w nocy i nic nie widać :)))
   hehehe zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no właśnie i takie bubki niszczą nam

   W-w (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Park Szczytnicki - należy wydać nakaz zastąpienia ogrzewania na węgiel ogrzewaniem gazowym lub elektrycznym z terminem realizacji koniec 2015r.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I część społeczeństwa zamarźnie...

   Pito (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   WIekszosc tych co pali węglem nie bedzie stać na gaz czy elektryczność...

   Miedzy truciem a śmiercią raczej to pierwsze wybiorą...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zamarźnie

   pogromca oszołomów (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   I nie będzie truć innych,którzy dzięki temu przeżyją.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Poczekajcie

   aż wybudują most wschodni (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   to będziecie na stałe mieszkać w tych swoich ukochanych samochodach, bo na zewnątrz nie będzie czym oddychać.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie kumasz?

   bertsi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Powietrze na Biskupinie jest zanieczyszczone gdyż biedni palą w piecach oponami, a bogaci w kominkach drewnem. Nie to nic wspólnego z samochodami.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   niestety

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   niestety aut przybywa, a infrastruktura drogowa jaka jest każdy widzi.
   Do pracy jeżdżę w zimie komunikacją, a jak jest ciepło to rowerem. I z jednej strony jest to fajne, zdrowe itd, tyle, że...rozwiń całość

   niestety aut przybywa, a infrastruktura drogowa jaka jest każdy widzi.
   Do pracy jeżdżę w zimie komunikacją, a jak jest ciepło to rowerem. I z jednej strony jest to fajne, zdrowe itd, tyle, że codziennie jadę przy trzypasmowej drodze... setki aut, spaliny... :/ i ostatnio sobie tak uświadamiam, że jednak to jest straszny obraz. setki aut, w większości w aucie jedna osoba. z drugiej strony, nie po to się ludzie przesiedli do samochodów, żeby potem kogoś podwozić - pomyślą sobie.

   cóż - nikogo do niczego nie zmusimy. musi to wyjść od ludzi (myślę tu o przesiadce na rower od czasu do czasu). a ludzie póki co myślą, że jak zlajkują Chodakowską na necie to wystarczy ;p

   z drugiej strony rozumiem rodziców, którzy w deszczową pogodę nie posadzą dziecka na fotelik rowerowy i nie zawiozą w ten sposób do przedszkola. ale nie dajmy się zwariować, osób które mogłyby zostawić auto jest wciąż dużo...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czysta wygoda ...

   mieszkaniec biskupina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   jakoś 30-35 lat temu mało kto miał samochód i jakoś sobie ludzie radzili, była komunikacja miejska (pewnie lepsza jak dziś), rowery ...
   ja do przedszkola jezdziłem rowerem, a zimą na sankach,...rozwiń całość

   jakoś 30-35 lat temu mało kto miał samochód i jakoś sobie ludzie radzili, była komunikacja miejska (pewnie lepsza jak dziś), rowery ...
   ja do przedszkola jezdziłem rowerem, a zimą na sankach, rodzice nie mieli samochodu wtedy i jakoś na wszystko był czas i wszędzie byli także na czas .......zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   nie wiem, jak pracowało się 30 lat temu. uwierzę natomiast rodzicowi, który woli autem załatwić potrzebne sprawy zamiast komunikacją, zaoszczędzić na tym godzinę dziennie i tę godzinę być dłużej w...rozwiń całość

   nie wiem, jak pracowało się 30 lat temu. uwierzę natomiast rodzicowi, który woli autem załatwić potrzebne sprawy zamiast komunikacją, zaoszczędzić na tym godzinę dziennie i tę godzinę być dłużej w domu z rodziną.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niby tak.

   czas ucieka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Tylko że wtedy nie mogli zrobić po drodze zakupów w mongolii

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Śmieszne

   BSK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

   Jakoś nigdy nie zauważyłem tu nieświeżego powietrza a mieszkam już na Biskupinie dosyć długo.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bo w nocy śpisz

   DTR ma czyste powietrze (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   a sąsiad oponami w nocy pali

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sami jesteśmy temu winni

   ddd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11

   Trzeba wyciąć więcej drzew i krzewów,a to co po nich zostanie zabetonować.Będzie czysto i nowocześnie.Trochę ludzi szybciej zejdzie z tego świata,co bardzo ucieszy zus i innych takich.Słowem,same...rozwiń całość

   Trzeba wyciąć więcej drzew i krzewów,a to co po nich zostanie zabetonować.Będzie czysto i nowocześnie.Trochę ludzi szybciej zejdzie z tego świata,co bardzo ucieszy zus i innych takich.Słowem,same korzyści dla państwa.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A

   B (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   A w miejscu Parku Szczytnickiego niech stanie 10-kondygnacyjny parking z oplatą 10 zł za godzine! Na kładkach nad Wróblewskiego niech powstana galerie sztuki! Na każdym skrzyzowaniu Małpka express...rozwiń całość

   A w miejscu Parku Szczytnickiego niech stanie 10-kondygnacyjny parking z oplatą 10 zł za godzine! Na kładkach nad Wróblewskiego niech powstana galerie sztuki! Na każdym skrzyzowaniu Małpka express i żabka! A pośrodku tego wszystkiego pier..nijmy Hotel Gołebiewski! Nic nie zatrzyma postępu i rozwoju! Beton i stal dla wszystkich!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A

   B (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   A w miejscu Parku Szczytnickiego zrobimy 10-kondygnacyjny parking (płatny 10 zł za godzine postoju)! No i na kładkach nad Wróblewskiego urządźmy galerie sztuki! A na każdym skrzyżowaniu Małpka...rozwiń całość

   A w miejscu Parku Szczytnickiego zrobimy 10-kondygnacyjny parking (płatny 10 zł za godzine postoju)! No i na kładkach nad Wróblewskiego urządźmy galerie sztuki! A na każdym skrzyżowaniu Małpka Express! A po środku tego wszystkiego pierd...lnijmy Hotel Gołebiewski! Nikt nie zatrzyma rozwoju i postępu!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Życie w mieście ma swoje blaski i cienie....

   ARO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 14

   Jak komiś nie pasuje może sie wyprowadzić na wiochę....
   Może przyjdą czasy że w godz. szczytu będziemy w maskach popindalać jak kitajcy.
   Po prostu cywilizacja....


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie chcę "na wiochę"!

   Wrrr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Wiocha Berlin, tu mają mniej niż 320 samochodów na 1000 wieśniaków i z biedy im ubywa.
   Miasto Wrocław, tu mamy ponad 630 samochodów na 1000 wyżej wszak cywilizacyjnie stojących mieszczan, a jako...rozwiń całość

   Wiocha Berlin, tu mają mniej niż 320 samochodów na 1000 wieśniaków i z biedy im ubywa.
   Miasto Wrocław, tu mamy ponad 630 samochodów na 1000 wyżej wszak cywilizacyjnie stojących mieszczan, a jako że bogaci - przybywa.
   Niech "opaczność" strzeże nas przed dolą berlińskich wieśniaków!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   U nas jest tak że 1 samochód = 1 pasażer. Turasy w DE jeżdżą zawsze drużynowo. U nas też tak robią ale jest ich mniej i jeszcze nie zakrzywiają statystyk.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   fajna perspektywa

   naiwna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Czy ta cywilizacja zawsze musi zawsze oznaczać degradację środowiska naturalnego? Kiedyś myślałam że oznacza ona również rozwój umysłowy


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bieda....

   aga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Cieżko o ekologie w kraju w kórym ludzie nie mają czesto co do gara włożyć.
   Jakby mogli to paliliby w piecach ekologicznym paliwem lub jeździli elektrycznymi autami.
   Ale to jest Polska i przez...rozwiń całość

   Cieżko o ekologie w kraju w kórym ludzie nie mają czesto co do gara włożyć.
   Jakby mogli to paliliby w piecach ekologicznym paliwem lub jeździli elektrycznymi autami.
   Ale to jest Polska i przez najbliższe 10-20 lat raczej niewiele sie zmieni...
   A im buiedniejszy kraj tym godzej środowisko naturalne wygląda, taka jest kolej rzeczy...zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama