Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pociągi jednak nie wrócą na Dworzec Świebodzki. Ale w tym roku ruszy remont

Marcin Walków
Zabytkowa lokomotywa na Dworcu Świebodzkim to na razie jedyny akcent przypominający o tym, że kiedyś jeździły tutaj pociągi. Wbrew ostatnim planom, w tym roku nie wjedzie tu żaden skład
Zabytkowa lokomotywa na Dworcu Świebodzkim to na razie jedyny akcent przypominający o tym, że kiedyś jeździły tutaj pociągi. Wbrew ostatnim planom, w tym roku nie wjedzie tu żaden skład Fot. Tomasz Hołod / Polskapresse
Wbrew wcześniejszym planom i pomysłom kolejarzy, od 26 kwietnia pociągi Kolei Dolnośląskich nie wrócą na dworzec Świebodzki we Wrocławiu. Pasażerowie, którzy od kwietnia nie dojadą do dworca Wrocław Główny z powodu zamknięcia wiaduktu nad ul. Grabiszyńską, będą dojeżdżać do przystanku Wrocław Grabiszyn Stąd do centrum zawiozą ich autobusy zastępcze. Upadł pomysł, by część pociągów skierować na Dworzec Świebodzki, składy wrócą tam za kilka lat. Natomiast już w tym roku ruszą na Świebodzkim pierwsze prace remontowe.

PKP S.A. wybrały inwestora, który zajmie się opracowaniem koncepcji zagospodarowania 28 ha w pobliżu dworca Świebodzkiego. To wrocławska spółka Archicom. Pierwsze prace budowlane mają ruszyć najwcześniej w 2017 roku. Powstaną tam mieszkania, biura, sklepy. Zabytkowy budynek dworca Świebodzkiego ma zachować funkcję kulturalną, edukacyjną i restauracyjną.

- Bardzo poważnie myślimy o przeniesieniu przystanku kolejowego poza obręb starego dworca. Z naszej perspektywy najlepszym rozwiązaniem byłby przystanek pod ziemią, jak najbliżej pl. Orląt Lwowskich. Jeśli uda nam się pozyskać pieniądze z Unii Europejskiej, będzie to możliwe - zapowiada Jarosław Bator, członek zarządu PKP S.A.

Już w tym roku mają ruszyć pierwsze prace na dworcu Świebodzkim. Kolej chce odświeżyć fasadę od strony pl. Orląt Lwowskich i wykonać remont dachu.

- Przeznaczamy na to zysk z rocznego funkcjonowania targowiska - dodaje Bator. To kwota rzędu kilku milionów złotych. Wyjaśnia, że kupcy ze Świebodzkiego nie zwiną straganów do momentu rozpoczęcia prac budowlanych w związku z inwestycją wartą ponad 400 mln euro.

Zmiany czekają również niezagospodarowaną do tej pory przestrzeń na antresoli dworca Wrocław Główny. - Podpisaliśmy już umowę z miastem Wrocław na wynajem całej tej powierzchni. Powstanie tam przestrzeń kulturalna i wystawiennicza. Brana pod uwagę jest też lokalizacja biblioteki - mówi Jarosław Bator.

W imieniu miasta antresolą ma zarządzać Biuro Festiwalowe Impart 2016.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska