Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Inwestycje w ramach budżetu obywatelskiego na każdym osiedlu?

Malwina Gadawa
Parkour na wzgórzu Andersa to jeden z projektów z wcześniejszych budżetów obywatelskich we Wrocławiu
Parkour na wzgórzu Andersa to jeden z projektów z wcześniejszych budżetów obywatelskich we Wrocławiu Fot. Janusz WóJtowicz / Polskapresse
Czy w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy doczekają się co najmniej jednej inwestycji na każdym osiedlu? Takich zmian, i to już od przyszłego roku, chce radny rady miejskiej Łukasz Olbert z PiS. Radny chce także, żeby kosztorysy inwestycji weryfikowali zewnętrzni eksperci. Miasto nie pozostawia jednak złudzeń - na razie nie ma co liczyć na takie zmiany.

Łukasz Olbert tłumaczy, że zmian domagają się mieszkańcy, z którymi rozmawia. Chce, żeby w przyszłym roku w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego na każdym osiedlu został zrealizowany co najmniej jeden projekt.

- Osiedla, na których nie mieszka wiele osób, mają mniejszą szansę na zwycięstwo w głosowaniu w ramach WBO. Inwestycje, choć ważne dla lokalnej społeczności, mają wtedy znikomą szansę na realizację - uważa radny Olbert. Polityk Prawa i Sprawiedliwości chciałby także, żeby kosztorysy projektów były weryfikowane przez zewnętrznych ekspertów, którzy mieliby kompleksowo ocenić wnioski.

Władze Wrocławia nie pozostawiają złudzeń. Na razie nie planują zmian o jakie wnioskuje opozycyjny radny. - Nie mogę zgodzić się z pana tezą o poszkodowaniu w ramach WBO rejonów miasta, które są zamieszkane przez mniejszą liczbę mieszkańców. W ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2014 mieszkańcy wybrali do realizacji 89 projektów zlokalizowanych w różnych osiedlach wrocławskich. Analiza mapy projektów wskazuje, że osiedla z dużą liczbą ludności wcale nie okazały się w tym względzie uprzywilejowane, w przeciwieństwie do osiedli mniejszych, którym udało się zdobyć projekty z puli dużych i średnich - odpisał na interpelację radnego wiceprezydent Maciej Bluj. - Dodatkowo informuję, że podczas spotkań organizowanych z mieszkańcami ich głosy wyraźnie wskazywały, że nie chcą, aby samorządy osiedlowe miały w procesie WBO jakieś dodatkowe uprawnienia - dodaje wiceprezydent.

Przeczytaj więcej: Setki pomysłów na Wrocław. Będzie parking na Kazimierza Wielkiego i przejście na rondzie Regana?

Przypomnimy, że w tegorocznej edycji WBO zgłoszono aż 807 projektów. To prawie dwa razy więcej niż przed rokiem. Tego, ile z nich zostanie poddanych pod głosowanie, dowiemy się dopiero za kilka miesięcy. Do tego czasu wszystkie projekty mają zostać zweryfikowane. O wynikach zostaną poinformowani wszyscy autorzy pomysłów na miejskie inwestycje. W maju rozpocznie się etap konsultacji, w trakcie którego projekty będą mogły zostać poprawione. Głosowanie planowane jest na przełom września i października 2015 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska