Sierżant Bowe Bergdahl oskarżony o dezercję. Stanie przed...

  Sierżant Bowe Bergdahl oskarżony o dezercję. Stanie przed sądem wojennym?

  Sylwia Arlak / AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Sierżant amerykańskiej armii Bowe Bergdahl, były więzień talibów w Afganistanie, został w środę formalnie oskarżony o dezercję i nieodpowiednie zachowanie w obliczu wroga. Niewykluczone, że mężczyzna może zostać skazany na dożywocie – podaje agencja Reutersa.
  Adwokat Bergdahla przyznał, że 22 kwietnia w San Antonio w Teksasie odbędzie się wstępna rozprawa oskarżonego. Wtedy właśnie zapadanie decyzja, czy istnieją wystarczające dowody na postawienie mężczyzny przed sądem wojennym.
  28-letniego Bergdahla uwolniono z aresztu talibów po pięciu latach, latem ubiegłego roku. Wymieniono go na pięciu talibów wysokiej rangi, którym pozwolono na wyjazd do Kataru.

  Bergdahl zniknął z bazy wojskowej w dniu 30 czerwca 2009 roku, w prowincji Paktika we wschodnim Afganistanie, a następnie został wzięty do niewoli. Zbiegł z posterunku wcześnie rano po wykonaniu czynności wartowniczych, pozostawiając swoją broń, amunicję i kamizelki kuloodporne.

  Niektórzy z byłych towarzyszy Bergdahla powiedzieli, że według nich mężczyzna zdezerterował ze stanowiska. Za dezercję grozi mu pięć lat więzienia, za porzucenie jednostki, broni i amunicji, a tym samym za narażanie innych żołnierzy na niebezpieczeństwo grozić mu nawet kara dożywocia. Podczas poszukiwań mężczyzny życie stracić miało nawet kilku amerykańskich żołnierzy.

  Prawnik sierżanta w wydanym oświadczeniu podał, że jego klient został co najmniej kilkukrotnie pobity przez porywaczy kablem miedzianym lub grubym gumowym wężem. Powiedział również, wielokrotnie podejmował próby ucieczki od talibów.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama