Zarodki z kodem kreskowym: Klinika in vitro w Katowicach...

  Zarodki z kodem kreskowym: Klinika in vitro w Katowicach znaczy zarodki

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dzięki wprowadzeniu kodów kreskowych procedury in vitro mają być bezpieczniejsze
  1/11

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Gyncentrum Katowice

  W Katowicach przy zabiegach in vitro wykorzystywane będą teraz... kody kreskowe. Wszystko po to, aby zabiegi były bezpieczniejsze. To pierwsze takie rozwiązanie w Polsce.
  Procedury in vitro będą bezpieczniejsze. Wszystko przez wprowadzenie kodów kreskowych. Katowickie Gyncentrum jako pierwsza klinika w Polsce wprowadza restrykcyjny system, który ma kontrolować każdy etap in vitro. Dzięki niemu możliwe stanie się m.in. oznaczenie wszystkich materiałów m.in. komórek jajowych, nasienia i zarodków kodem kreskowym, a tym samym eliminacja ryzyka np. zapłodnienia nasieniem nie należącym do partnera pacjentki. A to dopiero początek.

  Błędy w in vitro zdarzają się niezwykle rzadko. Specjaliści wolą jednak dmuchać na zimne. W Katowicach rozpoczął się właśnie pilotażowy program wdrożenia innowacyjnego systemu, który ma monitorować i kontrolować każdy etap leczenia niepłodności.

  Na tak radykalny krok zdecydowała się klinika Gyncentrum, jedna z największych w Polsce. Od marca tego roku wszystkie wykonywane tam zabiegi in vitro są pod stałym nadzorem stworzonego przez niemieckich naukowców systemu OCTAX Ferti Proof - jednego z najbardziej zaawansowanych rozwiązań, które nadzoruje w czasie rzeczywistym wszystkie procedury związane z in vitro. Do tej pory ośrodek pracował na autorskim systemie oznaczania materiału.

  Kto popiera zabiegu in vitro?
  71 proc. społeczeństwa uważa, że prezydent powinien podpisać ustawę o in vitro - wynika z sondażu zrealizowanego przez Millward Brown dla Faktów TVN. 19 proc. jest przeciwne poparciu ustawy przez Bronisława Komorowskiego. 10 proc. nie ma zdania w tej sprawie.
  Sondaż został przeprowadzony 16.03.2015 r. dla Faktów TVN przez Millward Brown na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej tysiąca osób powyżej 18. roku życia.


  W praktyce oznacza to, że każdy pojemnik z materiałem wykorzystywanym podczas zabiegów tj. nasieniem, komórkami jajowymi oraz zarodkami będzie teraz oznaczony specjalnym mini kodem kreskowym, który musi być skanowany przed każdym zabiegiem.

  Jeśli zatem przy połączeniu komórek żeńskich i męskich okaże się, że skanowane nasienie pochodzi od innego dawcy, niż wybrała pacjentka uruchomi się specjalny alarm. Taki sam alarm pojawi się w sytuacji, kiedy mogłoby dojść do podania zarodków nie należących do pacjentki.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tak

   CH (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Artykuł sponsorowany, artykuł sponsorowany...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo!!!

   antyPO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   dr Mengele byłby z was dumny!!!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   co ty pieprzysz?

   Krzysiek bussines.broker@yahoo.pl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   a ten cały Jezus byłby dumny z papieży ? In vitro to normalna metoda dająca szczęście wielu parom, którym natura albo bóg jak wolisz poskąpiła szczęścia w życiu. Nie chcesz nikt nie zmusza. Tak...rozwiń całość

   a ten cały Jezus byłby dumny z papieży ? In vitro to normalna metoda dająca szczęście wielu parom, którym natura albo bóg jak wolisz poskąpiła szczęścia w życiu. Nie chcesz nikt nie zmusza. Tak samo do konkubinatu czy aborcji albo palenia trawki. Ale czemu zabraniać?

   Ja nie chcę żeby z moich podatków zyli watykańscy obcy urzędnicy. Żeby krzyże wciskali wszędzie po co?!!!! To nie państwo wyznaniowe jak w Pańśtwie Islamskim i Watykan won.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   aFO POlacKO co majom PAPIYRZYCE Z gPw ?

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   wsPOlnego z BOSSkim BALCERKIYM ktury jest BUK LEMING0stanu Ty LEPSI POłowy AFOLANDI.POpzprSlD0nr DZIeci NE0reSS0rtowe RELIGIA TO INO KASA i MASA polckich kut ASa.777.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama