Przed Protramem ciężki okres

  Przed Protramem ciężki okres

  Paweł Kuś

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  To wagonami między innymi tej firmy wrocławianie podróżują na co dzień. Protram od 12 lat specjalizuje się w produkcji, modernizacji oraz naprawie tramwajów. Teraz przyszedł jednak ciężki okres dla firmy. Zarząd razem z pracownikami starają się wspólnie temu zaradzić.
  Mimo trudnej sytuacji obecnie firma przygotowuje kolejne modele tramwajów

  Mimo trudnej sytuacji obecnie firma przygotowuje kolejne modele tramwajów ©fot. elektrotim

  Mało na inwestycje
  Firma powstała w 1999 roku, w wyniku wydzielenia Zakładu Napraw Tramwajów MPK Wrocław podczas jego restrukturyzacji. Przez pierwsze lata Protram radził sobie bardzo dobrze. Biuro firmy pękało od liczby zamówień. Firma przynosiła zysk, udziałowcom wypłacano dywidendy. Na inwestycje pozostawało niewiele. Do kryzysu do-szło w 2008 roku.

  - Nie była to jednak związane z problemami światowych gospodarek - tłumaczy Jerzy Zając, prezes Protramu. - Większy wpływ miały przygotowania do Euro 2012 i dotacja od Unii Europejskiej, które spowodowały, że po wielu latach przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej zaczęły dokonywać dużych zakupów taboru, ograniczając modernizację wysłużonych wagonów. Niestety, były to zamówienia zbyt duże jak na skromne możliwości naszej firmy - dodaje.

  Do pozostałych małych zamówień ruszyły firmy o podobnej kondycji. Efekt - ostra walka, protesty, odwołania, ciągnące się w nieskończoność postępowania przetargowe mocno naruszyły kruche podstawy Protramu.

  Kryzys w 2008 roku bardzo odbił się na pracownikach, także finansowo. Wszystko z powodu starej metody zarządzania firmą - większość jej pracowników (dokładnie 12o) jest także udziałowcami. Pod koniec każdego roku dostają oni dywidendy, na które bezpośrednio wpływa zysk firmy. Dlatego problemy w firmie przełożyły się także na pojemność ich portfeli.

  - To był bardzo ciężki czas dla nas. Wszyscy traktujemy tę firmę jak coś swojego - mówi Krzysztof Dziągwa, pracujący od początku w Protramie.
  - Trzeba było zacisnąć zęby i pracować jeszcze ciężej i wydajniej. Na szczęście udało nam się uniknąć upadku - dodaje.

  - Bardzo podoba mi się taki układ w firmie - mówi Sylwester Białkowski, prowadzący w firmie także związek zawodowy. - Dzięki temu czuję się współodpowiedzialny za los Protramu. Poza tym mamy większe zabezpieczenie co do naszej przyszłości - tłumaczy.

  Jednak taki model ma też swoje wady. Z powodu wypłacania dywidend maleje liczba środków, które można by przeznaczyć na dalszy rozwój firmy.
  - I mimo że w poprzednim roku zanotowaliśmy mały zysk, przyszłość nie przedstawia się ciekawie. Bez środków na inwestycje daleko nie zajedziemy - przekonuje Zając.

  Dlatego w najbliższym czasie zarząd Protramu zasiądzie do rozmów z udziałowcami. Będą dyskutować nad możliwością zmiany sposobu zarządzania firmą, tak aby dać zarządzającym więcej możliwości finansowych. Jednak na pewno nie będzie łatwo.

  - Dywidendy, które dostajemy, mają nam także zapewnić byt po ukończeniu pracy. Bo z emerytury ciężko czasem wyżyć - mówi Dziągwa.
  - Problem w tym, że tych emerytur mogą niektórzy pracownicy nie doczekać. Bez zmian i większych inwestycji może dojść w końcu do upadku firmy - ripostuje Zając.

  Praca w hali wre
  Firma jeszcze wciąż walczy, dzięki wspólnej pracy zarządu i pracowników.
  - To dobra strona tego modelu. Widać, że wszyscy poczuwają się do obowiązku. Pracownikom nie można niczego zarzucić - mówi Zając.

  W niedługim czasie Protram odda do użytku 8 wagonów, a kolejne 4 są już zamówione. Trwa także remont wagonu zniszczonego przed miesiącem w wypadku.

  - Praca w hali wre. Szkoda tylko, że nie są to w pełni nasze tereny, bo wciąż dzierżawimy je od miasta. Przydałoby się kiedyś wreszcie przenieść do własnej hali. Wierzę, że zwycięży rozsądek i uda nam się zrealizować ten cel - mówi Jerzy Zając.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   protramy

   masza (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

   Waldy - popieram. Zdecydowanie przyjemniejsze od tych nieszczęsnych skodziaków, kupionych za ciężkie pieniądze. Tłumaczenie o unijnych dotacjach mało mnie przekonuje.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tramwaje z Protramu

   waldy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

   Całkiem udane sa przegubowce trójczłonowe produkowane przy Legnickiej. Powodzenia i nie dajcie się!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama