Dziś ogólnoświatowe święto liczby pi

  Dziś ogólnoświatowe święto liczby pi

  Jerzy Wójcik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Dziś ogólnoświatowe święto liczby pi
  O Międzynarodowym Dniu Liczby pi z Małgorzatą Mikołajczyk, matematyczką z Uniwersytetu Wrocławskiego i Wrocławskiego Portalu Matematycznego, rozmawia Jerzy Wójcik.
  Dziś ogólnoświatowe święto liczby pi
  Dziś ogólnoświatowe święto liczby pi. Wrocławscy matematycy jakoś to uczczą?
  Szczerze wątpię, ewentualnie może to zostać odnotowane w anglojęzycznych szkołach. Nie będzie ogólnowrocławskiej fety na cześć liczby pi.

  A skąd anglosaskie szkoły?
  Bo zza oceanu wywodzi się tradycja obchodzenia tego święta w marcu. Wszystko przez 3.14, czyli zapis, którym w Stanach Zjednoczonych określa się dzień 14 marca, a ten kojarzy się z przybliżeniem liczby pi.

  Nie moglibyśmy wzorować się na Amerykanach podobnie jak w przypadku walentynek czy halloween?
  Nie ma takiej potrzeby, bo mamy swoje własne święto liczby pi.

  Niemożliwe...
  A jednak. Obchodzimy to święto 22 lipca, bo w naszej notacji można tę datę zapisać jako ułamek 22/07. Jest to najlepsze znane, wymierne przybliżenie liczby pi. Jako pierwszy odkrył to Archimedes i to już w III wieku przed naszą erą. Stąd też pi nazywana bywa także liczbą Archimedesa.

  To znaczy, że Amerykanie nie znają się na pi?
  Po prostu traktują sprawę bardziej ogólnie i zapis 3.14 tak im się skojarzył. W Polsce uczniowie już w gimnazjum mają świadomość, że pi to liczba niewymierna i nie można ograniczać się do zapisu 3.14.

  To nigdzie w Polsce nie będzie dziś świętowania liczby pi?
  Z tego, co wiem, najhuczniej świętuje się 14 marca w Katowicach. Na tamtejszej uczelni tego dnia odbywa się między innymi festiwal nauk ścisłych i przyrodniczych. We Wrocławiu mamy nasz festiwal nauki we wrześniu i na pewno nie będziemy go przekładać na marzec ze względu na święto liczby pi.

  Po co oblicza się pi i to z dokładnością do tylu miejsc po przecinku?
  Do dziś obliczono pi z dokładnością do ponad biliona miejsc dziesiętnych. Jednak dla potrzeb techniki w zupełności wystarcza znajomość 3-4 miejsc. W obliczeniach astronomicznych (mamy tu duże liczby i możliwość dużych błędów) wystarcza zupełnie 6-8 miejsc. Oczywistą odpowiedzią jest, że to świetna reklama dla firm produkujących komputerowe procesory. Nie należy bowiem sądzić, że dla obliczenia pi z dużą dokładnością wystarczy włączyć komputer i cierpliwie czekać. Pojemność pamięci jest przecież ograniczona, a rachunki i zapis liczb tylko przybliżone.

  Rozmawiał: Jerzy Wójcik

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   święto Pi?

   xxx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   A ja mam dziś urodziny...;-))

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama