Francja: ugrupowanie Nicolasa Sarkozy’ego wygrywa w...

  Francja: ugrupowanie Nicolasa Sarkozy’ego wygrywa w pierwszej turze wyborów samorządowych

  Sylwia Arlak / AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  W pierwszej turze niedzielnych wyborów, w których Francuzi wybierają władze 101 francuskich departamentów, zwyciężyła prawicowa Unia na rzecz Ruchu Ludowego byłego prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego. Według sondaży exit-polls na drugim miejscu uplasował się Front Narodowy Marine Le Pen, na kolejnym zaś Partia Socjalistyczna.
  Na demokratyczną prawicową partię UMP oddało głos 31 procent wyborców. Front Narodowy zdobył 24 procent głosów, Socjaliści 19 procent. Jak podaje „The Guardian” z badań opinii publicznej przeprowadzonych w okresie przedwyborczym wynikało, że FN może zdobyć nawet do 30% głosów, spychając UMP na miejsce drugie. PS zgodnie z oczekiwaniami miał zdobyć miejsce trzecie.

  W niedzielę Marine Le Pen, szefowa FN, powiedziała dziennikarzom, że celem wyborów było pokazanie, że jej partia jest wielką siłą lokalną, która przyciąga nie tylko miliony Francuzów w wyborach krajowych.


  Prezydent Francji, François Hollande wezwał ludzi do głosowania. - Dziś [głównym] problemem jest wstrzymanie się od głosu – stwierdził. Jego apel przyniósł widoczne skutki. Frekwencja w tegorocznych wyborach wyniosła ponad 50 procent, czyli znacznie więcej niż przewidywano.

  Do głosowania uprawnionych było około 43 milionów ludzi. Głosowanie rozpoczęło się o godzi 8 i w większości lokali wyborczych potrwało prawie do 20. Drugą turę zaplanowano do 29 marca.

  Wybory mają zdecydować o politycznej przyszłości lokalnych rad w 101 departamentach francuskich, które kontrolują istotne sektory publiczne, w tym szkoły, czy budżet ubezpieczeń społecznych.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama