Skarbówka policzyła dolnośląskich krezusów

  Skarbówka policzyła dolnośląskich krezusów

  Ryszard Żabiński

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W naszym regionie mieszka 1191 milionerów. Nic dziwnego, że powstają firmy specjalnie dla nich.
  Dokładnie 317 mieszkańców Wrocławia zarobiło oficjalnie w ubiegłym roku ponad milion złotych. Na całym Dolnym Śląsku takimi dochodami może pochwalić się 1191 osób.

  Tak wynika z najnowszych danych izby skarbowej, która dokładnie przejrzała już nasze PIT-y za ubiegły rok. Pod względem liczby bogaczy wyprzedzają nas Mazowsze i Małopolska. Ale w tyle zostają m.in. Pomorze i Łódzkie.

  Z czego żyją dolnośląscy milionerzy? Tylko piętnastu z nich to pracownicy różnych firm (wiadomo to, bo wypełnili formularze PIT przeznaczone właśnie dla pracowników). Reszta to szefowie dużych firm i ludzie żyjący z wynajmowania nieruchomości.

  - Mamy klientów, którzy posiadają po kilkadziesiąt mieszkań - zdradza Krzysztof Olszewski z Noble Banku, instytucji finansowej, założonej przez wrocławskiego biznesmena Leszka Czarneckiego z myślą o obsłudze bardzo bogatych klientów. - Pomagamy takim osobom zarządzać majątkiem - wyjaśnia Olszewski.

  Prośby milionerów do bankowców bywają bardzo oryginalne.
  - Choćby takie, by znaleźć dobrego lekarza za granicą, pomóc przejechać przez nieznane miasto czy znaleźć atrakcyjną ofertę turystyczną - tłumaczy pracownik Noble Banku.

  Ilu milionerów żyje w całej Polsce? Tego jeszcze nie wiadomo, bo ministerstwo finansów dopiero zbiera dane z urzędów skarbowych. Fortis Bank szacuje liczbę bogaczy na 15 tys. osób. Według finansistów, tylu naszych rodaków ma na kontach ponad milion euro.
  - Liczba bardzo zamożnych osób stale się zwiększa - przyznaje Mariusz Kacała, prezes AZ Finanse, wrocławskiej firmy zajmującej się doradztwem finansowym. - Wielu z nich inwestuje pieniądze w dalszy rozwój firm, ale wzrasta też konsumpcja. We Wrocławiu coraz więcej jest np. drogich samochodów, takich jak bentley, porsche i jaguar.

  Józef Białek, jeden z dolnośląskich milionerów i właściciel firm Motobi i Wektory, przekonuje, że warto dzielić się pieniędzmi z innymi. Sam inwestuje w sport.
  - Ludzie bogaci powinni w większym stopniu przeznaczać pieniądze na cele społeczne, a nie tylko wydawać na zagraniczne rezydencje - twierdzi Białek. - Norwegia jest od nas cztery razy mniejsza, a ma dziesięć razy więcej instytucji charytatywnych. To o czymś świadczy.

  Jak wygląda droga do milionów?


  * Waldemar Garwol z Wrocławia, producent nowoczesnych systemów alarmowych
  Jest współwłaścicielem i dyrektorem finansowym giełdowej spółki Security System Integration S.A. Na początku była to mała, rodzinna firma montująca systemy alarmowe. Ponieważ był na nie ogromny popyt, przedsiębiorstwo bardzo się rozrosło. Waldemar Garwol twierdzi, że tak się stało, bo postawił na młodych, wykształconych ludzi, w większości absolwentów Politechniki Wrocławskiej. To dzięki nim powstała innowacyjna firma.

  * Leszek Czarnecki, z Wrocławia, najbogatszy Polak
  Legenda polskiego biznesu. Pierwszy miliard zarobił, sprzedając stworzony przez siebie Europejski Fundusz Leasingowy francuskiemu koncernowi Credit Agricole.
  Zarobione pieniądze zainwestował w budowę finansowych spółek, zgrupowanych w Getin Holding. Jego spółka Getin Bank wyróżnia się na rynku lokat, LC Corp buduje drapacz chmur Sky Tower. Apartamenty w tym wieżowcu, mimo trudnej sytuacji na rynku, sprzedają się bez upustów i dodatkowych promocji.

  * Dariusz Miłek z Lubina, twórca obuwniczego imperium CCC
  W 1989 r. zakończył karierę zawodowego kolarza. Szybko rozkręcił biznes. Na początku przywoził odzież z Austrii i sprzedawał na lubińskim targowisku. Potem zaczął kupować buty z fabryk i sprzedawać detalistom. Stworzył sieć sklepów dyskontowych Żółte Stopy, a potem markę CCC (Cena Czyni Cuda). Zbudował fabrykę butów.
  Mając sieć handlową, rozwinięty system informatyczny i własną fabrykę, mógł szybko reagować na potrzeby klientów.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama