Francja walczy z anoreksją wśród modelek. Zatrudnianie zbyt...

  Francja walczy z anoreksją wśród modelek. Zatrudnianie zbyt chudych kobiet ma być karane więzieniem

  Charles Bremner

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  O problemie anorektycznych modelek mówi się od lat. Trzeba było tragedii wielu dziewczyn, by w końcu znalazło się odpowiednie prawo. Ma ono szansę zaistnieć we Francji.
  Takiego obrotu sprawy oczekiwano od dawna. Pewne modelki mogą mieć problem ze znalezieniem pracy w Paryżu. Dlaczego? Bo są za chude.

  Zgodnie z nowym prawem, o które walczy rząd prezydenta François Hollande'a, menedżerowie agencji modelek mogą trafić na sześć miesięcy do więzienia za zatrudnianie niezdrowo szczupłych kobiet na francuskich wybiegach.

  Przestępstwem kryminalnym będzie też promowanie skrajnej chudości na stronach internetowych, co ma zachęcać do anoreksji i gloryfikować zaburzenia odżywiania, które prowadzą do uzyskania modnej ostatnio przerwy między udami, cienkich jak patyki nóg czy efektu zwanego mostem bikini, tworzącego się za sprawą wystających kości biodrowych.


  Marisol Touraine, francuska minister zdrowia, poparła pomysł wprowadzenia do ustawy o zdrowiu dwóch poprawek mających na celu walkę z promowaniem anoreksji. Zmiany zaproponował Olivier Véran, poseł socjalistyczny i znany neurolog. - Jeśli jesteś modelką, to ważne, by do młodych dziewcząt płynął właściwy przekaz... że trzeba się dobrze odżywiać i dbać o zdrowie - powiedziała Touraine. - Tak, poprę ten wniosek - dodała.

  Doktor Véran powiedział: - Nie możemy tolerować promowania niedożywienia i komercyjnego wykorzystywania osób, które świadomie narażają własne zdrowie.

  We Francji blisko 40 tys. osób - przytłaczającą większość stanowią młode dziewczyny - cierpi na anoreksję. - Społeczny wpływ wizerunku propagowanego przez świat mody, w którym za piękne uznaje się tylko kobiety patologicznie chude, jest bardzo szkodliwy - dodał dr Véran.
  Francuskie prawo przewiduje nawet sześć miesięcy więzienia dla tych, którzy zatrudniają niezdrowo szczupłe modelki
  Jeśli tylko proponowane poprawki wejdą w życie, Francja stanie się liderem w walce z gloryfikowaniem niezdrowego wizerunku ciała. W ubiegłym roku Izrael, jako pierwsze państwo na świecie, wprowadził prawo mające na celu walkę z zaburzeniami odżywiania wśród młodych kobiet. Stosowne regulacje branżowe wprowadzono już w Hiszpanii, Belgii, Chile i we Włoszech.

  Zgodnie z nowym izraelskim prawem modelki muszą mieć indeks masy ciała (BMI) powyżej 18,5. Doktor Véran, przewodniczący parlamentarnej komisji zdrowia, zapowiedział, że francuski poziom zostanie ustalony nieco później. Przypomniał, że według Światowej Organizacji Zdrowia osobę o BMI poniżej 18 uważa się za niedożywioną. BMI poniżej 16 to już zagłodzenie.

  Kobieta o wzroście 168 cm i BMI 18,5 waży 51,7 kg. Średnie BMI Francuzek to 23,9 - dla porównania, według danych z 2013 r. przeciętna Brytyjka ma BMI 26,9, dlatego mieszkanki Wysp uchodzą za najgrubsze w Europie. Modelki występujące na wybiegach w Madrycie muszą mieć BMI powyżej 18.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama