Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Droga krzyżowa na rowerze. Nowa atrakcja w okolicach Wrocławia (ZOBACZ)

Marcin Walków
Rzeźby do stacji XIII są już gotowe. Ich twórca to Marian K. Lewczak
Rzeźby do stacji XIII są już gotowe. Ich twórca to Marian K. Lewczak Fot. Ewelina Gryniuk
Pokonanie tej drogi krzyżowej, uwzględniając 10 minut postoju przy każdej stacji, ma zająć niemal 5 godzin. W każdej ze stacji znajdą się rzeźby wykonane przez artystę Mariana Krzysztofa Lewczaka. Jego prace z piaskowca zdobią już m.in. wrocławską archikatedrę.

W sobotę został wmurowany kamień węgielny pod jedną z 14 stacji drogi krzyżowej - w Kuźniczysku (wieś w gminie Trzebnica, przy drodze krajowej nr 15 Trzebnica - Milicz). Znajdą się w niej rzeźby Matki Boskiej i ukrzyżowanego Chrystusa. Stacja stanie niedaleko XVII-wiecznego szachulcowego młyna wodnego. Działa w nim Izba Tradycji Młynarskich, której właściciel również zaangażował się w projekt, wraz z Fundacją Wspierania Dziedzictwa Kulturowego Żarna.

To ma być pierwsza w Polsce rowerowa droga krzyżowa. 14 stacji zostanie rozmieszczonych na trasie 45 km między Kuźniczyskiem i Trzebnicą

Wszystkie stacje, wraz z cokołem, będą miały wysokość nawet 3,5 m. Przy każdej z nich staną też ławeczki i płotek. Rozmieszczone zostaną w 12 miejscowościach. Budowę poszczególnych stacji mają sfinansować sponsorzy i darczyńcy.
Cegły do budowy cokołów przekazał wykonawca drogi S5. Pochodzą z rozbiórki budynków, znajdujących się na trasie przyszłej drogi ekspresowej w Będkowie i Wysokim Kościele. Realizacja tego projektu ma zakończyć się w 2016 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Droga krzyżowa na rowerze. Nowa atrakcja w okolicach Wrocławia (ZOBACZ) - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska