Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

36. Przegląd Piosenki Aktorskiej: Kto zaśpiewa o Grand Prix? (ZDJĘCIA, SYLWETKI FINALISTÓW)

Małgorzata Matuszewska
Przegląd Piosenki Aktorskiej rozpoczął się wczoraj (20 marca) drugim etapem Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki. W półfinale w Imparcie wystąpiły dwadzieścia trzy osoby. Po północy jury wyłoniło finalistów.

Przegląd Piosenki Aktorskiej to przede wszystkim Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki. Członkowie Rady Artystycznej PPA: Konrad Imiela, Mariusz Kiljan, Wojciech Krzak, Michał Litwiniec, Krzysztof Mieszkowski, Jerzy Satanowski i Bogusław Sobczuk oraz dyrektor artystyczny PPA Cezary Studniak zakwalifikowali do Finału dziewięcioro wykonawców.

Kto powalczy o Grand Prix 36. PPA?
Sabina Karwala - ubrana w czarny, elegancki garnitur, zaśpiewała: Przesyłkę specjalną Elli Fitzgerald (muz. Goodman, Mundy, Christian), Kołysankę Rosemary Krzysztofa Komedy z tekstem Wojciecha Młynarskiego. Pierwszy utwór wykonała bardzo oryginalnie, bez akompaniamentu i słów. Sabina Karwala jest bielszczanką, studentką III roku wydziału aktorskiego w PWSF TV i T w Łodzi, absolwentką Szkoły Muzycznej I i II stopnia. Poza teatrem pasjonuje ją śpiew i taniec, marzy o zagraniu w musicalu i założeniu swojego zespołu.

Weronika Kowalska - zaprezentowała utwory: Remains of the day Danny`ego Elfmana i Johna Augusta (przekł. Rafał Dziwisz), Ulice wielkich miast Agnieszki Osieckiej z muzyką Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Jury poprosiło ją o trzecią piosenkę – brawurowo wykonała New York, New York Johna Kandera i Freda Ebba. Dysponuje pięknym głosem, wystąpiła w prochowcu i czarnej, eleganckiej sukni, za zaśpiewanie trzeciej piosenki dostała wielkie brawa.
Jest studentką PWST w Krakowie. Od dziecka zajmuje się muzyką i grą na instrumentach (klarnet, saksofon i skrzypce), komponuje własne utwory. Skończyła także resocjalizację i przez 3 miesiące prowadziła w zakładzie karnym teatr.

Dominika Majewska - zaprezentowała: Moje dzieciństwo Jacquesa Brela, Godzinę zemsty Konkwisty 88. W Godzinie zemsty towarzyszył jej złowrogi chór czterech panów. Jest studentką PWST we Wrocławiu.

Filip Małek - student ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako 12-latek zagrał w spektaklu Kaj i Gerda – baśń o Królowej Śniegu w Teatrze Muzycznym Capitol. Lubi pobiegać, dobrze zjeść, posłuchać Chopina, poczytać, śmiać się i rozśmieszać innych. Zaśpiewał dwie piosenki, podobało się zwłaszcza bardzo oryginalne wykonanie piosenki Leniwa głowa Grzegorza Turnaua i Wiesława Dymnego.

Zespół Miąższ - ciekawe, że do finału dostał się zespół. Miąższ to Joanna Ewa Zawłocka, Sebastian Pikula, Krzysztof Karol Gadzało i Kuba Soyka. W ciągu 6 lat działalności zespół zagrał ponad 350 koncertów, a odbywały się one zarówno na ulicznych skwerach, jak i na największych scenach festiwalowych. Rok po debiutanckim albumie zatytułowanym Miąższ, wydają kolejny – Stop GMO. Łączą w swojej twórczości akustyczny folk, blues, jazz i reggae – często w tej samej piosence.
Zaśpiewali: Green Grass Toma Waitsa (we własnym przekładzie, konsultowanym z Tomaszem Magierem) i autorski utwór Telewizja z Wuja Flak.

Maciej Musiałowski - obdarzony interesującym głosem, został poproszony przez jurorów o trzecią piosenkę. Jest
studentem PWSFTViT w Łodzi. Pochodzi z muzykalnej rodziny. Jako dziecko śpiewał w Fasolkach, potem w chórze szkolnym Tutti Cantamus, a od przeszło 6 lat na ulicach wielu miast, podczas licznych podróży. Planuje w najbliższym czasie wydanie swojej pierwszej płyty i wyreżyserowanie własnego dyplomu. W kurtce i z plecakiem zaśpiewał utwory: Ederlezi i Mamo moja – obydwa są jego kompozycjami. Oba zabrzmiały wyjątkowo smutno. Jako trzecią piosenkę wykonał _Blue Skies _Toma Waitsa.

Justyna Panfilewicz
Pochodzi ze Skierniewic, skończyła studia pedagogiczne ze specjalizacją w edukacji artystycznej. Zadebiutowała w 1997 roku występami z zespołem Sierakowice. Komponuje, koncertuje, bierze udział w licznych festiwalach, na których zdobywa liczne nagrody. Uwielbia gotować. Mocnym głosem zaśpiewała: Przedszkole Jacka Kaczmarskiego, a bardzo oryginalnie wykonała Tomaszów Juliana Tuwima z muzyką Zygmunta Koniecznego.

Laura Samojłowicz - zaśpiewała Singapur Toma Waitsa z tekstem w przekładzie Romana Kołakowskiego, Autobusem 606 Marka Dziedzica i Zuzanny Wrońskiej (drugi song dedykowała siotrze obchodzącej urodziny). Jest absolwentką warszawskiej Akademii Teatralnej, pracowała w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie. W 2012 roku wygrała program Jak oni śpiewają. Urodziła się w Hamburgu, mieszka w Warszawie.

Mery Spolsky - czyli Maria Żak, studentka wydziału Filologii Angielskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Skończyła szkołę muzyczną w klasie skrzypiec, od 14 roku życia pisze własne utwory i zdobywa nagrody w licznych konkursach i festiwalach. Ostatnio bierze udział w trzech autorskich, zróżnicowanych stylistycznie, muzycznych projektach: psychodelicznym i rockowym Makijażu, popowym i alternatywnym duecie piosenek o miłości Różowe Okulary i w akustycznym składzie Mery Spolsky.

I właśnie w tej wersji zaprezentowała: Kiedy mnie już nie będzie Seweryna Krajewskiego do słów Agnieszki Osieckiej i dwa własne utwory – Imperium moich czarnych brwi i – na życzenie jury – Nagą Kobietę. Zaskoczyła niebanalnym, szybki, energicznym i pozbawionym sentymentów wykonaniem Kiedy mnie już nie będzie/
Koncert Finałowy odbędzie się w piątek, 27 marca w Teatrze Muzycznym Capitol.
Fot. Łukasz Giza/Przegląd Piosenki Aktorskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska