Po pięciu wiekach pochowają godnie króla Ryszarda III

  Po pięciu wiekach pochowają godnie króla Ryszarda III

  Jack Malvern

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Szczątki poległego w roku 1485 w bitwie pod Bosworth króla Ryszarda III znaleziono niedawno w brytyjskim Leicester. Trumnę dla monarchy wykonał najbliższy krewny króla i jego potomek w 17. pokoleniu z Kanady.
  Ryszarda III zabił Walijczyk Wyllyam Gardynyr

  Ryszarda III zabił Walijczyk Wyllyam Gardynyr

  To będzie wielki, przełomowy dzień, kiedy brytyjski monarcha doczeka się swojego pochówku. Chodzi o króla Ryszar-da III.
  Okazuje się, że ten monarcha, król Ryszard III York, po 530 latach zostanie wreszcie pochowany z pompą należną jego statusowi. Mimo upływu ponad pięciu wieków w ceremonii weźmie udział rodzina.


  RUPTLY/x-news


  Trumnę dla króla wykonał własnoręcznie najbliższy krewny monarchy i jego potomek w 17. pokoleniu, Michael Ibsen, stolarz z Kanady.


  Szczątki Ryszarda III, który zginął w 1485 roku w bitwie pod Bosworth kończącej słynną wojnę Dwóch Róż, najpierw "bez pompy i uroczystego pogrzebu" złożono na cmentarzu klasztoru Franciszkanów w Leicester. Ciało króla w najbliższą niedzielę zostanie przewiezione do miejscowej katedry i przyjęte podczas komplety - kazanie wygłosi kardynał Vincent Nichols, arcybiskup Westminsteru.

  Trumna ze szczątkami Ryszarda III będzie wystawiona na widok publiczny do 26 marca, kiedy to odprawiona zostanie uroczysta msza pogrzebowa, którą celebrować będzie Jego Ekscelencja Justin Welby, arcybiskup Canterbury i prymas Anglii. Król, przez wieki uważany za ucieleśnienie wszelkiego zła i prawdziwego potwora, który zamordował "książęta z Tower" (złą opinię szerzył o nim między innymi sam Szekspir) wreszcie doczeka się uznania ze strony królestwa, które stracił za konia.
  Wspomniany juz Ibsen, którego DNA wykorzystano do potwierdzenia, że szkielet odnaleziony w 2012 roku pod parkingiem samochodowym w Leicester, to rzeczywiście szczątki ostatniego króla z dynastii Yorków, powiedział: - To nie jest klasyczna trumna, w jakiej chowa się osoby zmarłe niedawno, ale też nie jest to mebel. Zwykle wykonuję zamówienia na zlecenie, raz robię regał na książki, innym razem barek.

  Trumnę przybysz z Kanady wykonał z solidnego drewna dębowego i cisowego ze względu na ich ścisły związek z historią Anglii.
  - Okręty, które walczyły z hiszpańską Armadą, zbudowano z angielskiego dębu. Z drewna cisowego robiono natomiast łuki, drzewo to zawsze rosło na cmentarzach przykościelnych.

  Wewnątrz trumny znajduje się specjalne rusztowanie z drewna cisowego - podobne do tego, jakie buduje się wewnątrz statków - oddzielające dąb od ołowiu, by taniny w drewnie nie przyczyniły się do jego zniszczenia.

  Pan Ibsen, któremu zlecono wykonanie trumny o długości 180 cm, szerokości 46 cm i wysokości 37 cm - takiej, która zmieści się w krypcie - przyznał, że w ciągu trzech tygodni pracy nieraz rozmyślał nad przedziwnym zrządzeniem losu, który na jego barki złożył obowiązek wykonania trumny dla swojego wuja, który zszedł z tego świata tak dawno.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama