Praca tymczasowa wciąż niesie ryzyko. W Polsce pracuje tak...

  Praca tymczasowa wciąż niesie ryzyko. W Polsce pracuje tak 500 tys. ludzi

  Maciej Badowski (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Nie wszystkie agencje pracy tymczasowej działają uczciwie i to jest duża rysa na niekwestionowanym dorobku tej formy zatrudnienia. Ponad 0,5 mln zatrudnionych w Polsce to pracownicy tymczasowi, związani umową z jedną z blisko 5 tys. agencji pracy tymczasowej.
  Praca tymczasowa wciąż niesie ryzyko. W Polsce pracuje tak 500 tys. ludzi

  ©fot. Piotr Kamionka

  Historia pracowników tymczasowych w Polsce ma już dziesięć lat. W tym czasie taki model zatrudnienia w agencji pracy tymczasowej, która kieruje do konkretnego zajęcia na określony czas w innej firmie, stał się zjawiskiem powszednim. 91 proc. pracowników tymczasowych znajduje zajęcie w oparciu o umowy o pracę zawarte na czas określony. Osoby młode, czyli do 26. roku życia stanowią aż 40 proc. wszystkich pracowników tymczasowych. Kobiety to 47 proc. wszystkich zatrudnionych (przy średniej w Europie 43 proc.).

  Nadal wysoki odsetek, bo aż 84 proc. osób znajduje zatrudnienie na stanowiskach produkcyjnych. Bardzo pozytywnej oceny dla rozwoju rynku pracy jednak nie przesłonią liczne cienie.
  Bardzo szybko rosnąca liczba nowych agencji w Polsce, nie przekłada się na wzrost standardów na rynku. Część przedsiębiorców licząc na szybkie i łatwe pieniądze, wykorzystuje zaufanie przyszłych pracowników. Niektórzy zwlekają z wypłacaniem należności, inni w ogóle tego nie robią.

  W przedsiębiorstwach nagminne jest gorsze traktowanie osób zatrudnianych przez agencje, a to przekłada się na gorsze morale i spadek zapału wśród osób szukających pracy w ten sposób. Szacuje się, że w skali roku ofiarami takich praktyk może być nawet kilkanaście tysięcy osób. Kolejnym problemem jest niedopasowanie kompetencyjne pracowników.

  W dalszym ciągu brakuje wykwalifikowanych pracowników fizycznych, inżynierów, techników, informatyków i programistów, którzy jako jedni z nielicznych mogą dyktować swoje warunki zatrudnienia. Wraz z dużą ilością zatrudnienia i spadkiem bezrobocia, które obecnie oscyluje na poziomie 11- 12 proc., część pracodawców przekonała się, że poziom na jakim utrzymuje się bezrobocie, nie jest już „wentylem bezpieczeństwa” gwarantującym płynne i natychmiastowe zastępstwo na wakujących stanowiskach. Rynek kandydata coraz odważniej migruje z IT na inne branże. Ponadto od czasu wybuchu kryzysu, warunki prowadzenia działalności związanej z delegowaniem pracowników są coraz trudniejsze i nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja w najbliższym czasie miała się drastycznie zmienić na lepsze.

  Niepokojąca jest utrzymująca się wysoka fluktuacja agencji. W 2014 r. pojawiło się na rynku 1 268 nowych agencji pracy tymczasowej, a jednocześnie 625 zakończyło swoją działalność. Tak wysoka fluktuacja jest m.in. wynikiem tego, że 40 proc. agencji ma formę prawną osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. Dlatego, choć rynek agencji pracy tymczasowej rozwija się w dobrym kierunku, to wymaga uporządkowania – uważa Anna Wichy z Polskiego Forum HR. I deklaruje, że Forum jest gotowe, by wespół z ministerstwem pracy i związkami zawodowymi tego dokonać.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama