Nie ma żałoby narodowej, a flagi i tak opuszczono. "Pałac...

  Nie ma żałoby narodowej, a flagi i tak opuszczono. "Pałac Prezydencki postawił się ponad prawem"

  Magdalena Nałęcz (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Opuszczona flaga nad Belwederem

  Opuszczona flaga nad Belwederem ©Piotr Smolinski

  Czy flaga może zostać opuszczona w sytuacji, kiedy prezydent nie ogłosił żałoby narodowej? W czwartek taką decyzję w związku z zamachami w Tunezji podjął prezydent Komorowski i flaga przed Pałacem Prezydenckim została opuszczona do połowy masztu. Kancelaria Prezydenta argumentuje: prezydent miał do tego prawo.
  Opuszczona flaga nad Belwederem

  Opuszczona flaga nad Belwederem ©Piotr Smolinski

  - Skoro flagi zostały opuszczone, to możemy odczytywać to jako oznakę ogłoszenia żałoby narodowej. A tymczasem prezydent nie wydał takiej decyzji – stwierdził w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press (AIP) historyk i ekspert ds. protokołu dyplomatycznego dr Janusz Sibora. Dodał również, że Pałac Prezydencki stawia się ponad ustawę, która powinna być punktem odniesienia w tej kwestii.

  Jedynym oficjalnym dokumentem regulującym kwestie związane z eksponowaniem flagi jest Ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej z 30 stycznia 1980 r.
  Zgodnie z artykułem 11. dokumentu opuszczenie flagi jest czynnością, która następuje po ogłoszeniu żałoby narodowej. Ustawa nie stwierdza jednak równocześnie, że to jedyna sytuacja, w której można flagę opuścić.

  - Ustawa w ustępie 2. artykułu 11. mówi o opuszczeniu flagi w wyniku wprowadzenia żałoby narodowej. Prezydent nie podjął takiej decyzji w znaczeniu ustawowym. Zadecydował jednak o opuszczeniu flagi na budynkach prezydenckich - stwierdziła w rozmowie z AIP Joanna Trzaska-Wieczorek, dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta RP. Dodała również, że tę decyzję należy traktować jako wyraz żałoby i wspólnotowego przeżywania tragedii z rodzinami ofiar.

  Flagi zostały opuszczone do połowy masztu również przed Kancelarią Premiera, Kancelarią Sejmu oraz urzędami wojewódzkimi.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama