Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te tereny wokół Stadionu Olimpijskiego pójdą w prywatne ręce (MAPA)

Weronika Skupin
infografika Maciej Dudzik
Nie ma chętnych do kupna kolejnej działki przy Stadionie Olimpijskim, ale są plany sprzedaży terenów przez wrocławską AWF. Na razie uczelnia nie ma pieniędzy, by budować przy stadionie, więc szuka inwestorów. Miasto nie kwapi się z wykupem działek z zabytkowego kompleksu stadionu, choć ma do tego prawo. W rezultacie grunty są sprzedawane w prywatne ręce.

Akademia Wychowania Fizycznego w ubiegłym roku sprzedała działkę po byłym basenie olimpijskim. Kupiła ją spółka Dolnośląskie Inwestycje, budująca tzw. mikroapartamenty. Miasto nie skorzystało z prawa pierwokupu. W miejscu basenu mogą powstać "obiekty zamieszkiwania zbiorowego". Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz tłumaczył nam, że mają tam być akademiki. Inwestor dziwi się tej interpretacji. Nie zdradza jednak, co zamierza wybudować. Może to być internat, ale też schronisko, hotel czy pensjonat.

Zobacz: Dutkiewicz: Nie widzę powodu, by nie budować przy Stadionie Olimpijskim. Termin na negocjacje minął

W miejsce dzisiejszego boiska do baseballa może powstać hotel, jako budynek towarzyszący hali sportowej. Ten teren AWF wystawił ostatnio na sprzedaż, ale nie znalazł się kupiec. Jak mówi Zdzisław Paliga, kanclerz uczelni, AWF ogłosi kolejny przetarg, gdy tylko pojawi się ktoś chętny do kupna.

Obok jest tzw. stadion rozgrzewkowy, trawiaste boisko. Tam miasto miało stawiać halę sportową. - Były wstępne rozmowy na temat współpracy z miastem, bo uczelni nie stać na zbudowanie hali - mówi Paliga.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje jednak w tym miejscu hali, a np. ławki i siłownię na powietrzu. Zdzisław Paliga przyznaje, że w tym wypadku trzeba będzie zmienić plan.

Przeczytaj też: Po kawałku rozprzedają zabytkowy Stadion Olimpijski. Konserwator i miasto umywają ręce

W innych miejscach przy stadionie też mogą powstać budynki, m.in. hotele, sale kongresowe, przychodnie... Nie zmieni się za to przeznaczenie zabytkowego Stadionu Olimpijskiego, strzelnicy, stadionu lekkoatletycznego i Pól Marsowych.

Na infografice prezentujemy, co może powstać na terenach wokół stadionu. To wybrane przeznaczenie z planu zagospodarowania. Wszystkich możliwości jest czasem kilkanaście na jednej działce. Niemal w każdym wypadku na danym terenie musi powstać teren zielony, np. skwer. Dopuszczone są też drobne usługi, np. solaria, łaźnie, pralnie.

Które tereny pójdą na sprzedaż w dalszej kolejności? Tego AWF nie zdradza. Podobno na uczelni jeszcze tego nie ustalono.
- Plan jest, ale nieskrystalizowany - wyjaśnia Zdzisław Paliga.

CZYTAJ WIĘCEJ O STADIONIE OLIMPIJSKIM WE WROCŁAWIU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Te tereny wokół Stadionu Olimpijskiego pójdą w prywatne ręce (MAPA) - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska