Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Ten skaner wykryje nowotwór w 4 minuty (ZDJĘCIA)

Malwina Szczygłowska
Malwina Szczygłowska
PET-CT - najnowocześniejsze urządzenie do lokalizowania niewielkich ognisk nowotworowych działa już od tygodnia we Wrocławiu.

Nowy skaner jest pierwszym tak nowoczesnym urządzeniem w Polsce i w Europie Wschodniej, a czwartym w samej Europie. Na czym polega ta jego wyjątkowość? - Skaner PET-CT potrafi bardzo dokładnie badać tkanki. Rozpoznaje zmiany nowotworowe o wielkości nawet 3 mm - mówi dr Zbigniew Podgajny, kierownik Wrocławskiego Centrum Medycyny Nuklearnej.

Według wrocławskich lekarzy badanie jest teraz zdecydowanie wygodniejsze niż kiedyś. Stary PET-CT skanował ciało 20 minut. Nowoczesna maszyna robi to w 4-5 minut. - Nasi młodzi pacjenci z oddziału onkologii są nim zachwyceni - opowiada dr Podgajny. - Dzieciakom jest łatwiej wysiedzieć bez ruchu w tubie kilka minut – dodaje.

Pracownia, gdzie będzie robione badanie skanerem PET-CT, działa od ponad 8 lat w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego przy ul. Borowskiej we Wrocławiu.

Z nowoczesnego skanera mogą korzystać wszyscy pacjenci. Urządzenie zostało zamontowane dwa tygodnie temu, a pracuje od tygodnia. Badanie PET-CT jest w całości refundowane przez NFZ. Wystarczy przyjść do szpitala ze skierowaniem od specjalisty. - Oczekiwanie na badanie skanerem nie trwa długo, w tej chwili około dwóch tygodni - mówi dr Podgajny.

Według informacji uzyskanych od prezesa Zarządu Affidea, firmy, która sfinansowała nowoczesny skaner, urządzenie jest na tyle szybkie, że w ciągu dnia będzie można wykonać nawet 40 badań. - Kolejny taki skaner nie jest na razie potrzebny we Wrocławiu. Jedno urządzenie pracuje na tyle sprawnie, że damy radę przebadać każdego potrzebującego Dolnoślązaka - informuje Jarosław Furdal, prezes Zarządu Affidea.

Na badanie można się też zgłosić bez skierowania od specjalisty. Wtedy jednak trzeba by zapłacić za jedno badanie ok. 4 tys. zł.

Na jednym badaniu zazwyczaj się nie kończy. Po pierwszym skanie u pacjenta stawia się diagnozę. Kolejne badania są niezbędne w trakcie leczenia onkologicznego. - Dzięki możliwościom skanera można porównywać zmiany w zachowaniu nowotworu w trakcie chemioterapii - mówi dr Podgajny.

Dodajmy, że z badania tym urządzeniem będą mogli korzystać nie tylko onkologiczni pacjenci. PET/CT jest bardzo dokładną metodą diagnozowania również chorób serca i układu nerwowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska