Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pacjenci palą trawkę, bo marihuana lecznicza za droga. NFZ nie refunduje marihuany leczniczej

Agata Pustułka
W Polsce chorzy na stwardnienie rozsiane mogą od 2013 roku legalnie leczyć się lekiem zawierającym marihuanę,  ale dostęp do niego utrudnia wysoka, zaporowa dla większości, cena. NFZ nie refunduje. Pacjenci zdobywają więc  zwykłą, nielegalną, marihuanę i  palą "trawkę"
W Polsce chorzy na stwardnienie rozsiane mogą od 2013 roku legalnie leczyć się lekiem zawierającym marihuanę, ale dostęp do niego utrudnia wysoka, zaporowa dla większości, cena. NFZ nie refunduje. Pacjenci zdobywają więc zwykłą, nielegalną, marihuanę i palą "trawkę" Arkadiusz Gola/Dziennik Zachodni
Lecznicza marihuana jest dopuszczona w Polsce, ale miesięczna kuracja jest bardzo droga. Pacjenci z SM często decydują się na... zwykłą trawkę. NFZ marihuany leczniczej nie refunduje.

W Polsce chorzy na stwardnienie rozsiane mogą od 2013 roku legalnie leczyć się lekiem zawierającym marihuanę, ale dostęp do niego utrudnia wysoka, zaporowa dla większości, cena. NFZ nie refunduje. Pacjenci zdobywają więc zwykłą, nielegalną, marihuanę i palą "trawkę", by m.in. uśmierzyć towarzyszące SM bóle oraz zmniejszyć sztywność mięśni. Specjaliści ostrzegają - to złe rozwiązanie.

CZYTAJ KONIECZNIE CAŁY MATERIAŁI ODKRYJ NIEZNANE FAKTY:
LEK Z MARIHUANĄ JEST ZA DROGI WIĘC CHORZY PALĄ ZWYKŁĄ TRAWKĘ

Ostatnio pojawiły się informacje o programie leczenia marihuaną dziewięciorga małych pacjentów Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Okazało się, że ma bardzo dobry wpływ na dzieci z lekooporną padaczką.

Już nie informujemy o tym programie, bo został źle odebrany przez niektóre media. Rodzice sobie nie życzą, gdyż cała sprawa została uproszczona i poszedł przekaz, że dzieci ćpają - słyszymy od rzeczniczki szpitala Joanny Komolki.

A jak jest z chorymi na SM dorosłymi? - Ja akurat jestem w innym programie lekowym, ale od znajomych wiem, że konopie indyjskie mają dobry wpływ na ich funkcjonowanie - mówi Dariusz Morys, ze Stowarzysznia Chorych na SM. Ma teraz 42 lata, ale choruje od lat 90. ubiegłego wieku.

Marihuana dobra na padaczkę:
5-letni Maks to jeden z pacjentów Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie leczony marihuaną. Matka chłopca jest zachwycona wynikami terapii - liczba napadów padaczki Maksa w ciągu pięciu miesięcy, od kiedy zaczął zażywać marihuanę, jest mniejsza niż liczba ataków, jakie kiedyś miał każdego dnia. - Maks potrafił być kilka tygodni bez żadnego napadu - mówi Dorota Gudoniec.
- Wstępne wyniki tych krótkich obserwacji są bardzo zachęcające - stwierdza dr Marek Bachański z Kliniki Neurologii i Epileptologii Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie. Dzięki terapii marihuaną można zredukować liczbę napadów epilepsji nawet o 80-90 proc.


*Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
*16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pacjenci palą trawkę, bo marihuana lecznicza za droga. NFZ nie refunduje marihuany leczniczej - Dziennik Zachodni

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska