Młodzi wojska się nie boją

  Młodzi wojska się nie boją

  Grażyna Szyszka

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Młodzi wojska się nie boją
  1/14
  przejdź do galerii
  Od kilku tygodni młodzi mieszkańcy miasta i powiatu zgłaszają się na kwalifikację wojskową. Wezwania otrzymało prawie 600 mężczyzn z rocznika 1996 oraz kobiety (uczennice i studentki), które ze względu na swoje umiejętności i wiedzę, są wojsku przydatne (np. pielęgniarki).
  Od 7 lat, czyli od czasu, gdy zawieszono obowiązkową zasadniczą służbę wojskową, spotkanie z komisją nie jest już stresem. Trzeba się tylko zgłosić i przejść badania.
  - Młody człowiek jest zarejestrowany, przebadany, otrzymuje określoną kategorię wojskową, a na koniec otrzymuje książeczkę wojskową, a dwa tygodnie później od razu jest przenoszony do rezerwy - wylicza ppłk Piotr Mielniczuk, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Głogowie.
  Komendant przyznaje, że podczas kwalifikacji, jest spore grono młodych osób zainteresowanych służbą w wojsku. Wylicza, że z każdego poboru, około 10 procent mężczyzn wraca do WKU.
  - Zainteresowanym przedstawiamy różne oferty, a jest ona bogata - mówi ppłk Piotr Mielniczuk. - To na przykład służba przygotowawcza, służba w Narodowych Siłach Rezerwowych, a także atrakcyjne szkolnictwo wojskowe.
  Obowiązku kwalifikacji wojskowej nie lekceważą mężczyźni z rocznika podstawowego. Gorzej ze starszymi, którzy już wcześniej mieli się zgłosić, ale tego nie zrobili. Najczęściej dlatego, że wyjechali z kraju.
  Codziennie przed komisją staje około 30 osób. Kwalifikację ma już za sobą m.in. Krystian Klimczak, uczeń 3 klasy Zespołu Szkół Politechnicznych w Głogowie. Nie planuje swej przyszłości w wojsku, bo chce studiować.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama