Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaćmienie słońca 20 marca 2015 (JAK OBSERWOWAĆ, O KTÓREJ GODZINIE)

AS, Marcin Walków, KAB (AIP)
Zaćmienie słońca w 2011 roku
Zaćmienie słońca w 2011 roku Fot. Marzena Bugala / Polska Press Grupa
Całkowite zaćmienie słońca będzie miało miejsce 20 marca 2015. W Polsce zjawisko będzie widoczne jako zaćmienie słońca częściowe - zakryte będzie około 70 procent powierzchni słońca. Jak obserwować zaćmienie słońca, żeby nie uszkodzić wzroku. W jakich godzinach obserwować zjawisko?

W piątek (20 marca 2015) zobaczymy zaćmienie Słońca. Przypadnie na pierwszy dzień astronomicznej wiosny. Zaćmienie Słońca może wystąpić nawet kilka razy w roku, ale rzadko widoczne jest z terenu Polski.

20 marca zaćmienie słońca w Polsce rozpocznie się około godz. 9.40 i potrwa do południa. Nad Wrocławiem maksimum tego zjawiska będziemy obserwować około godz. 10.50. Maksimum oznacza w tym przypadku niemal trzy czwarte średnicy tarczy słonecznej, którą przysłoni Księżyc.

- Całkowite zaćmienie Słońca będzie widoczne tylko w wąskim pasie przebiegającym przez Ocean Atlantycki po Morze Arktyczne, w tym z Wysp Owczych i archipelagu Svalbard, z jego największą wyspą, Spitsbergenem - mówi prof. dr hab. Paweł Rudawy z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zaćmienie Słońca - jak oglądać, by nie uszkodzić wzroku

Nie można patrzeć wprost na tarczę Słońca bez odpowiedniej ochrony oczu. Trzeba je chronić przed nadmiarem światła, promieniowaniem ultrafioletowym i podczerwonym. W tym przypadku nie wystarczą okulary przeciwsłoneczne, płyta CD czy przydymione szkło. Ochronę zapewnią atestowane okulary zaćmieniowe z folii Mylar lub filtr nr 13 do maski spawalniczej w zestawie z filtrem pochłaniającym promieniowanie UV.

Prosto w Słońce nie wolno też patrzeć przez lornetkę lub lunetę. Można jednak wykorzystać je do tzw. projekcji obrazu Słońca. Czyli rzucenia obrazu z teleskopu na ekran umieszczony za lunetą lub lornetką.

Zaćmienie Słońca we Wrocławiu

Astronomowie z Uniwersytetu Wrocławskiego zapraszają w najbliższy piątek do swojego instytutu przy ul. Kopernika 11. Od godz. 9.30 odbędą się tam wykłady i dyskusje o heliofizyce, a przede wszystkim - obserwacje zaćmienia Słońca pod okiem fachowców.

SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE OBSERWACJI ZAĆMIENIA SŁOŃCA W INSTYTUCIE ASTRONOMII POZNASZ TUTAJ - JAK OGLĄDAĆ ZAĆMIENIE SŁOŃCA (FILM)

W listopadzie 2013 Słońce na kilkanaście sekund zgasło nad Ugandą

VIDEO https://get.x-link.pl/1425511c-9296-f8bc-79a8-a57d7eeb647f,86121727-caea-d41b-ebd7-701bb933be5a,embed.html

Mieszkańcy Ugandy jako jedni z niewielu mogli w listopadzie obserwować całkowite zaćmienie Słońca. Trwało około 15 sekund. Jak mówią naukowcy - było nietypowe. W niektórych regionach widoczne było jako zaćmienie obrączkowe, z dostrzegalną zewnętrzną krawędzią tarczy słonecznej. Natomiast w innych miejscach można było je obserwować jako zaćmienie całkowite. Naukowcy tego typu zaćmienie - łączące cechy obrączkowego i całkowitego - nazywają zaćmieniem hybrydowym. Występuje ono niezwykle rzadko i stanowi ok. 5 proc. wszystkich zaćmień.
(fot. CNN Newsource/x-news)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zaćmienie słońca 20 marca 2015 (JAK OBSERWOWAĆ, O KTÓREJ GODZINIE) - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska