Piłka nożna. Jakie książki czyta Tadeusz Pawłowski

  Piłka nożna. Jakie książki czyta Tadeusz Pawłowski

  JG

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Tadeusz Pawłowski, trener piłkarzy Śląska Wrocław, czyta przede wszystkim książki związane ze swoją pracą - biografie znanych szkoleniowców lub pozycje o psychologii
  Piłka nożna. Jakie książki czyta Tadeusz Pawłowski

  ©Paweł Relikowski

  Te najmłodsze lata to "Kubuś Puchatek" i "W pustyni i w puszczy" - śmieje się trener Tadeusz Pawłowski, który najchę-tniej mówi o swoich obecnych lekturach, oczywiście w dużej mierze związanych ze sportem.

  - Całe życie to rozwój, zwłaszcza w karierze trenera. Dużo przeczytałem w życiu książek fachowych, o trenerach. Wśród tych ostatnich jest między innymi "Herr Guardiola. Projekt Bayern Monachium" (autor Marti Perarnau), w której autor bardzo szczegółowo opisuje pierwsze dni Hiszpana w klubie. Pokazuje, jak wprowadzał swoją filozofię, swój styl treningu- mówi szkoleniowiec WKS-u. Od siebie dodamy, że "Projekt Bayern Monachium" to precyzyjny zapis sezonu 2013/2014, w którym drużyna z Bawarii zdobyła m.in. mistrzostwo Niemiec i klubowe mistrzostwo świata. - Lubię czytać książki o znanych menedżerach. Mam za sobą lekturę książki o Aleksie Fergusonie. Interesuje mnie zwłaszcza angielska tematyka.

  Inną pozycją, jaka zapadła w ostatnim czasie w pamięci Tadeusza Pawłowskiego, jest "Mourinho vs. Guardiola" autorstwa Juana Carlosa Cubeiro i Leonora Gallardo. Ta książka to porównanie dwóch obecnie najwybitniejszych osobowości trenerskich w świecie piłki nożnej. Autorzy szukają różnic, ale też cech wspólnych między Hiszpanem i Portugalczykiem.

  - Dużo w niej ciekawych cytatów z życia. Ja, czytając te książki, zakreślam sobie rzeczy, które mnie interesują i które chciałbym przekazać drużynie. Wiele z tych mądrości cytuję moim piłkarzom na odprawach - zdradza Pawłowski.

  Opiekun WKS-u interesuje się także psychologią. - Ciekawą książką jest też "Serdeczny, a zarazem twardy" - tak brzmiałby ten tytuł po polsku. Jej autorem jest znany Austriak z Vorarlbergu (region w Austrii, w którym pracował Pawłowski - przyp. JG), ekspert w swojej dziedzinie. Opisuje w nich psychologię rozmów z ludźmi. Należy na przykład pokazywać, że jeśli z kimś rozmawiamy, to należy pokazywać swoje zainteresowanie. Radzi też, jak skutecznie powiedzieć czasem "nie". Wielu ludzi tego nie potrafi i musi się uczyć. Ta książka w ostatnim czasie zrobiła na mnie spore wrażenie - mówi szkoleniowiec i zaznacza, że bardzo chętnie sięga po lektury związane z psychologią sportu, zarówno polskich, jak i zagranicznych autorów. Nie dziwimy się zatem, że tak dobrze Pawłowski poradził sobie z Sebastianem Milą, gdy ten miał nadwagę i był w kiepskiej formie.

  Pytamy jednak, czy jest w trakcie sezonu czas na książki niezwiązane z piłką nożną? Może jakiś kryminał?

  - Bardzo ciężko. Chociaż, może to trochę śmieszne, ale w ostatnim czasie już drugi raz przeczytałem książkę "Sekret", która mówi o przyciąganiu szczęścia do siebie, nie tylko w sporcie, ale w różnych dziedzinach życia. Uczy pozytywnego myślenia. To amerykański bestseller, po który sięgnęły już miliony ludzi na całym świecie. Potrafię te 180 stron przeczytać w ciągu dwóch dni w autobusie, kiedy jedziemy na jakiś mecze. Bardzo mi się spodobała, bo nam w sporcie też często potrzebny jest łut szczęścia. Chciałbym zresztą, żeby do nas wrócił teraz - śmieje się Tadeusz Pawłowski, dodając na koniec żartem, że brakuje mu trochę jakiegoś kryminału, którego akcja toczyłaby się w świecie sportu.

  >

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Trener

   kaz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   niech przeczyta ABC dobrego futbolu,bo narazie sprzedaje kaszane ,nadaje się do młodzieży a nie do dorosłej piłki zresztą po to chyba został sprowadzony

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama