Wybory w Izraelu. Najwięcej głosów zdobyła partia Likud,...

  Wybory w Izraelu. Najwięcej głosów zdobyła partia Likud, ugrupowanie Benjamina Netanjahu

  Sylwia Arlak / AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Konserwatywna partia Likud z premierem Benjaminem Netanjahu na czele wygrała wtorkowe przedterminowe wybory parlamentarne w Izraelu. Decyzja ta może gorzko rozczarować wielu europejskich przywódców i administrację Obamy – pisze "The Times".
  Partia uzyskała 29 mandatów w 120-osobowym Knesecie – poinformowano, na razie nieoficjalnie po przeliczeniu 99,5 procent głosów. Główny rywal Likud centrolewicowy Blok Syjonistyczny kierowany przez Isaaka Herzoga zdobył 24 mandaty. Trzecie miejsce i 14 mandatów należy do Listy Arabskiej. Rywale zdążyli już pogratulować zwycięzcom.

  W ostatnich dniach kampanii wyborczej, Netanjahu podkreślał, że dopóki będzie premierem, nie zaakceptuje państwa palestyńskiego. Rozwścieczył też Biały Dom krytykując negocjowane przez Stany Zjednoczone porozumie atomowe z Iranem.
  - Wbrew wszystkiemu: wielkie zwycięstwo Likudu. Wielkie zwycięstwo ludu Izraela! – napisał w nocy Netanjahu na swoim Twitterze.

  Jak podaje Reuters, Netanjahu porozumiał się już z liderami pozostałych partii nacjonalistycznych. W ciągu 2-3 tygodni chce utworzenia wspólnego rządu. Rząd ten – jak mówił – ma zająć się najważniejszymi rzeczami dla wszystkich, czyli prawdziwym bezpieczeństwem i dobrobytem społeczno-ekonomicznym mieszkańców Izraela.

  Mieszkańcy Izraela świętowali w nocy zwycięstwo partii na imprezie wyborczej w centrum Tel Awiwu. - Jestem bardzo szczęśliwy. To wielkie zwycięstwo - powiedział Jakow Weinberger. Gdy zwrócono mu uwagę, że na razie wynikiem jest remis, wzruszył ramionami. - W ostatnich wyborach mieliśmy 19 miejsc, w tym aż 27.

  Wybory w Izraelu odbyły się przed terminem. W lutym ubiegłego roku premier Netanjahu nieoczekiwanie zwolnił ministra finansów i przewodniczącego partii Jest Przyszłość, Jaira Lapida oraz minister sprawiedliwości Cippi Liwni - podaje "The Times of Israel". Zmiany w rządzie doprowadziły do rozwiązania jego składu.

  Frekwencja wyborcza wyniosła prawie 72 procent, najwięcej od kilkunastu lat.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama