Sołtys powinien robić coś więcej niż tylko zbierać podatki

  Sołtys powinien robić coś więcej niż tylko zbierać podatki

  Violetta Pietrzak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Na ostatkach w Barcinku bawili się ludzie z całej okolicy

  Na ostatkach w Barcinku bawili się ludzie z całej okolicy ©Fot. Organizatorzy

  Sołtys i rada sołecka to na wsi prawdziwa władza. Nie tylko zbiera podatki, ale też wychodzi z wieloma inicjatywami. Co robią sołtysi, aby ich miejscowości stały się znane na zewnątrz, a mieszkańcom po prostu żyło się lepiej? O aktywnych wsiach i stojących na ich czele sołtysach w dniu Święta Sołtysów, które wypada właśnie dziś, 11 marca - pisze Violetta Pietrzak
  Na ostatkach w Barcinku bawili się ludzie z całej okolicy

  Na ostatkach w Barcinku bawili się ludzie z całej okolicy ©Fot. Organizatorzy

  Barcinek, Antoniów czy Borowice to malutkie wsie położone na uboczu wielkich miast. Na ich czele stoją prawdziwi zapaleńcy, którzy pociągają za sobą innych mieszkańców i w efekcie wsie tętnią życiem. Jego rytm wyznaczają sołtysi. Bo choć w teorii mogą niewiele, to w praktyce to oni decydują o charakterze i atrakcyjności małych miejscowości.

  Jak na Michałki to tylko do Barcinka
  Prywatnie Sławomir Marek to tato dwójki dzieci i zapalony fotograf.
  Z aparatem nie rozstaje się od trzeciej klasy podstawówki. Od lat kolekcjonuje też stare widokówki przedstawiające Barcinek. - Większość pochodzi z okresu przedwojennego, ale mam i starsze - opowiada z zapałem. Najstarsza z ponad 80 widokówek, jakie udało mu się zgromadzić, ma ponad 100 lat.

  Jego zaangażowanie w lokalne życie zostało nagrodzone. W tym roku, po latach pracy społecznej na rzecz swojej rodzinnej miejscowości, został nagrodzony. Mieszkańcy obdarzyli go zaufaniem i jemu właśnie przypadło stanowisko sołtysa.

  - Moim marzeniem jest przede wszystkim integracja mieszkańców - zdradza. Bo jak wszędzie, tak i tu jedni z entuzjazmem podchodzą do wszystkich propozycji, a inni nieufnie na nie spoglądają. Przełamać pewne bariery i opór mają nietuzinkowe metody pana Sławka.

  - Być może jestem jedynym w Polsce sołtysem, który jeździ z megafonem przyczepionym na dachu swojego samochodu - mówi, śmiejąc się. A megafon służy mu do tego, aby zapraszać ludzi na imprezy organizowane przez radę sołecką i informować o innych działaniach. Jadący przez wioskę "gadający samochód" wzbudza zainteresowanie i życzliwe uśmiechy. Czy zachęci większą grupę mieszkańców do aktywności, czas pokaże.

  Głowa sołtysa Barcinka jest pełna pomysłów. W ostatnią sobotę karnawału udało się zorganizować jeden z nich - bal ostatkowy. Na wiejskiej świetlicy, która znajduje się w samym centrum Barcinka, bawiło się ponad 60 osób. Wieczorowe stroje kobiet i eleganckie garnitury mężczyzn oraz piękny wystrój sali sprawiały, że można było się poczuć, jak na prawdziwym balu.

  Następna okazja do wspólnego świętowania nadarzy się zapewne dopiero we wrześniu. Zawsze w ostatni weekend tego miesiąca do Barcinka zjeżdża tłum gości: dostojnicy kościelni, przedstawiciele lokalnych władz, starzy i obecni mieszkańcy. Wtedy bowiem wypada święto patrona miejscowego kościoła - świętego Michała. A Michałki nigdzie nie są tak hucznie obchodzone, jak w Barcinku.

  Uroczystość rozpoczyna się mszą świętą, a kończy wspólnym biesiadowaniem. Bawią się i młodzi, i nieco starsi. Przy suto zastawionych przez miejscowe gospodynie stołach toczą się ożywione dyskusje, układane są plany na kolejne spotkania.

  Ale oprócz imprez sołtys nie zapomina o codzienności. Już myśli nad organizacją wielkanocnego kiermaszu, topieniu marzanny i wiosennych porządkach na wiosce.

  Odwiedza też z przedstawicielami rady sołeckiej najstarszych mieszkańców wsi. - Byliśmy już u jednej pani i naprawdę była wzruszona - opowiada.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama