18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uderz w stół...

Krzysztof Kucharski
Fot. Mikołaj Nowacki
Uderz w stół, a nożyce się odezwą - to przysłowie, które sprawdza się zawsze w każdym miejscu na świecie. Dziś za odzywające się nożyce sam będę robił, ale w końcu nie tylko ja się mogę odzywać.

Kogo historia Wrocławia ciut nawet obchodzi, głos zabrać powinien obowiązkowo, bo sprawa jest bardzo skomplikowana i też kosztowna może. Rozmawiajmy o tym, co się dzieje w mieście. Mnie się te różne wrocławskie symbole porozsiewane wszędzie bardzo podobają. Jest ich coraz więcej.

W oszałamiający sposób dopisały się do tego wrocławskie krasnale, których ciągle przybywa. Każdy taki element miejskiej tożsamości jest ważny. Ma się pojawić następny, wydaje mi się, że interesujący i oryginalny. Dlatego ten felieton będzie się składał głównie z historycznych dat.

Uderzeniem w stół była propozycja wybitnej medalierki, prof. Hanny Jelonek z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pani profesor zaproponowała władzom miasta zamontowanie na chodnikach placu biskupa Nankiera płyt z brązu przypominających dzieje Wrocławia.

Na razie płyty z brązu mają upamiętnić: ustanowienie biskupstwa (rok 1000), obronę przed Mongołami miasta przez błogosławionego Czesława (1241), lokację miasta na prawie magdeburskim (1261), przejście Wrocławia pod Koronę Czeską (1361), przejęcie Wrocławia przez Habsburgów (1526), uzyskanie prawa do własnego herbu (1530), założenie uniwersytetu (1702), zdobycie Śląska przez Prusy (1741), rewolucję krawców (1793), zajęcie miasta przez wojska napoleońskie (1807), uruchomienie pierwszej linii kolejowej z Wrocławia do Oławy (1842), otwarcie Hali Stulecia (1913), kapitulację Festung Breslau, Wrocław znów polski (1945), wojnę wrocławsko-jaruzelską (1981-1983), Kongres Eucharystyczny (1997), powódź tysiąclecia (1997), Euro 2012.

Uwaga! Teraz odzywają się nożyce, którym tych brązowych tablic jednak trochę brakuje. Po pierwsze, tablicy słynnej bitwy na Psim Polu w roku 1109 między wojskami Bolesława Krzywoustego a Henryka V. Na pewno brakuje też tablic podkreślających wielonarodową historię miasta. A więc spotkania we Wrocławiu króla Jagiełły z czeskim królem Wacławem (1404) oraz pierwszej wizyty w naszym mieście króla Węgier, który został także władcą Śląska i Wrocławia - Macieja Korwina (1469).

Myślę, że dla naszej tradycji ważny jest też pierwszy polski druk (1475) w drukarni Kaspra Elyana. To były polskie teksty modlitw: Zdrowaś Mario, Ojcze Nasz. Czy stworzenie pierwszego planu miasta przez rodzinę Weihnerów (1562). Takie samo znaczenie miał pierwszy wykład na Uniwersytecie Wrocławskim (1702). Urbanistycznie kolosalne znaczenie miało zdobycie Wrocławia przez wojska napoleońskie i wyburzenie murów miejskich, po których została nam tylko fosa (1807), czy pierwsze wybory samorządowe dwa lata później (1809). A czy nie warto odnotować pierwszej publicznej komunikacji miejskiej? Wrocław był w czołówce miast, które miały konne tramwaje (1877).

W dwudziestym wieku tych wydarzeń miejskich o szczególnej randze jest całe mnóstwo, tak w telegraficznym skrócie: otwarcie konsulatu polskiego we Wrocławiu (1920), rusza wrocławskie radio (1946), Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju na Świecie - z udziałem m.in. Pabla Picassa (1948), Wystawa Ziem Odzyskanych, postawienie Iglicy (1949), powstanie Wrocławskiego Teatru Pantomimy Henryka Tomaszewskiego (1956), pierwsza w Polsce operacja na otwartym sercu prof. Wiktora Brossa (1958), uruchomienie wrocławskiego studia telewizji (1962), pierwszy festiwal Jazz nad Odrą (1964), pierwszy festiwal scenicznych solistów, który z czasem przekształcił się we Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora (1966). Pod tą samą datą Wratislavia Cantans (1966), otwarcie Panoramy Racławickiej, która też stała się wrocławskim symbolem (1985).

Kto się nie zmęczył, niech zamknie oczy i wyrecytuje wszystkie daty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska