To nie jest kraj dla starych ludzi?

  To nie jest kraj dla starych ludzi?

  Robert Migdał

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Miłość jest zarezerwowana dla młodych. I koniec. No, jakiś tam przebłysk uczucia może się zdarzyć koło czterdziestki. Ale później? Nie ma mowy. Zakochać się po sześćdziesiątce? Zapomnij. Po siedemdziesiątce? Zgroza. Po osiemdziesiątce? Bez komentarza. Kto chciałby, żeby go palcem na ulicy pokazywano? Oni chcą... Jednak nie każda love story, jak w filmie, kończy się happy endem - pisze Robert Migdał
  Lidia Wira i Adolf Rola

  Lidia Wira i Adolf Rola ©Mikołaj Nowacki

  Stary człowiek powinien: Siedzieć w domu (fotel, kapcie, serial w TV). Czekać na emeryturę (pomóc dzieciom - "no bo wie mama, wydatki, życie takie drogie, a my na dorobku...").

  Bawić wnuki (etatowa niania, kucharka, sprzątaczka... - dyspozycyjność 24 godziny na dobę).

  Modlić się (ale też bez przesady. Słuchanie Radia Maryja - niemile widziane).

  Pielęgnować (przydomowy ogródek, groby rodziców i współmałżonka).

  Żyją tak jak za szkłem
  Los przed nimi kilometry ściele
  Jeszcze rok, jeszcze dwa
  Zobacz, jak szybko płynie czas


  Tak musi wyglądać starość? - Nie musi. Ba, nie powinna. Nie może. Zamiast czekać na śmierć, wolimy szukać miłości - tłumaczą seniorzy z Wrocławia. Średnia wieku 70 plus.

  Miłości szukają wszędzie: na klubowych potańcówkach (w rytmie "Białego misia" i "Rikitikitak"), wycieczkach w góry (tylko żeby nie były wysokie, bo stawy trzeszczą i ciśnienie niebezpiecznie skacze), w internecie (byleby się nie dać złapać w jakąś sieć zboczeńca naciągacza) i na cmentarzu, gdzie przychodzą opłakiwać męża lub żonę.

  - Miałam taką "cmentarną parkę" w klubie. On wdowiec, ona wdowa - mieli groby swoich ukochanych obok siebie. I zaczęło się: "Może pożyczy pani grabki do liści", "A może ma pan zapałeczki, bo mi się skończyły", "Może pani wodę przyniosę, bo ciężko...". Od słowa do słowa, zaczęli sobie zostawiać wiadomości, liściki na nagrobkach, pod kamyczkiem, wetknięte koło krzyża. Umawiali się. I zaiskrzyło. Zaczęli się prowadzać, ale nie za rączki, a raczej pod rączki, żeby się podtrzymać - wspomina Maria Bierska (rocznik 1949 - jej rówieśnikami są aktorka Meryl Streep i reżyser Pedro Almodovar), szefowa klubu seniora z Wrocławia. Elegancka kreacja, na twarzy delikatny makijaż, błysk w oku. Nie wygląda na swoje 40 lat plus VAT.

  Zakochani po sześćdziesiątce chcą żyć szybko. Intensywnie. - Bo ile my, kotuś, mamy tego życia? Tu nam strzyka, tam strzyka, życie z górki pędzi. Trzeba je łapać, zanim się do dołu wpadnie - mówi Bierska.

  Zakochani po siedemdziesiątce? Czemu nie?
  1 3 4 5 6 »

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ale nie potańczą!

   Elemer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

   Ostatnio (jest luty 2013) moja mama (61l.) poprosiła mnie, żebym znalazł jej jakiś dancing w dawnym stylu w Warszawie, albo po prostu miejsce z fajną muzyką dla osób przed jesienią życia. Zasiadłem...rozwiń całość

   Ostatnio (jest luty 2013) moja mama (61l.) poprosiła mnie, żebym znalazł jej jakiś dancing w dawnym stylu w Warszawie, albo po prostu miejsce z fajną muzyką dla osób przed jesienią życia. Zasiadłem do neta i co.... nic!
   Oczywiście znalazłem dancingi dla starszych i samotnych w Warszawie, ale jak się okazało trwają od 14:30 do 19:30. Muzę zapodaje DJ Wiki (70+). Ale ja się pytam, czy to bal dla dzieci? Nawet ja (39l.) za drinka nie łapię przed 19:00.
   A tu cała impreza trwa DO 19:30???!!!!!
   Jak się bawić, to całą noc (tak mówi moja mama), a tu wychodzi na to, że faktycznie jak jesteś starszy to "marsz do domu na Wiadomości i potem spać!!"

   W ten sposób młodego ducha w seniorach nie obudzimy.
   Wiem, że są kółka zainteresowań i wykłady o kościołach, oraz wycieczki do teatru dla starszych etc.

   Ale do licha czemu Gminy nie zapewnią naszym starszym mamom i dziadkom rozrywki "jak za dawnych lat"????
   Nie każdy senior ma ochotę uczęszczać na wykłady z informatyki czy zasiadać za sztalugą w nadziei, że obudzą się w nim talenty malarskie..... Ech.... Szkoda gadać

   A może ja tak tylko gadam bez sensu, a ktoś zna miejsce w Warszawie, gdzie starsi wywijają nóżką przez noc całą?
   Jak tak to czekam na maila z informacją, którą w mig przekaże mojej spragnionej szaleństwa mamie: elmer27@wp.plzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @ Więc dla kogo jest "ten kraj".....????

   Weredyk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 18

   Dla kombinatorow, politykow, idiotow i zlodziei (to i tak to samo).

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kraj nie dla starych......

   Gusiek460 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 16

   Żyd chce zrobić czystkę w Polsce. Czy pozwolimy mu na to?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I kto to pisze ?

   Krajan II (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 19

   Zgodnie z talmudyczną zasadą , Polska musi być popierd...ym krajem dla gojów , a rajem dla Narodu Wybranego. Ty , durny Polaku, musisz nam służyć , a my będziemy jeździć luksusowymi autami na...rozwiń całość

   Zgodnie z talmudyczną zasadą , Polska musi być popierd...ym krajem dla gojów , a rajem dla Narodu Wybranego. Ty , durny Polaku, musisz nam służyć , a my będziemy jeździć luksusowymi autami na tak dużych kołach ( jak trzeba będzie, to założymy nawet 18 calowe felgi ), że , zgodnie z prawami fizyki i geometrii ( nie mylić głupole z gojometrią ! ) , żadna dziura na drogach nie będzie nam straszna. Ty biedny goju będziesz w naszych zakładach prostował pokrzywione felgi, my uruchomimy za chwile fabrykę kolejnych felg aluminiowych, ty goju dasz nam wtedy więcej becameli zarobić...i tak musi być po wsze czasy. Ty durny goju tych czasów już nie ujrzysz, bo po uzyskaniu emerytury musisz jak najszybciej kojtnąć, a emerytura musi przepaść i twoje dotychczasowe składki szerokim strumieniem popłyną do naszych banków w Szwajcarii. Szalom prawdziwym krajanom.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dla młodych też nie....

   Krajan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 12

   Więc dla kogo jest "ten kraj".....????

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama