O krok od Dżihad Johna. Marcel Schrodl był na celowniku...

  O krok od Dżihad Johna. Marcel Schrodl był na celowniku niemieckich służb

  David Charter

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Denisa Cuspert
  1/4
  przejdź do galerii

  Denisa Cuspert ©Facebook

  Wywiad Niemiec miał na celowniku Marcela Schrodla, który był blisko Mohammeda Emwaziego, "Dżihad Johna" i byłego rapera zwanego Goebbelsem Państwa Islamskiego.
  Nawrócony na islam mężczyzna, którego razem z Mohammedem Emwazim wydalono z Tanzanii, miał figurować na niemieckiej liście osób niebezpiecznych. Niemcy uznali, że z racji swoich związków z dżihadystami - wśród nich również z "Goebbelsem Państwa Islamskiego" - ma on skłonności do używania przemocy. 29-letni Marcel Schrodl był zapewne współpracownikiem Denisa Cusperta.

  Ten drugi figurował z kolei na listach amerykańskich, jako osoba pomagająca tworzyć propagandowe nagrania wideo pokazujące ścinanie swoich ofiar przez członków IS.

  Niemiecki konwertyta zwrócił na siebie uwagę służb, gdy zatrzymano go razem ze słynnym dziś Johnem Dżihadystą Mohammedem Emwazim. Ten zabójca działający na zlecenie Państwa Islamskiego urodził się w Wielkiej Brytanii. Dwójkę razem z jeszcze innym towarzyszem broni zatrzymano w maju 2009 r. na lotnisku w stolicy Tanzanii Dar es Salaam. Przylecieli z Amsterdamu. Brytyjskie służby sądzą, że trzej zatrzymani chcieli dostać się do Somalii i tam przyłączyć do organizacji bojówkarsko-terrorystycznej Al-Szabab. Podczas odprawy twierdzili, że przylecieli na safari.

  CZYTAJ TAKŻE: Mohammed Emwazi. Jak z nieśmiałego młodzieńca wyrósł okrutny terrorysta Jihadi John [VIDEO]

  W ubiegłym tygodniu przedstawiciel władz Tanzanii powiedział "The Times", że zwrócili na siebie uwagę, bo znajdowali się pod wpływem alkoholu. I za to ich zatrzymano, a nie jak informowano wcześniej na prośbę władz brytyjskich.

  Siedzieli na miejscowym posterunku policji. Deportowano ich do Holandii. Tutaj Emwaziego przesłuchali agenci brytyjskich tajnych służb. Fakt ten miał podobno wpłynąć na radykalizację jego poglądów. Ten 26-letni dżihadysta urodził się w Kuwejcie. Rodzina osiedliła się w Wielkiej Brytanii. Światowa opinia publiczna poznała go, gdy zaczął pojawiać się na filmikach zamieszczanych w sieci przez Państwo Islamskie. Widać go na nich z nożem w ręku - zapowiada ścięcie kolejnych zakładników. Byli wśród nich dwaj Brytyjczycy David Haines i Alan Henning.

  Schrodl zeznał tanzańskim śledczym, że pracuje jako tłumacz. [Może nawet cały kolejny] rok spędził w Wielkiej Brytanii. Tak podaje "Der Spiegel". W 2010 wrócił do Niemiec. "The Times" odszukał go kilka dni temu w małym zapuszczonym mieszkaniu na czwartym piętrze pewnego bloku mieszkalnego w Düsseldorfie. Na dole znajduje się tu pizzeria. W tym leżącym nad Renem mieście imigranci tworzą jedną szóstą całej ludności.

  Schrodl nie chciał rozmawiać na temat swoich związków z Emwazim i otworzyć drzwi. Po chwili wymknął się z twarzą zakrytą kapturem kurtki. Odjechał samochodem na pełnym gazie.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama