Sąd nie ma dokumentów w sprawie wyborów

  Sąd nie ma dokumentów w sprawie wyborów

  Sylwia Królikowska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wniosek Mirosława Lubińskiego czeka na rozstrzygnięcie sprawy Patryka Wilda

  Wniosek Mirosława Lubińskiego czeka na rozstrzygnięcie sprawy Patryka Wilda ©Dariusz Gdesz

  Sąd Apelacyjny we Wrocławiu nie wydał jeszcze decyzji w związku z zażaleniem Patryka Wilda na orzeczenie świdnickiego sądu. Ten odrzucił jego wniosek o unieważnienie wyborów w Wałbrzychu. Dlaczego wciąż nie wiadomo, jakie jest zdanie Sądu Apelacyjnego? Bo sprawa w ogóle do niego nie dotarła.
  Wniosek Mirosława Lubińskiego czeka na rozstrzygnięcie sprawy Patryka Wilda

  Wniosek Mirosława Lubińskiego czeka na rozstrzygnięcie sprawy Patryka Wilda ©Dariusz Gdesz

  - Nie otrzymaliśmy dokumentacji w związku z tą sprawą - mówi Witold Franckiewicz, rzecznik Sądu we Wrocławiu. Choć od złożenia zażalenia minął ponad miesiąc, a od zakończenia sprawy - dwa, dokumenty wciąż są w Świdnicy. Bo, jak wyjaśnia sędzia Tomasz Białek, sąd nie ma potwierdzeń, że wszyscy uczestnicy dostali odpis zażalenia Patryka Wilda.

  - Dotyczy to 16 osób. Odpisy zostały wysłane przez sąd, nie mamy jednak informacji, czy je dostarczono - mówi sędzia Tomasz Białek.
  Jak dodaje, trwa wyjaśnianie sprawy przez Pocztę Polską, gdzie kilka dni temu złożyli reklamację. Tłumaczy również, że bez tych potwierdzeń dokumenty nie mogą być przekazane do Sądu Apelacyjnego, bo ten i tak zwróciłby akta do uzupełnienia.

  Sytuacją jest zdziwiony Patryk Wild, były kandydat na prezydenta Wałbrzycha, który złożył wniosek o unieważnienie pierwszej tury wyborów samorządowych w mieście. Poległ w pierwszej turze, ale był na trzeciej pozycji.

  - Nie rozumiem, jak mogło dojść do takiej sytuacji. Z jednej strony sąd odrzucił moje dodatkowe dowody w postaci zeznań świadków, które według niego zostały złożone za późno. Tłumaczono, że w sprawach wyborczych zwlekać nie można. Z drugiej zaś strony teraz takiego pośpiechu sądu nie widać - tłumaczy Wild.

  Na zakończenie sprawy Wilda z niecierpliwością czeka Mirosław Lubiński, który także kandydował na fotel prezydenta Wałbrzycha. Przegrał jednak w drugiej turze różnicą 325 głosów i powtórzenia właśnie tej tury wyborów się domaga. Jednak nad jego wnioskiem Sąd Okręgowy w Świdnicy się pochyli, kiedy rozstrzygnięty zostanie ten Wilda...

  Jak wyjaśniał sędzia Tomasz Białek, taka decyzja została podjęta, bo jeśli pierwsza tura wyborów byłaby unieważniona, to nie będzie potrzeby, żeby rozstrzygać wniosek Mirosława Lubińskiego.
  Obaj byli kandydaci na prezydenta Wałbrzycha swoje wnioski argumentują głównie tym, że ich zdaniem w czasie wyborów korupcja wyborcza w Wałbrzychu osiągnęła ogromną skalę. W efekcie handel głosami mógł mieć wpływ na ostateczny wynik wyborów samorządowych.

  Mirosław Lubiński twierdzi również, że mogło dojść do fałszowania kart do głosowania. W drugiej turze wyborów aż 642 głosy były nieważne (w pierwszej - 794).

  Badają śledczy
  To, czy w Wałbrzychu były kupowane głosy, bada Prokuratura Okręgowa w Świdnicy. Jednak wynik prokuratorskiego śledztwa nie będzie miał wpływu na to, czy wybory w mieście zostaną unieważnione, czy też nie. Sąd, oceniając wnioski o unieważnienie wyborów, może, ale nie musi, wziąć pod uwagę dowody, które ma prokuratura. Śledczy postawili na razie zarzuty 11 osobom. Wśród nich jednemu radnemu miejskiemu - Stefanosowi Ewangielu. Pozostali podejrzani nie są związani z samorządem.

  Czy wybory samorządowe w Wałbrzychu powinny być powtórzone?

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sądy i awizo

   Grażyna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

   bardzo dziwna sprawa bo Sąd Rejonowy w Wałbrzychu wydaje wyroki zaoczne o eksmisji na podstawie niesprawdzonych tytułów własności zaocznie na bruk , i przy bijane są również wirtualne długi...rozwiń całość

   bardzo dziwna sprawa bo Sąd Rejonowy w Wałbrzychu wydaje wyroki zaoczne o eksmisji na podstawie niesprawdzonych tytułów własności zaocznie na bruk , i przy bijane są również wirtualne długi zaocznie i wystarczy dwukrotne awizo .
   Strona wyrzucająca z mieszka przy pomocy takiego sądu jest Gmina Wałbrzych ,WTBS z v2003 r.opierający
   się na dowodach własność innego podmiotu gospodarczego , Spółdzielnia Mieszkaniowa " Podzamcze".

   To pokazuje jak kpi się z Wałbrzyszan . Co może zrobić bezbronna biedna rodzina z dziećmi i osobami niepełnosprawnymi ?
   Co Kruczkowski kryje z swoich ratuszu że sąd prowadzi taką grę i poczta ?zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama