Naczelna Izba Lekarska krytykuje pakiet onkologiczny. "Tylko...

  Naczelna Izba Lekarska krytykuje pakiet onkologiczny. "Tylko utrudnia sytuację pacjentów"

  Tomasz Dereszyński (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Bartosz Arłukowicz

  Bartosz Arłukowicz ©Piotr Smolinski

  Naczelna Izba Lekarska skrytykowała obowiązujący od początku 2015 r. pakiet onkologiczny. Problemem jest m.in. tzw. zielona karta, dokument utrudniający pracę lekarzy. Ministerstwo Zdrowia nie komentuje na razie zastrzeżeń lekarzy NIL.
  Bartosz Arłukowicz

  Bartosz Arłukowicz ©Piotr Smolinski

  Minister Bartosz Arłukowicz chce poczekać z oceną funkcjonowania programu. - Po pierwszym kwartale, czyli po 90 dniach obowiązywania pakietu, będzie można całościowo go ocenić - usłyszeliśmy w piątek w ministerstwie zdrowia. Minister Bartosz Arłukowicz chce w kwietniu podsumować obowiązywanie pakietu i zaproponować ew. zmiany czy modyfikacje programu.

  Szumnie zapowiedziany pakiet onkologiczny obowiązuje od początku 2015 roku.
  Nie wszystko jednak poszło tak, jak zaplanowano. Już w trakcie obowiązywania programu lekarze sygnalizowali problemy z systemem informatycznym. Postulowali też uproszczenie karty diagnostyki i leczenia onkologicznego.

  Zdaniem szefa Federacji Porozumienie Zielonogórskie (PZ) Jacka Krajewskiego pakiet jest niedopracowany. Organizacja krytykuje szybkość jego wprowadzenia. Zdaniem PZ program zawiera mnóstwo luk i nieścisłości. Porozumienie krytykuje m.in. to, że obciążono lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej urzędniczą robotą. Zdaniem PZ za mało jest szkoleń lekarzy rodzinnych w wykrywaniu nowotworów złośliwych. PZ uważa, że wstępna diagnostyka jest podstawą dalszego leczenia.

  Zwolennicy pakietu akcentują tymczasem, że najważniejsze iż zaczął działać. Jak ocenia dr n. med. Zbigniew Pawłowicz, były dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy, sukcesem jest stworzenie jasnej drogi dla pacjenta onkologicznego, drogi bez limitowania świadczeń.

  Tymczasem zdaniem prof. Romualda Krajewskiego z Naczelnej Rady Lekarskiej na pakiecie zyskał przede wszystkim NFZ. - Pakiet zmienia sprawozdawczość, ona się poprawia. Nie ma wątpliwości, że pacjenci onkologiczni powinni być szybko leczeni i diagnozowani, ale niestety ten czas się wydłużył. Karta diagnostyki i leczenia onkologicznego skomplikowała sytuację pacjentów. Ona jest niepotrzebna, nie służy pacjentom, ani lekarzom, ale służy NFZ. Bo to NFZ skorzystał na pakiecie - powiedział w czwartek prof. Krajewski cytowany przez portal medexpress.pl.

  Według prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Macieja Hamankiewicza pakiet jak najszybciej trzeba poprawić. - Pakiet onkologiczny to eksperyment medyczno-prawny. Kolejki się wydłużyły, szczególnie u specjalistów. Wielu pacjentów chorujących na raka pakiet nie obejmuje. Pytanie, co dalej, czym możemy czekać, czy możemy żądać zmian dotyczących pakietu. Cześć zapisów trzeba poprawić. To eksperyment nieudany i nie można go w żaden sposób kontynuować - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie Maciej Hamankiewicz.

  Ministerstwo Zdrowia poinformowało Agencję Informacyjną Polska Press, że od początku roku do 12 marca wydano pacjentom w kraju 74791 zielonych kart.

  Pakiet onkologiczny miał ułatwić diagnozowanie pacjentów onkologicznych, znieść limity finansowania nowotworów, skrócić kolejki w placówkach medycznych, a zdaniem Naczelnej Izby Lekarskiej spowodował wydłużenie kolejek do gabinetów lekarzy rodzinnych i lekarzy specjalistów, spowodował utrzymanie limitów finansowania przy wielu chorobach nowotworowych lub wprowadzenie ich tam, gdzie dotąd nie występowały.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pakiet

   azaz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Czego się ludzie spodziewali po tym komuchu.Ten konował kończy wyniszczanie służby zdrowia która zapoczątkowała felczer Kopacz

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czego się dotkną..

   lelus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   PO czego się dotknie to spieprzy. Życzę im wszystkiego najgorszego. Arłukowicz to osobna historia. Ten człowiek to arogancki i nieczujący problemów służby zdrowia i ludzi chorych.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bo ten pakiet jest bublem

   Rzól (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Cały ten pakiet to bubel. Guzy nadnerczy nie wchodzą w skład pakietu. Lekarze nie mają szkoleń dotyczących optymalnego przeprowadzenia postępowania. Nie wymaga się, żeby operować zgodnie za...rozwiń całość

   Cały ten pakiet to bubel. Guzy nadnerczy nie wchodzą w skład pakietu. Lekarze nie mają szkoleń dotyczących optymalnego przeprowadzenia postępowania. Nie wymaga się, żeby operować zgodnie za standardami, tylko po prostu operować. Nie chodzi o wyleczenie, tylko pokazanie, że się leczy.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama