Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław i Kraków zaprezentują polską kulturę na paryskich targach książki Salon du livre 2015

Małgorzata Matuszewska
Mamy się czym pochwalić. Kilkadziesiąt wybitnych postaci europejskiej kultury jako goście na wrocławsko-krakowskim stoisku, udział polskich autorów w międzynarodowych debatach i spotkaniach autorskich, prezentacja kilkuset tytułów w oryginałach i przekładach, premiery literackie i zaproszenie do odwiedzenia byłej (Kraków 2000) oraz przyszłej (Wrocław 2016) Europejskiej Stolicy Kultury. Dwa polskie miasta, Wrocław i Kraków, będą wspólnie gośćmi honorowymi oraz reprezentantami polskiej kultury podczas rozpoczynającego się za tydzień, 19 marca Salon du livre 2015 w Paryżu.

Poetki: Urszula Kozioł z Wrocławia i Ewa Lipska z Krakowa, Eric-Emmanuel Schmitt – autor francuski (w Polsce jego najbardziej znana książka to Oskar i pani Róża) i Olga Tokarczuk z Wrocławia, wraz z innymi wybitnymi autorami będą reprezentować Polskę na zaczynających się 19 marca prestiżowych Międzynarodowych Targach Książki Salon du livre 2015 w Paryżu.
Salon du livre de Paris to nie tylko jedne z największych targów książki w Europie, ale i najstarsze i największe wydarzenie ekspozycyjne świata frankofońskiego.

– Książka będzie jednym z motywów przewodnich 2016 roku – podkreślił Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, podczas dzisiejszej (12 marca) konferencji prasowej w ratuszu. – Targi książki są istotnym elementem promowania kultury narodowej – dodał Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki. – Na najważniejszych targach książki od pewnego czasu liczy się nie tylko prezentowanie krajów, ale ważnych miast. My pokazujemy Europejskie Stolice Kultury: Kraków, będący ESK w 2000 roku i Wrocław – przygotowujący się do ESK w przyszłym roku – stwierdził.

Duże stoisko zostanie podzielone na dwie części: w jednej będą sprzedawane najlepsze książki polskie w przekładach na język francuski i po polsku, w drugiej z czytelnikami będą rozmawiać pisarze. Zaprezentowana zostanie francuskojęzyczna wersja słynnego portretu Wrocławia – Mikrokosmosu Normana Daviesa, a prof. Davies będzie gościem targów. W dyskusji Europa nieobecna rozmawiać będą: Jurij Andruchowycz z Ukrainy, pierwszy laureat Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus, Daniel Beauvois – francuski historyk, pochodzący z Bielawy Hubert Klimko-Dobrzaniecki.

W Paryżu przypomnimy wielkich, nieżyjących poetów: Wisławę Szymborską, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza. Nie zabraknie też znanych autorów kryminałów: Marka Krajewskiego – wrocławskiego autora opowieści retro, Hervé Le Corre z Francji, Zygmunta Miłoszewskiego (twórcę kryminałów o prokuratorze Teodorze Szackim). – Targi odwiedza specyficzna grupa ludzi, czytających książki. Nie mieliśmy problemu z zaproszeniem tłumaczy, humanistów francuskich znających się na polskiej kulturze – uśmiechnął się Irek Grin, kurator ds. literatury i czytelnictwa Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 oraz koordynator programu Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016. Wydany został także katalog Opowieść o dwóch miastach. Wrocław – Kraków 2015 – w Paryżu będzie dostępny po polsku, francusku i angielsku.

ZOBACZ cały program Międzynarodowych Targów Książki Salon du livre 2015

– Budżet prezentacji Krakowa i Wrocławia to 231 tys. euro, z czego 60 proc. pokryje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a resztę po połowie (ok. 69 tys. euro) zapłacą Kraków i Wrocław – mówił Rafał Dutkiewicz.
Zdjęcia: Paweł Relikowski, wizualizacje: materiały prasowe Biura Festiwalowego Impart 2016

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wrocław i Kraków zaprezentują polską kulturę na paryskich targach książki Salon du livre 2015 - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska