Legnica/Głogów: Powołają do życia konwent samorządowców

  Legnica/Głogów: Powołają do życia konwent samorządowców

  Zygmunt Mułek

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W środę w legnickim starostwie powiatowym Rafał Jurkowlaniec, marszałek województwa donośląskiego, zaproponował powołanie do życia konwentu samorządowców z Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego.
  Górnictwo, hutnictwo i rolnictwo to główne branże regionu

  Górnictwo, hutnictwo i rolnictwo to główne branże regionu ©Piotr Krzyżanowski

  - Byłoby to forum, podczas którego można ustalać wspólną strategię działania - mówi marszałek Jurkowlaniec. - Konwent byłby także partnerem do rozmów z wojewodą dolnośląskim.

  Co mógłby wywalczyć konwent? Chociażby mieć wpływ na podział unijnych pieniędzy, współpracować przy strategii województwa i przede wszystkim zajmować stanowisko w ważnych sprawach lokalnych i ogólnokrajowych.

  - Wzorcem dla takiej współpracy jest konwent samorządowców regionu jeleniogórskiego - dodawał marszałek. - Oni już od wielu lat dobrze funkcjonują. Na spotkanie z marszałkiem nie przybyli prezydenci największych miast LGOM, czyli Legnicy i Lubina. Przyjechał za to prezydent Głogowa Jan Zubowski.


  - Już w styczniu część samorządowców spotkała się w Lubinie - przypominał prezydent Zubowski. - Wówczas zajęliśmy stanowisko w sprawie drogi S3. W poniedziałek spotykamy się u prezydenta Legnicy Tadeusza Krzakowskiego. I tutaj będą prowadzone rozmowy nad kształtowaniem się konwentu. Ważne będzie znalezienie kompromisu, bo przecież wiadomo, że reprezentujemy różne opcje polityczne - dodał.
  Starosta legnicki Jarosław Humenny przyznawał, że konwent to dobry pomysł. - W jedności siła - przekonywał. Podczas spotkania padła też propozycja, by konwent poszerzyć o powiaty złotoryjski i jaworski, które współpracują z jeleniogórskim.

  - Trzeba działać razem - mówił Zenon Kasprzak, były starosta legnicki, a obecnie wójt gminy wiejskiej Chojnów. - Pieniądze idą tylko na metropolie, a możemy to przecież zmienić. Uważam, że jako konwent na początek powinniśmy wypracować stanowisko w sprawie odkrywki i drogi S 3.

  Zenon Kasprzak przypominał, że niedawno starostwo złotoryjskie wyremontowało drogę od Wojcieszowa, jednak tylko do granic swojego powiatu. - Ale po naszej stronie zostało zaledwie 400 metrów dziurawej jezdni. Gdyby działał konwent, to wiedzielibyśmy o tej inwestycji i droga byłaby zrobiona w całości - zapewniał.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama