We Wrocławiu, pod Wrocławiem i na Dolnym Śląsku kobiety...

  We Wrocławiu, pod Wrocławiem i na Dolnym Śląsku kobiety sobie nie porządzą (RAPORT)

  Marcin Walków

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W tym damskim gronie w roli rządzącej dała się już poznać Iwona A. Łebek (po lewej), wójt Długołęki, dla której to już piąta kadencja.
  1/2
  przejdź do galerii

  W tym damskim gronie w roli rządzącej dała się już poznać Iwona A. Łebek (po lewej), wójt Długołęki, dla której to już piąta kadencja. ©Pawel Relikowski / Gazeta Wroclawska

  Tylko jedna kobieta wśród prezydentów miast na Dolnym Śląsku. Tylko 5 kobiet wśród szefów 35 podwrocławskich gmin. W Radzie Miejskiej Wrocławia panie zdobyły 12 z 37 mandatów, a wśród czterech zastępców prezydenta Rafała Dutkiewicza jest jedna kobieta. Czy kobiet w polityce i samorządach powinno być więcej?
  Po ostatnich wyborach samorządowych liczba kobiet stojących na czele 35 podwrocławskich gmin wzrosła o 25 proc. Wynik wydaje się imponujący. W praktyce zaś oznacza, że liczba kobiet wójtów i kobiet burmistrzów wzrosła z 4 do 5.

  W tym damskim gronie w roli rządzącej dała się już poznać Iwona A. Łebek, wójt Długołęki, dla której to już piąta kadencja. Teresa Olkiewicz, wójt Udanina, rozpoczęła szefowanie w gminie już trzeci raz.
  Burmistrz Strzelina, Dorota Pawnuk, została wybrana na drugą kadencję. Do tego grona dołączyły też debiutantki na tym stanowisku: Agnieszka Wersta, nowa wójt Zawoni, i Jolanta Krysowata-Zielnica, wójt gminy Wińsko.

  - Bardzo mnie dziwi, że jest nas tylko pięć - mówi Teresa Olkiewicz. Jej zdaniem kobieta wójt w niczym nie ustępuje mężczyźnie na tym samym stanowisku. - Wręcz przeciwnie, jesteśmy o wiele bardziej gospodarne i mamy głowę do załatwiania wielu spraw jednocześnie - tłumaczy.

  Iwona A. Łebek wspomina, że gdy 15 lat temu zasiadła w fotelu wójta, koledzy patrzyli na nią z góry. - Nieraz musiałam pokazać swój charakter, żeby zaczęli traktować mnie poważnie - dodaje szefowa gminy Długołęka.

  Wszystkie panie przyznają, że oficjalnych obchodów Dnia Kobiet w urzędzie nie będzie. Ale pracujący w nich mężczyźni stają na wysokości zadania i pamiętają w tym dniu o płci pięknej.

  Panie natomiast nie zapominają o mieszkankach swoich gmin. Dorota Pawnuk w Strzelinie co roku organizuje koncert na Dzień Kobiet. O godz. 15.30 w Strzelińskim Ośrodku Kultury wystąpi Magdalena Zawartko Quartet z programem "O kobietach". W Długołęce tradycją jest już Gminny Dzień Kobiet. W tę niedzielę odbędzie się w budynku nowego przedszkola w Długołęce przy ul. Szkolnej 40. Na panie czekają bezpłatne zabiegi upiększające, sesja zdjęciowa, porady wróżki i liczne konkursy z nagrodami.

  Dla Agnieszki Wersty będzie to pierwszy Dzień Kobiet w roli wójta gminy Zawonia. Jesienią wygrała wybory. W drugiej turze pokonała Roberta Borczyka, zdobywając 54 proc. głosów. Wcześniej była gminną radną. Nie planuje jednak żadnego świętowania w urzędzie. Poniedziałek i piątek to normalne dni pracy - podkreśla.

  - A czy nasi panowie coś wymyślą - my, kobiety, w to nie ingerujemy - uśmiecha się pani wójt.

  Dodać trzeba, że mężczyźni w urzędach gmin stają na wysokości zadania i przypominają swoim szefowym o ich święcie. Dobrze wie o tym Iwona Agnieszka Łebek, która już piątą kadencję jest wójtem Długołęki.

  - Panowie urzędnicy dbają, by każda z pań była obdarowana kwiatkiem. A my zawsze rewanżujemy się im na Dzień Mężczyzn - mówi pani wójt.

  CZYTAJ WIĘCEJ NA KOLEJNEJ STRONIE
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To

   Niech się starają (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   przecież ustawianie parytetów dla kobiet lub innych nie mężczyzn.... to obraza tychże.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   oj niestety

   myślący (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

   są instytucje gdzie rządzą od lat
   tylko współczuć rządzonym ........

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Uczciwe wybory

   Długołęka... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Życzymy Paniom, żeby charakter zawsze oznaczał trzymanie się prawa.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama