Coraz więcej samobójstw w regionie. Ludzie odbierają sobie...

  Coraz więcej samobójstw w regionie. Ludzie odbierają sobie życie po dopalaczach

  Artur Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  zdjęcie ilustracyjne
  1/4

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Jaroslaw Jakubczak / Polskapresse

  Na Dolnym Śląsku przybywa prób samobójczych. Niestety także tych skutecznych. Desperaci odbierają sobie życie po narkotykach, alkoholu oraz popularnych dopalaczach. Szczególnie dramatycznie wyglądają statystyki na terenie powiatu wałbrzyskiego. Z czego to wynika? Jak pomóc potencjalnym samobójcom? Z psychiatrą rozmawia na ten temat Artur Szałkowski.
  Od początku 2015 r. wzrosła liczba samobójstw wśród mieszkańców powiatu wałbrzyskiego. Tylko w ciągu dwóch pierwszych tygodni lutego odnotowano 12 przypadków skutecznego targnięcia się na własne życie. Z czego wynikają te dramatyczne statystyki?
  - Wzrost liczby samobójstw nie dotyczy tylko powiatu wałbrzyskiego, jest to problem ogólnopolski. W naszym regionie dotyczy głównie osób, które miały problemy z alkoholem, narkotykami lub tzw. dopalaczami. Nie ma jednak reguły. Odnotowywane są także przypadki samobójstw z powodu problemów rodzinnych, a ostatnio coraz częściej także finansowych.

  Kinga Kowalewska, lekarz psychiatra ze szpitala im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu: Czasami wystarcza kilka dni i kilka wizyt u lekarza psychiatry, by pacjent odzyskał równowagę. W przypadku ciężkich depresji, psychoz, proces leczenia trwa zdecydowanie dłużej.

  Jakiego rodzaju zachowania potencjalnych samobójców powinny budzić niepokój i być sygnałem ostrzegawczym dla otoczenia, że z taką osobą dzieje się coś złego?
  - Niepokój otoczenia powinny budzić wypowiedzi takich osób w stylu: "lepiej by było, gdyby mnie nie było", czy "chyba się zabiję". Sygnałem ostrzegawczym powinno być także inne od dotychczasowego zachowanie potencjalnego samobójcy. Zachowanie to może objawiać się np. wybuchami nieuzasadnionej agresji lub próbami odizolowania się od otoczenia, zamknięcia się w sobie. W tego typu przypadkach trzeba podjąć próbę rozmowy z taką osobą. Próbować dociec jakie ma problemy. Wytłumaczyć, że można je rozwiązać. Próbować namówić na wizytę u lekarza specjalisty. Problem samobójstw dotyczy osób z trzech grup. Pierwsza to osoby ze schorzeniami i zaburzeniami psychicznymi. Drugą grupę stanowią osoby borykające się z jakimś problemem, który je przerasta. Dotyczy to np. kłopotów rodzinnych, czy problemów finansowych. Trzecią grupę stanowią osoby uzależnione od alkoholu, narkotyków i innych substancji takich jak dopalacze.

  Ilu niedoszłych samobójców trafia miesięcznie do lekarzy specjalistów pracujących w poradni zdrowia psychicznego i oddziałach psychiatrycznych szpitala w Wałbrzychu?
  - Miesięcznie odnotowujemy około 20-30 takich przypadków. Najwięcej ma związek z alkoholem, narkotykami i dopalaczami, które są szczególnie niebezpieczne. Wiemy jak na organizm człowieka działają konkretne narkotyki, jak wygląda zatrucie organizmu po ich zażyciu i jak przebiega proces detoksykacji. Natomiast niewiele wiemy o składzie tzw. dopalaczy. Silnie uzależniają zwłaszcza młode osoby. Po ich zażyciu mają psychozy, które mogą prowadzić do targnięć się na życie. Wiele prób samobójczych jest także zwrócenia uwagi na swój problem i wołaniem o pomoc.

  Niestety w naszym kraju większość społeczeństwa wciąż negatywnie postrzega i piętnuje osoby, które sięgają po pomoc lekarza psychiatry lub psychologa.
  - Dlatego idealnym rozwiązaniem byłoby rozwinięcie lecznictwa środowiskowego. Lekarze specjaliści mogliby docierać do pacjentów bezpośrednio w ich środowisku domowym. Prowadzenie procesu leczenia w takich warunkach daje dużo lepsze rezultaty niż wyrywanie pacjenta z jego środowiska i leczenie szpitalne. Niestety problem z leczeniem środowiskowym w naszym kraju polega na tym, że mamy zbyt małą kadrę lekarzy specjalistów i na jego realizację brakuje pieniędzy. Przy leczeniu środowiskowym istnieje konieczność tworzenia grup wsparcia, które są potrzebne w momentach kryzysowych. Musiała by być także rozwinięta współpraca pomiędzy lekarzami i pracownikami ośrodków pomocy społecznej, którzy są na bieżąco z problemami swoich podopiecznych.

  Jak na tle kraju prezentuje się Wałbrzych pod względem zapewnienia specjalistycznej pomocy lekarskiej dla osób z zaburzeniami psychicznymi, które kończą się próbami samobójczymi?
  - W Wałbrzychu na terenie dawnego szpitala im. Batorego działa oddział psychiatryczny stacjonarny tzw. zamknięty, który obejmuje swoim zasięgiem pacjentów z terenu całego byłego województwa wałbrzyskiego. Całodobowa dyżuruje w nim lekarz psychiatra. Z uzyskaniem pomocy nie ma więc problemu. Po opuszczeniu oddziału stacjonarnego pacjenci mogą uzyskać pomoc i wsparcie również na oddziałach pobytu dziennego . Są dwa takie oddziały, jeden dla osób dorosłych i drugi dla dzieci i młodzieży. Pacjenci do oddziałów przyjmowani są na podstawie skierowania do szpitala psychiatrycznego. Osoby potrzebujące pomocy lekarzy specjalistów mogą się natomiast zgłosić bez skierowania do działającej na terenie szpitala poradni zdrowia psychicznego. Z początkiem 2015 r. uruchomiona została także poradnia leczenia uzależnień dzieci i młodzieży. Jeśli chodzi o mieszkańców Wałbrzycha nie mają problemów z dostępem do specjalistycznej pomocy lekarzy psychiatrów. Dzięki temu, że autobusy wałbrzyskiej komunikacji miejskiej zaczęły docierać także do gmin powiatu wałbrzyskiego, ułatwiony został dostęp do lekarzy specjalistów dla pacjentów.

  Jak długi jest proces leczenia osób z zaburzeniami psychicznymi, których efektem mogą być próby samobójcze?
  - Czasami wystarcza kilka dni i kilka wizyt u lekarza psychiatry, by pacjent odzyskał równowagę. W przypadku ciężkich depresji, psychoz, proces leczenia trwa zdecydowanie dłużej. Tak jak mówiłam już wcześniej, najlepsze efekty daje leczenie środowiskowe pacjenta.

  Rozmawiał: Artur Szałkowski

  Czytaj także

   Komentarze (63)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sprostowanie

   Specjalista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ośrodek psychiatrii w Wałbrzychu przyjmuje pacjentów ze wszystkich ościennych powiatów. Głównie z terenów byłego województwa wałbrzyskiego terenów m.in Kłodzka, Dzierżoniowa, Świdnicy czy też...rozwiń całość

   Ośrodek psychiatrii w Wałbrzychu przyjmuje pacjentów ze wszystkich ościennych powiatów. Głównie z terenów byłego województwa wałbrzyskiego terenów m.in Kłodzka, Dzierżoniowa, Świdnicy czy też Kamiennej Góry. Szpital nie prowadzi statystyk i nie można pisać że to z powiatu wałbrzyskiego. Gdyż szpital ma swój zasięg na terenie byłego województwa wałbrzyskiego. Wszystkie przypadki są kierowane na Wałbrzych. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ordynator p.Szurmińska.oddział psychiatryczny w szpitalu im.Sokołowskiego w Wałbrzychu

   Błażej Michałowski Dzierżoniów mail. wpaszczyj@gmail.com (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Ją też mam ochotę popełnić samobójstwo z uwagi nie na branie jakiegoś świństwa lecz absurdalność ją możliwą chyba tylko w Polsce. Dlaczego nie mogę uzyskać wypisy z tego chłodnego oddz.psychuszki...rozwiń całość

   Ją też mam ochotę popełnić samobójstwo z uwagi nie na branie jakiegoś świństwa lecz absurdalność ją możliwą chyba tylko w Polsce. Dlaczego nie mogę uzyskać wypisy z tego chłodnego oddz.psychuszki Wałbrzych? Przebywał em na tym oddziale do 29-tego września tego roku2015 i do dzisiaj 26 10 2015r. P.ordynator Szurmińska nie raczy sporządzić wypisy.??!!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ptryk

   patryk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Zalegalizujcie marihuane nikt nie bedzie siegal po dopolacze i do tego bedize czerpac dochody wy zlodzieje z panstwa


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Święta racja

   Błażej Michałowski Dzierżoniów mail. wpaszczyj@gmail.com (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Badura totalną!!!.Marihuana jest lekiem którego nasze kochane rządy świadomie pojawiają miliony chorych!
   Przecież to dla państwa interes! Komu więc k...a aż tak zależy by truć własny naród...rozwiń całość

   Badura totalną!!!.Marihuana jest lekiem którego nasze kochane rządy świadomie pojawiają miliony chorych!
   Przecież to dla państwa interes! Komu więc k...a aż tak zależy by truć własny naród chemicznymi świństwami??
   Odpowiedzieć sobie sami!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a ja tam myślę,że te używki tylko zwalniają hamulce

   gg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 1

   a myśli samobójcze ci ludzie mieli od dawna.Życie w tym kraju to z dnia na dzień większy idiotyzm

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I dobrze

   po co biorą to gó.no (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 10

   idioci sami się wyeliminują

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wałbrzych-Wrocław

   bam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10

   artykuł o Wałbrzychu a na zdjeciu widnieje GAJ we wWroclawiu

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   po dopalaczach?

   antyanty (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 4

   ja jednak myślę że ludzie odbierają sobie życie po Balcerowiczu, nie po dopalaczach

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wina parówek, dopalaczy, Tuska, piwa koncernowego itd

   Passion (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

   Żyjemy w rzeczywistości najtańszych pseudoproduktów i ludziom mózgi ten paździerz lasuje

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   samo

   życie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 2

   po jakich dopalaczach, żyć się nie da w tym Kraju, a z każdym rokiem jest coraz gorzej...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zamknac te punkty z dopalaczami!!!!!!!!

   ewcia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

   na co czekacie????az mlodzi lusdzie wykoncza sie od tych dopalaczy a wy bedziecie bezradnie rozkladac rece????zamknijcie w koncu te punkty z dopalaczami !!!!!!!do cholery jasnej gdzie my...rozwiń całość

   na co czekacie????az mlodzi lusdzie wykoncza sie od tych dopalaczy a wy bedziecie bezradnie rozkladac rece????zamknijcie w koncu te punkty z dopalaczami !!!!!!!do cholery jasnej gdzie my zyjemy????????zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Typowo kobiecy sposób myślenia...

   obiektywny... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Dlaczego zamykać, dlaczego zabraniać??? Alkohol jest ogólnie dostępny, a ma przybliżony wpływ na ludzki organizm jak dopalacze. Po drugie jeśli młodzież (edukowana w szkole na temat środków...rozwiń całość

   Dlaczego zamykać, dlaczego zabraniać??? Alkohol jest ogólnie dostępny, a ma przybliżony wpływ na ludzki organizm jak dopalacze. Po drugie jeśli młodzież (edukowana w szkole na temat środków narkotycznych) nadal twierdzi że im nic nie może się stać, z takiego czy innego powodu to jest problem ich rodziców, że nie potrafią wychować i odpowiedni edukować swoich dzieci! Jeśli pewnej wiedzy nie wyniesie się z domu, to nie tylko psychotropy są zagrożeniem, ale wszystko co nas otacza. Odpowiedzialni młodzi ludzi będą omijać takie używki szerokim łukiem a idioci sami się wyelimnują...smutne (nie dla mnie) ale prawdziwe...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Łatwo mówić

   trudniej zrealizować (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Prawo w demokratycznym kraju nie przewiduje likwidacji punktu handlowego, który nie naruszył przepisów. A zdefiniowanie dopalaczy w ustawie też nie jest takie proste. Próbowali na podst. składu...rozwiń całość

   Prawo w demokratycznym kraju nie przewiduje likwidacji punktu handlowego, który nie naruszył przepisów. A zdefiniowanie dopalaczy w ustawie też nie jest takie proste. Próbowali na podst. składu chemicznego, to okazało się, że producenci dopalaczy są przygotowani i mają w zapasie kilka innych substancji o zbliżonym działaniu.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama