Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Czemu przy budowie kanalizacji nie buduję się od razu chodników?

Marcin Walków
Budowa kanalizacji na Pawłowicach, zdjęcie ilustracyjne
Budowa kanalizacji na Pawłowicach, zdjęcie ilustracyjne Fot. Janusz Wojtowicz / Polskapresse
- Niedawno rozpoczęła się budowa kanalizacji na osiedlu Lipa Piotrowska, co wiąże się z przebudową głównej ulicy Pełczyńskiej. Dlaczego przy okazji przebudowy tej ulicy nie wybuduje się chodników? Czy w ogóle kiedykolwiek planowane jest wybudowanie chodników i dróg dla rowerów wzdłuż tej ulicy oraz połączenie osiedla ciągami pieszo-rowerowmymi z obwodnicą śródmiejską oraz z sąsiadującym osiedlem Świniary? - pisze nasza Czytelniczka, Katarzyna Tomaszewska. Odpowiedzi szukał reporter Gazety Wrocławskiej, Marcin Walków:

- Codziennie przejeżdżam przez osiedle Lipa Piotrowska, praktycznie brak na nim chodników, mimo że przez sam środek przebiega bardzo ruchliwa droga wojewódzka nr 342. Piesi muszą brodzić w błocie lub ryzykować potrzącenie przez samochody, autobusy i ciężarówki - dodaje nasza Czytelniczka. Katarzyna Tomaszewska pisze też, że miasto zapowiedziało budowę chodnika po jednej stronie odcinka ulicy.

Ewa Mazur, z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta, potwierdza, że chodnik wzdłuż ulicy Pełczyńskiej powstanie - z obu stron ulicy. Ale rzeczywiście, nie na całej jej długości i bez połączenia z Obwodnicą Śródmiejską.

- W ramach projektu budowy kanalizacji na obszarze 11 osiedli, powstaną chodniki na odcinku ulicy Pełczyńskiej od ul. Kominiarskiej do numeru 153 - wyjaśnia. Chodniki będą miały szerokość od 1,25 do 2 m.

W najbliższych latach miasto nie planuje też budowy drogi rowerowej. - Prawdopodobnie z uwagi na brak miejsca, na co wskazuje chociażby szerokość chodnika miejscami do 1,25 m - dodaje Mazur.

Rzeczniczka ZDiUM wyjaśnia też, czym miasto kieruje się, podejmując decyzje o budowie chodników. - Podstawowym kryterium jest tzw. ważność komunikacyjna danego chodnika. Czyli to, jakie jest obciążenie ruchem pieszym, połączenie z innymi chodnikami, skomunikowanie z przejściami dla pieszych przez jezdnię, przystankami komunikacji miejskiej, punktami użyteczności publicznej i tak dalej - mówi Ewa Mazur. Ale istotne są też kwestie własności ziemi - działka, która nie jest własnością gminy, może być przeszkodą. Chodnika nie można też wykonać na odcinku drogi, który nie jest wyposażony w kanalizację deszczową. - Woda opadowa spływa na skutek wyprofilowania drogi na pobocza i stamtąd do rowów melioracyjnych, jeśli takowe w danym miejscu przebiegają - dodaje.

Ewa Mazur podkreśla, że projekt budowy kanalizacji na 11 osiedlach jest ważny nie tylko ze względów sanitarnych. - Ale przede wszystkim ze względu na możliwości stworzenia utwardzonych dróg, chodników, budowy oświetlenia - wyjaśnia. Program ten obejmuje Osobowice, Zakrzów, Pawłowice, Zgorzelisko, Polanowice, Sołtysowice, Bieńkowice, Kowale, Widawa, Lipa Piotrowska oraz część osiedla Ratyń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska