Sąsiadka wyłudziła od chorej kobiety działkę wartą 200 tys....

  Sąsiadka wyłudziła od chorej kobiety działkę wartą 200 tys. zł?

  Joanna Labuda

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  3 grudnia 2010 roku Urszula Kaczmarek miała podpisać testament. Kobieta była w podeszłym wieku (84 l.), miała zaburzenia pamięci i problemy emocjonalne. Z pomocą pospieszyła jej sąsiadka, która umówiła notariusza i zabrała ją na spotkanie. Jak się okazało, kobieta podpisała w ten dzień dwa dokumenty. Testament, w którym cały swój majątek przepisała córce Arlecie oraz akt notarialny, w którym na rzecz sąsiadki dożywotnio zrzekła się działki na Górczynie wartej około 200 tysięcy złotych.
  Pięć lat temu Urszula Kaczmarek (na zdjęciu z synem) na rzecz sąsiadki zrzekła się działki. Według biegłych nie działała świadomie

  Pięć lat temu Urszula Kaczmarek (na zdjęciu z synem) na rzecz sąsiadki zrzekła się działki. Według biegłych nie działała świadomie ©archiwum rodzinne

  - Ta kobieta wykorzystała chorobę mamy i ją okradła. Akt notarialny został podłożony u "zaprzyjaźnionego" notariusza. Mama nie miała o tym pojęcia - przekonuje Krzysztof Kaczmarek, syn pokrzywdzonej.

  Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez sąsiadkę Urszuli Kaczmarek wpłynęło do prokuratury 30 marca 2011 roku. Choć przesłuchano w tej sprawie szereg świadków, postępowanie umorzono. Krzysztof Kaczmarek zaskarżył decyzję prokuratury do sądu, który uznał jego zażalenie za zasadne.

  - Prokurator źle ocenił opinie biegłych psychiatrów i psychologów o stanie zdrowia pokrzywdzonej. Sąd uznał, że należy przyjrzeć się sprawie raz jeszcze - tłumaczy Aleksander Brzozowski, rzecznik Sądu Okręgowego w Poznaniu.


  Opinie biegłych były jednoznaczne: "Otępienie oraz upośledzenie w stopniu umiarkowanym skutkowały uzewnętrznieniem zachowań wskazujących na niemożność podejmowania przez pokrzywdzoną czynności prawnych" - czytamy w pismach. Dodatkowo biegli stwierdzili, że zaburzenia były widoczne dla otoczenia kobiety.

  - Sąsiadka wykorzystała zaufanie i ułomność schorowanej osoby. Kto tak robi? - pyta Krzysztof Kaczmarek.
  Urszula Kaczmarek zmarła w 2012 roku. Jak opowiadają jej dzieci, do końca zamartwiała się o to, co stanie się z działką, na której spędziła prawie całe życie.

  1 »

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama