Kontrowersje wokół in vitro. PiS: W tym kształcie ustawa nie...

  Kontrowersje wokół in vitro. PiS: W tym kształcie ustawa nie powinna zostać przyjęta [VIDEO]

  Krzysztof Marczyk (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Kontrowersje wokół in vitro. PiS: W tym kształcie ustawa nie powinna zostać przyjęta [VIDEO]

  ©Fot. Wojciech Barczyński

  Projekt ustawy o in vitro budzi w Polsce wiele kontrowersji. Premier Ewie Kopacz zależy, by regulacje zostały zatwierdzone jeszcze za jej kadencji. Na przeszkodzie, poza opozycją, mogą jednak stanąć posłowie Platformy Obywatelskiej.
  Kontrowersje wokół in vitro. PiS: W tym kształcie ustawa nie powinna zostać przyjęta [VIDEO]

  ©Fot. Wojciech Barczyński

  W środę odbyło się zamknięte posiedzenie klubu PO, podczas którego premier Ewa Kopacz miała przekonywać najbardziej konserwatywnych członków partii do ustawy o in vitro. Szefowej rządu zależy, by projekt został przegłosowany jeszcze za jej kadencji, stąd dyskusja wewnątrz klubu. Po spotkaniu Ewa Kopacz wyjawiła, że odpowiedzi na pytania posłów "rozwiały wątpliwości na tyle, że ci którzy zabrali głos, później o nic nie dopytywali".  Źródło: AIP/x-news


  Wsparciem dla Ewy Kopacz był Bartosz Arłukowicz, minister zdrowia, który powiedział, że dyskusje były merytoryczne i przebiegały w spokojnej atmosferze, a środowe spotkanie na pewno nie było ostatnim. - To naturalne, że posłowie mają różną wrażliwość. Najważniejsze, by rozwiać wszystkie wątpliwości - podkreślił szef resortu zdrowia w rozmowie z dziennikarzami.

  Wątpliwości nie brakuje opozycji, dla której obecny kształt ustawy jest nie do zaakceptowania. - Mam nadzieję, że ponownie znajdzie się większość tak zwanych konserwatystów w PO, którzy nie dopuszczą do jej przyjęcia - powiedział Andrzej Jaworski w rozmowie z dziennikarzem Agencji Informacyjnej Polska Press (AIP). Poseł PiS zwrócił uwagę na kilka podstawowych problemów. - Wszystko zależy od tego jak traktujemy etykę i moralność, czyli tak zwane wartości wyższe. Jeżeli podchodzimy do tych spraw poważnie to musimy przyjąć, że ludzkie życie zaczyna się od momentu poczęcia, czyli złączenia się plemnika z komórką jajową. Tymczasem projekty, które są przedstawiane pozwalają, by po pierwsze dochodziło do niszczenia zarodków. Po drugie, żeby te zapłodnione jajeczka mogły być dowolnie, nazwijmy to, rozdawane według własnego widzimisię, nawet nie lekarzy, tylko instytucji, które tym procederem będą kierować - dodał Jaworski.

  Poseł Prawa i Sprawiedliwości zwrócił też uwagę, że większość osób stara się pozyskać informacje na temat swoich biologicznych rodziców bez względu na ich historię. - To jedno z podstawowych praw człowieka, o którym mówią międzynarodowe organizacje. Z kolei ustawodawstwo, które proponuje PO, taką możliwość wyklucza i ten problem też należy rozważyć - podkreślił Andrzej Jaworski w rozmowie z AIP.

  Projekt ustawy ma trafić do Sejmu jeszcze w marcu. Małgorzata Kidawa-Błońska, rzeczniczka rządu twierdzi, że jest on bardzo dopracowany, dzięki czemu posłowie, którzy wciąż mają wątpliwości, powinni ostatecznie zagłosować za in vitro. Zupełnie inne odczucia przejawia Andrzej Jaworski z PiS-u. - Są osoby wrażliwe, są osoby mniej wrażliwe i są osoby zupełnie niewrażliwe. Mam nadzieję, że w Sejmie będzie większość osób bardziej wrażliwych i wrażliwych - powiedział dziennikarzowi AIP.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Punkt widzenia

   Zgłoś naruszenie treści

   Do tej pory bezmyślnie robiłem omleta , dzięki posłom opozycji uświadomiłem sobie , że morduje kurczaki nienarodzone !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   in vitro

   jon (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   żyjącymi niech się lepiej zajmą

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama