Ważne
  Proces Dżohara Carnajewa. Adwokat: Jest winny, ale był pod...

  Proces Dżohara Carnajewa. Adwokat: Jest winny, ale był pod silnym wpływem brata

  Wojciech Rogacin / AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Na rozpoczętym w środę procesie zamachowca z Bostonu Dżohara Carnajewa jego adwokat powiedziała, iż jest on winny dokonania zamachu, ale działał pod wpływem starczego brata - relacjonuje rozprawę BBC.
  Do zamachu doszło w kwietniu 2013 roku, w dniu maratonu w Bostonie, tradycyjnie gromadzącego tysiące ludzi. Bracia Dżohar i Tamerlan Carnajewowie, pochodzący z Kaukazu i od lat mieszkający w Stanach Zjednoczonych zdetonowali domowej roboty bombę w tłumie czekającym na mecie maratonu. W naczyniach ciśnieniowych bracia umieścili ładunki wybuchowe oraz kawałki metalu. Bomby umieścili w koszach na śmieci i zdalnie zdetonowali. Zginęły wówczas trzy osoby, w tym ośmioletni chłopiec, a setki zostały rannych. Wiele z nich straciło kończyny.

  Tamerlan Carnajew został zastrzelony podczas pościgu policyjnego. Dżohara schwytano żywego. Postawiono mu ponad 30 zarzutów związanych z zamachem. Jeśli zostanie uznany winnym, grozi mu kara śmierci.

  21-letni dziś mężczyzna nie przyznaje się do winy - donosi BBC. Jak podaje stacja, winę tę uznał obrońca oskarżonego, już na początku swej mowy, co wprawiło sąd w zdumienie. - To był on - zaczęła swoją mową Judy Clarke, adwokat Carnajewa, która - jak donosi BBC - jest uznanym prawnikiem mającym na koncie obronę wielu znanych podejrzanych w przeszłości. Dodała, że nie zamierza pomijać winy młodszego z braci Carnajewów w tym "bezsensownym, straszliwie błędnym akcie", ale stwierdziła, iż to starszy brat zmusił Dżohara do udziału w zamachu.

  Wcześniej głos zabrał oskarżyciel, który mówił, że Dżohar Carnajew "przyszedł na miejsce zbrodni ze śmiercią w sercu". Jak podaje BBC, oskarżyciel dodał, że zamachowcy celowo użyli bomb takich, jakich używają terroryści, by spowodować jak najwięcej okaleczeń i wywołać krwawy spektakl.

  Zamach w Bostonie był największym terrorystyczny aktem w USA od czasu zamachów z 11 września 2001 roku.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo