Po kawałku rozprzedają zabytkowy Stadion Olimpijski....

  Po kawałku rozprzedają zabytkowy Stadion Olimpijski. Konserwator i miasto umywają ręce

  Weronika Skupin

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Po kawałku rozprzedają zabytkowy Stadion Olimpijski. Konserwator i miasto umywają ręce

  ©fot. Paweł Relikowski

  Akademia Wychowania Fizycznego po kawałku wyprzedaje tereny w zabytkowym kompleksie Stadionu Olimpijskiego. Najpierw dawny basen został sprzedany deweloperowi budującemu tanie mieszkania, teraz pod młotek idzie boisko do baseballa. W jego miejscu może powstać np. hotel. Uczelnia tłumaczy, że w ten sposób reperuje swój budżet. A konserwator zabytków umywa ręce mówiąc, że nie może zabronić budowy hotelu czy apartamentowców. Miasto również nie stanęło w obronie kompleksu. Nie skorzystało z prawa pierwokupu działek.
  Po kawałku rozprzedają zabytkowy Stadion Olimpijski. Konserwator i miasto umywają ręce

  ©fot. Paweł Relikowski

  Sonda

  Czy miasto powinno skorzystać z prawa pierwokupu i przejąć tereny sprzedawane przez AWF?

  Dawny basen już kilka miesięcy temu kupiła od Akademii Wychowania Fizycznego firma deweloperska. Oficjalnie nie ogłosiła jeszcze swoich planów związanych z terenem w kompleksie Stadionu Olimpijskiego, ale niemal pewne jest że zbuduje tu tanie, małe mieszkania. Podobne do tych w które zamieniła już dawny hotel asystenta obok mostu Szczytnickiego.

  Uczelnia już szuka kupca na kolejną działkę w historycznym kompleksie Stadionu Olimpijskiego.
  Teraz chodzi o boisko baseballowe, położone wśród drzew od strony alei Paderewskiego. Z boiska korzystały dotąd zawodniczki softballu z klubu Hrabiny Softball Wrocław i baseballiści klubu KSB Wrocław.

  – Kiedy uczelnia zakończyła prowadzenie fakultetu z softballu i baseballu, obawialiśmy się że może się stać coś złego z tym obiektem. Teraz ten czarny sen się spełnia. Dla nas to ogromna strata, to miejsce kultowe. W 1990 roku legenda dyscypliny, Stanley Musiał, przyjechał do Wrocławia i to boisko otworzył. Wszystkie pokolenia wrocławskich baseballistów się tam wychowały. Kiedyś sami wyremontowaliśmy boisko i od tego czasu mogliśmy z niego korzystać bezpłatnie. Ucieszymy się więc z każdego nierozstrzygniętego przetargu – mówi Piotr Duszeńko, prezes KSB Wrocław.

  W miejscu likwidowanego boiska teoretycznie może powstać np. nowa hala sportowa. Ale plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza też budowę hotelu czy obiektów usługowych.

  Rektor Akademii Wychowania Fizycznego prof. Juliusz Migasiewicz o wyprzedawaniu terenów zabytkowego kompleksu nie chciał z nami rozmawiać. W tej sprawie wypowiada się tylko rzecznik uczelni, prof. Ryszard Bartoszewicz. Nie ukrywa, że chodzi o pieniądze.
  Uczelnia potrzebuje około 10-15 mln zł na remonty.

  – Oszacowano, że boisko jest warte około 3 mln zł. To podreperowałoby budżet AWF. Nie jest tak, że chcemy ten teren za wszelką cenę sprzedać, ale rzeczywiście zbieramy środki finansowe na realizację niezbędnych remontów i modernizacji naszych obiektów – mówi Bartoszewicz. – A boisko można zorganizować w innym miejscu. Nie potrzeba dodatkowej infrastruktury – zapewnia.

  Co na to konserwator zabytków? Dlaczego miasto nie ratuje historycznego kompleksu? Czytaj dalej na kolejnej stronie!
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (147)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   fabryka pod stadionem

   yaca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Można pogrzebać pod stadionem,a nuż znajdą jakieś skarby i nie trzeba będzie sprzedawać

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nasze miasto

   maria (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Nasze miasto woli kupować zleżałe zdjęcia amerykańskiej aktoreczki, którymi potem podnieca się wąska grupa urzędników miejskich. Wspólny interes mają gdzieś.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wrzesień 2016

   piko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Pan Franek robi grilla na balkonie nowego budynku Dolnośląskich Inwestycji i nie zgadza się, żeby ktoś robił koncert na jego stadionie do 2-giej. A Pani Józia jest oburzona, że nie może w niedzielę...rozwiń całość

   Pan Franek robi grilla na balkonie nowego budynku Dolnośląskich Inwestycji i nie zgadza się, żeby ktoś robił koncert na jego stadionie do 2-giej. A Pani Józia jest oburzona, że nie może w niedzielę auta na podjeździe odkurzać - bo Pan Prezydent będzie na Pole Marsowe tędy przejeżdżał.
   Ogłoszenia drobne: W budynku Urzędu Wojewódzkiego tuż przy Moście Grunwaldzkim do sprzedania są 4 apartamenty z widokiem na Odrę, a w Ratuszu wynajęto właśnie lokal na Sojuszniczą Ambasadę.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a ja wiem dlaczego

   wroclawianka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   "A miasto mogło zrobić wiele. Miało prawo pierwokupu działek w kompleksie Stadionu Olimpijskiego. Mogło uchronić je przed wyprzedażą deweloperom. Ale z prawa pierwokupu nie skorzystało. W ratuszu...rozwiń całość

   "A miasto mogło zrobić wiele. Miało prawo pierwokupu działek w kompleksie Stadionu Olimpijskiego. Mogło uchronić je przed wyprzedażą deweloperom. Ale z prawa pierwokupu nie skorzystało. W ratuszu nikt nie potrafił nam dziś odpowiedzieć, dlaczego".

   Ja wiem dlaczego: bo nie ma kasy! jak by kupilo boisko do softbollu (sportu jednak malo popularnego) za 3 mln złotych to juz widze jak wszyscy wroclawianie, narzekajacy na kazda nowa inwestycje, ze bez sesnu wydane pieniadze, byli by super szczesliwi i zadowoleni i wcale nie zrobiliby afery ze mozna to bylo wydac:na remonty, na kamienice, na drogi, na sciezki rowerowe itp. zastanowcie sie troche zanim zaczniecie oskarzac bo potem bedziecie pierwsi ktorzy beda krytykowac.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Katastrofa.

   ZORRO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   Tereny odzyskane, faktycznie Niemcom zagrabione teraz przez wschodnią hołotę są sprzedawane ponieważ mają problemy z gospodarzeniem.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A było tam tak ładnie i miło

   ech (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   http://dolny-slask.org.pl/649190,foto.html?idEntity=534409
   ---
   http://dolny-slask.org.pl/534409,Wroclaw,Basen_Olimpijski.html
   ----
   http://dolny-slask.org.pl/508894,Wroclaw,Stadion_Olimpijski.html

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Obłęd i skandal!

   Marcin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24

   Beznadziejny pomysł niszczenia pięknego terenu który powinien służyć sportowcom, mieszkańcom miasta a nie pewnej grupie osób. Kiedyś zamknięto tutaj basen odkryty który dzisiaj jest już właściwie...rozwiń całość

   Beznadziejny pomysł niszczenia pięknego terenu który powinien służyć sportowcom, mieszkańcom miasta a nie pewnej grupie osób. Kiedyś zamknięto tutaj basen odkryty który dzisiaj jest już właściwie nie do uratowania, dzisiaj zaczyna się kroić kawałek po kawałku cały obiekt na cele mieszkaniowe jakby w mieście nie było na to miejsca gdzie indziej. To śmierdzi jakimś nieczystym interesem kogoś. To wręcz skandal że nie myśli się o rewitalizacji tego miejsca a jego sprzedaży. Tu można stworzyć wspaniałe misteczko rekreacyjno-sportowe z licznymi bieżniami, boiskami, drugim akwa-parkiem itd., coś na wzór miasteczka olimpijskiego, wystarczy mieć głowę na karku.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ależ oni mają głowę na karku

   havranek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   I pustą kasę. Ta uczelnia od fikołków już dawno powinna przestać istnieć jako samodzielny byt. Bo niby z czego oni mają się utrzymać? Zleceń od przemysłu nie mają, patentów i wynalazków, które mogą...rozwiń całość

   I pustą kasę. Ta uczelnia od fikołków już dawno powinna przestać istnieć jako samodzielny byt. Bo niby z czego oni mają się utrzymać? Zleceń od przemysłu nie mają, patentów i wynalazków, które mogą sprzedać też nie. Właściwie jedynym źródłem utrzymania to są dotacje z ministerstwa i to co zapłaci WTS za wynajem toru żużlowego. A wydatków mają sporo, bo chociażby utrzymanie takiego terenu pochłania wagony pieniędzy. Więc musi wyprzedawać bo pieniędzy znikąd, a pensje kosztują. Natworzyli za komuny drobnych uczelni, ekonomiczna, rolnicza, medyczna, od WF-u, muzyczna, plastyczna to są takie efekty. We Wrocławiu powinny być najwyżej trzy państwowe uczelnie: Uniwerek, Polibuda i Oficerska. I wtedy, w rynkowych warunkach, takie pomniejsze uczelnie jako wydziały w ramach np. Uniwerku miałby szanse. Ciekawe z czego będą żyć te małe uczelnie, gdy już wszystko powyprzedają? Tym bardziej, że niż demograficzny właściwie już daje o sobie znać.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   !

   Marcin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Są inne rozwiązania np.Można obiekty wydzierżawić danym klubo sportowym, można sprzedać osobom prywatnym, firmom nawet zagranicznym które będą miały jakąś sensowna koncepcję na działanie obiektów...rozwiń całość

   Są inne rozwiązania np.Można obiekty wydzierżawić danym klubo sportowym, można sprzedać osobom prywatnym, firmom nawet zagranicznym które będą miały jakąś sensowna koncepcję na działanie obiektów zgodnie z ideą terenu-nie mieszkania. Jedyna wada tego może być taka że korzystanie z terenu może być drogie dla przeciętnego wrocławianina ale zawsze to lepsze niż jakieś mieszkania w tym miejscu!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PRAWDZIWI ZDRAJCY

   sleza (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21

   To są właśnie prawdziwi zdrajcy,wyprzedają wszystko co za darmo dostali.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To jest dobitne wsłuchiwanie się

   w głosy mieszkańców (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 2

   przez jaśnie panującego nam Rafała Dudkiewicza!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   powtórka z hstorii

   goś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 1

   I ta urzędująca dziś ekipa zapewne uważa się za lepszych gospodarzy miasta od tych , którzy wysadzali młyny św.Klary w 1975r.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama