Polska w czołówce jeśli chodzi o szczepienia. "Ruchy...

  Polska w czołówce jeśli chodzi o szczepienia. "Ruchy antyszczepionkowe to wilki w owczej skórze"

  Leszek Rudziński AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Polska w czołówce jeśli chodzi o szczepienia. "Ruchy antyszczepionkowe to wilki w owczej skórze"

  ©Fot. Tomasz Hołod

  - Ruchy antyszczepionkowe to wilki w owczej skórze. Chcą propagować naturalność, ale cofając się do epoki sprzed szczepień, większości z nas by nie było. Czasy selekcji naturalnej już minęły – powiedział w środę na konferencji prasowej Główny Inspektor Sanitarny dr Marek Posobkiewicz.
  Polska w czołówce jeśli chodzi o szczepienia. "Ruchy antyszczepionkowe to wilki w owczej skórze"

  ©Fot. Tomasz Hołod

  Podkreślił on, że ruchy negujące przydatność szczepionek są zjawiskiem marginalnym i nie opierają się na żadnych badaniach naukowych. Zaznaczył również, że trzeba zwiększać świadomość rodziców, że szczepionka jest czymś bardzo dobrym dla zdrowia i rozwoju ich dzieci. Jak twierdzi, w Polsce nie ma zgonów na skutek odry, ze względu na masowość szczepień. Występują jedynie pojedyncze przypadki zachorowań, które dotyczą przeważnie osób nieszczepionych, wbrew temu co propagują sceptycy.
  – Możemy im pogratulować aktywności, ale nie możemy im pogratulować mądrości. Przekazują błędne informacje, co jest naganne i może prowadzić do śmierci. Mimo, że ruchy antyszczepionkowe są nieliczne musimy traktować je bardzo poważnie, jako zjawisko wyjątkowo szkodliwe – powiedział Główny Inspektor Sanitarny.  Dr Iwona Paradowska-Stankiewicz, będąca krajowym konsultantem w dziedzinie epidemiologii przypomniała, że w ostatnich latach, gdy wprowadzone zostały szczepienia, dało się zaobserwować zmniejszającą się liczbę zachorowań, w porównaniu z latami 70., gdy szczepienie przeciw odrze nie było obowiązkowe. Także w krajach UE w ciągu ostatnich 5 lat liczba zgłoszonych przypadków zachorowań na odrę spadła z ponad 30 tys. (w 2010 r.), do 3,6 tys. (w 2014 r.). Najwięcej przypadków odnotowano w ubiegły roku we Włoszech (1672 przypadki) i w Niemczech (446 przypadków), przy czym na skutek epidemii odry w Niemczech, w tym roku jest ich już ok. 700. – Na tle innych państw europejskich sytuacja jest bardzo korzystna. Taki wysoki odsetek szczepień obserwowany w naszym kraju, w innych krajach UE nie jest osiągalny – powiedziała Agencji Informacyjnej Polska Press dr Iwona Paradowska-Stankiewicz.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama